Kırmızı Biberin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

  • ALTERNATİFTIP
  • Kırmızı Biberin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 833 kez görüntülendi

Kırmızı Biberin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Merhaba sevgili okurlarım bu yazımda sizlere kırmızı biberin vitamin ve mineral açısından ve tam bir acz deposu olan hepimizin bildiği fakat tüketirken pek farkında olmadığımız faydalarına hep birlikte göz atalım.

Kırmızı Biberin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

1.Kanser hücrelerini yok eder: 

İçerisindeki antioksidanlar ve vitaminler sayesinde tam bir ecza deposu olan kırmızı biber, kanser hücrelerini yok ettiği Nottingham Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma sonucu belirlenmiştir. Kırmızı biberdeki kapsaisin kanser hücrelerinin ölümünü tetikler fakat sağlıklı hücrelere zarar vermemektedir.

2.Sindirimi kolaylaştırır:

Özellikle kış aylarında fazla yürüyüş yapamama yada bazı hastalıklardan dolayı sindirim problemi yaşıyoruz. Bunun için vücuda ilaç alımından ziyade kırmızı biber tercih ederek hazımsızlığı giderebilirsiniz. Böylece hem ilaç alımını azaltmış olursunuz hem de doğal bir yöntem uygulamış olursunuz.

3.Mide asidini düzenler:

Midemiz yediğimiz yemekleri sindirebilmek için özel bir asit bileşeni sağlayarak gıdaları bağırsaklarda sindirilebilir hale getirir. Mide asidinin oluşmaması için az ve yavaş yemek, tam çiğnemek, bol salata tüketmek ve su içmektir. Mide asitinizin fazla olduğunu düşünüyorsanız eğer lifli gıdalar (mandalina, portakal, ahududu..) ve kırmızı biber tüketebilirsiniz. Ayrıca mide asidini tetiklememek için fast food ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.

4.Kolesterolü düşürür: 

Kolesterol, vücut için gerekli bir yapı taşıdır fakat pek çok insan içinde sinsi bir tehlikedir. Kalp ve beyin damarlarında tahribatlara yol açar. Bu nedenle dengede tutulması şarttır. Kırmızı biberin antioksidan özelliği olduğunu belirtmiştik.

5. İştah açıcıdır: 

İştah açıcı besinlerden bir tanesi kırmızı biberdir. Kırmızı biber sindirimi kolaylaştırdığından dolayı tüketildiği zaman doygunluk hissini geç verir.

6.Midede gaz birikimini önler:

Eğer midede gaz birikimi gibi rahatsızlıklarınız varsa kırmızı biber tüketmenizi tavsiye ederiz. Çünkü, rahat bir sindirime katkı sağlar ve gaz ve hazımsızlıklara birebirdir.

7.Mikrop öldürücüdür:

Midede toksin birikmesini engelleyerek yenilen gıdaların mide asidinde ölmediği durumlarda kırmızı biber devreye girer ve zararlı mikroorganizmaları öldürür. Bu sayede mideye dayanan mikroorganizmaların zararlarında da kurtulmuş olursunuz.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Merve Cebe

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.