Dudak Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Dudak Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Dudak kuruluğu genelde su kaybı, aşırı rüzgar veya güneşe maruz kalmaktan olur. Nadiren bir hastalık belirtisi olarak kendini gösterir.

Dudakta kuruluk genel olarak evde tedavi edilebilir ancak acı veren derin çatlaklı dudak kuruluklarında bir dermatoloğa görünmekte fayda var.

Dudak Kuruluğu Neden Olur?

Ateş, göz kızarması, lenf bezi şişmesi; ellerde kızarma ve şişme; dil, dudak ve boğaz iltihabı gibi başka belirtilerle birleşmeyen dudak kuruluğu ciddi bir rahatsızlık değildir. Ancak Kawasaki hastalığı gibi bazı hastalıklarda bu belirtilere ek olarak dudak kuruluğu da görülebilir.

1 Dudakları Yalamak

Dudaklarınız kuruduğunda dilinizle ıslatırsanız geçici bir çözüme ulaşırsınız. Ancak ıslanan dudak hemen tekrar kurur. Tükürük kururken dudağınızda bulunan nemi de uçurur ve eskisinden daha kuru hale gelir. Tekrar ıslatırsanız bir kısır döngü oluşur.

2 Su Kaybı

Dudaklarınızda derinizdeki gibi yağ bezleri bulunmaz. Dolayısıyla vücudunuz su kaybettiği zaman ilk dudaklar kurur. Egzersiz, güneş ışığı ve terleme gibi durumlarla su kaybı ve dudak kuruluğu hızlanır.

3 Ağızdan Nefes Almak

Ağızdan alınan sürekli hava dudakları kurutur. Bu durum burun tıkanıklığı yaşayan kişilerde ve horlayanlarda daha sık görülür. Yanlış nefes alma alışkanlık haline de gelmiş olabilir.

4 Diş Macunları

Sodyum lauril sülfat içeren diş macunları dudak kuruluğuna yol açabilir. Su kaybına yol açacak alkoller içeren diş macunları da öyle.

5 Tarçın ve Turunçgiller

Bu gıdalarda bulunan asitler dudak kuruluğuna yol açar. Domates ve sosu, tarçınlı şeker ve sakızlar da aynı etkiye sahiptir.

6 Vitamin Dengesizlikleri

Bazı B vitamini eksiklikleri ve aşırı miktarda alınan A vitamini dudak kuruluğuna yol açabilir.

7 Alerji

Kobalt ve nikel alerjileri dudak kuruluğuna yol açabilir. Çok fazla B12 alırsanız kobalt alerjisi geliştirebilir, dudaklarınızın kuru ve pullu olmasına neden olabilirsiniz.

Guaiazulene, Propil Gallete veya fenil salol içeren diş macunları ve dudak kremleri dudakta tepkiye veya hafif alerjiye yol açarak dudak kuruluğuna neden olabilir.

Yiyecekler ve kırmızı yemek boyası gibi katkı maddeleri de alerjiye yol açabilir.

8 İlaçlar

Roakutan ve Akutan gibi sivilce, apne ve diğer deri sorunları için kullanılan yan etkisi şiddetli ilaçlar dudak kuruluğuna yol açar. Propranolol benzeri tansiyon ilaçları, Prochlorperazine gibi vertigo ve psikotik rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar da dudak kuruluğuna yol açabilir.


9 Hastalıklar

Bazı otoimmun rahatsızlıklar güneşe karşı hassasiyete ve sonucunda dudak kuruluğuna neden olabilir. Tiroit hastalıkları, sedef, angular cheilitis, actinic cheilitis, perleş, Kawasaki Hastalığı ve Down Sendromu gibi rahatsızlıkların belirtilerinden biri de dudak kuruluğu olabilir.

Dudak kuruluğuna neden olan diğer etkenler:

  • Özellikle soğuk ve kurak havalarda kullanılan mat rujlar ve uzun süreli dudak boyaları
  • Mentol, kırmızıbiber, zencefil veya nane içeren bazı dudak dolgunlaştırıcılar
  • B2, B6 ve niyasin eksiklikleri.
  • Mantar ve maya iltihapları

Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer?

Aşağıda sıraladığımız yöntemlerle dudağınızı nemlendirerek ve öyle kalmasını sağlayarak dudak kuruluğundan, dudak çatlaklarından kurtulabilirsiniz:

Balsam Yağı
Yüzünüzü yıkamadan önce dudağınıza balsam yağı uygulayın.

Badem Yağı
Badem yağı ve içerisindeki A, E vitaminleri doğal nemlendirici ve besleyici etkiye sahiptir. Şeker ve bal karışımı hazırlayarak dudağınıza uygulayabilirsiniz.

Oda Nemlendiricisi
Geceleri yüzünüze doğru nemlendirici cihazlar çalıştırın. Ortamınızı nemli tutun.

Salatalık
Dudağınızda 5 dakika boyunca salatalık dilimleri tutun.

Dudağı Isırmayın
Dudak derinizi yolmayın. Onun yerine nemlendirici kremlerle pullanmanın önüne geçin.

Nemlendirici Kremler
Karite yağı, E vitamini ve Avustralya fındığı yağı içeren kremler kullanın. Ayrıca seramit yağı tedavileri güçlü etkiye sahiptir.

Bol Su İçin
Su için, böylece dudak hücrelerinizi içeriden nemlendirmiş olursunuz.

Asitli, Tuzlu Yiyecekleri Azaltın
Portakal, greyfurt, limon gibi asitli meyve ve meyve sularını daha az tüketin, pipet kullanın. Ayrıca tuzlu ve baharatlı gıdalar dudak kuruluğuna neden olabilir, uzak durun.

Aloe Vera ve Vazelin
Aloe Vera kremleri dudak kuruluğunu ve çatlaklarını giderir. Vazelin harika bir nemlendiricidir. Çikolatalı veya sevdiğiniz başka tatlarla süslenmiş vazelin kremleri kullanın.

Alerjilere Karşı Korunun
Güzel kokuya odaklanmış ürünler alerjik reaksiyona neden olabilir.

Rüzgardan Korunun
Rüzgardan korunmak için dudaklarınızı atkı veya şal ile örtün.

Altta Yatan Nedenin Belirlenmesi
Yukarıda örneklerini verdiğimiz daha ciddi hastalıklarda dudak kuruluğundan önce o hastalıkların iyileştirilmesi gerekir. Aksi takdirde verimli sonuç alınamaz veya esas problemi maskelemiş, ertelemiş olursunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz