Kavun, birden fazla sağlık yararına sahip olduğu gösterilen bir dizi antioksidan, fitobesin ve elektrolit sağlayan bir meyvedir. İçerisinde bulunan besinler; oksidatif stresin ve batılı ülkelerde yaygın olan enflamatuvar nedenli hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

 

Diğer besin maddeleri arasında, iki özel ve koruyucu fitobesin vardır: Karotenoid ve cucurbitacin. Bunlar, kanser, kardiyovasküler ve nörodejeneratif bozuklukları içeren hastalıkların önlenmesi ile bağlantılı olan iki tip güçlü antioksidandır. Vücuttaki serbest radikal hasarını durdurmaya ve yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olurlar.

 

İçerisinde yüksek oranda bulunan A vitamini, göz ve cilt sağlığını teşvik etmek, bağışıklığı artırmak ve iltihabı azaltmak için çalışan bir antioksidandır. Ayrıca içerisindeki yüksek miktarda C vitamini ile birlikte bu vitaminler, mukoza zarlarını ve hücresel sağlığı korumak ve hastalıklara neden olabilecek DNA hasarını önlemek için gereklidir.

 

Birçok sağlığa faydasının yanı sıra kavun, şu anda süperoksit dismutaz (SOD) adlı bir enzim çıkarmak için kullanılmaktadır. Bu, çoğunlukla insan vücudunu oksidatif stresten koruyan öncü bir antioksidan olarak hayati bir rol oynayan ve kavun kabuğunda bulunan güçlü bir antioksidandır. Ekstra olarak; tohumları önemli omega 3 yağ asitleri sağlar.

 

Karotenoid formunda C vitamini ve A vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Aslında A vitamini bakımından en zengin meyve olarak düşünülür ve ayrıca tiamin, niasin, folat, vitamin K, magnezyum, potasyum ve B vitaminleri sağlar. Bir dilim kavunda aşağıdaki besin içeriği bulunur:

 

54 kalori

0 gram yağ

1 gram protein

1,5 gram lif

13 gram şeker

13 gram karbonhidrat

270 mg A vitamini (Günlük ihtiyacın % 120’si)

59 mg C vitamini (Günlük ihtiyacın % 108’si)

427 mg Potasyum (Günlük ihtiyacın % 14’ü)

34 mg Folat (Günlük ihtiyacın % 9’u)

1.2 mg Niasin (Günlük ihtiyacın % 6’sı)

4 mg K vitamini (Günlük ihtiyacın % 6’sı)

0.07 mg Tiamin (Günlük ihtiyacın % 6’sı)

19 mg magnezyum (Günlük ihtiyacın % 5’i)

Çok Yüksek Oranda A Vitamini ve B Vitamini İçerir

Kavunda, askorbik asit formunda bulunan A vitamini ve C vitamini, vücuttaki oksidatif stresle mücadele ederek serbest radikal hasarını durdurmaya yardımcı olur. Araştırmaya göre, hastalık önlemek için önemli bir besindir. Bu, karotenoid açısından zengin meyve ve sebze tüketiminin artırılmasıyla sağlanabilir.

 

Betakaroten ve alfakaroten olarak adlandırılan iki A vitamini antioksidanı içerir. Ve her ikisi de, lutein, beta-cryptoxanthin ve zeaxanthin gibi bazı antioksidan türevlerini barındırır. Bu antioksidanların ve diğer karotenoidlerin, insanlardaki kronik hastalıklar üzerindeki etkileri hakkında ve özellikle de tehlikeli iltihaplanmayı nasıl azaltabileceği ile ilgili olarak yapılan çalışmalar artmaktadır. İltihaplanma ve serbest radikaldeki hasar, çeşitli hastalıkların oluşumuyla bağlantılıdır, bu nedenle kavun tüketimi, yaşa bağlı koşullara karşı vücudun savunmasını oluşturmak ve vücudunuzu genç ve sağlıklı hissetmek için mükemmel bir yoldur.

 

İçerisindeki Güçlü Fitokimyasallar Sebebiyle Kanserle Savaşır

Kavun, betakaroten, lutein, zeaksantin ve kriptoksantin gibi antioksidan flavonoidlerin zengin bir kaynağıdır. Bu antioksidanlar vücutta koruyucu bir role sahiptir ve hücreleri ve diğer yapıları DNA hasarından ve serbest radikallerin sebep olduğu stresten koruma yeteneğine sahiptir. Bu nedenle çalışmalar; kolon, prostat, göğüs, endometriyal, akciğer ve pankreas kanserini önlemede yararlı olabileceğini göstermiştir.

 

Araştırmalar, içerisindeki antioksidanların ve kukurbitasinlerin; kanserli hücre apoptozuna veya kanserli hücrelerin kendi kendini tahrip etmesine neden olduğunu göstermektedir. Bu yararlı kimyasal feromonlar, bitkileri dış zarardan korumak için doğal olarak bitki içinde bulunurlar, ancak aynı zamanda insan vücudunda da aynı şeyi yaparlar. Örneğin, kukurbitasinler vücuda anti-kanser aktivitelerini defalarca tekrarlar. Bu bileşiklerin, zararlı hücreleri yok eden apoptotik proteinleri aktive edebildikleri için hücre öldürücü etkilere sahip oldukları düşünülmektedir.

 

Ek olarak, birçok başka araştırma, doğal olarak A vitamini ve C vitamini açısından zengin olan meyve ve sebze kaynaklarının tüketilmesi; hücre mutasyonunu önlemenin en iyi yollarından biridir. Günlük olarak diyetinize 5 adet veya daha fazla meyve ve sebze dahil etmek, bu olumlu koruyucu etkiler nedeniyle akciğer, kolon, prostat ve ağız kanserlerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Antienflamatuvar Özellikler İçerir

Araştırmalar, özellikle kavun ve diğer meyvelerin bolca tüketilmesinin, kan dolaşımındaki C-reaktif protein (CRP) seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. CRP testi, vücuttaki iltihaplanma seviyelerini değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir testtir. Kavundaki antienflamatuvar faydalar, kukurbitasin B ve kukurbitasin E’ye atfedilebilir. Bunlar, iltihaplı hastalıkların yol açtığı ağrı ve semptomları etkin biçimde hafiflettiği bilinen iki antienflamatuvar bileşiklerdir.

 

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kavunda bulunan karotenler ve antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Spesifik bir karotenoid olan betakaroten, bağışıklığı ve diğer kronik hastalıkları önlemek için çalışır. Araştırmalar, betakarotenin bağışıklık hücresi fonksiyonunu geliştirebileceğini ve bu yüzden sadece ortak hastalıklarla değil aynı zamanda kanser gibi ciddi koşullarla mücadelede de o kadar faydalı olduğuna işaret ediyor.

 

Kas Gücünü Artırmaya Yardımcı Olur

Kavun, ortalama miktarda elektrolit potasyum içerir. Bu, günlük ihtiyaçlarınızın yaklaşık %14’ü demektir. Potasyum, hücre ve vücut sıvılarının önemli bir bileşenidir. Normal kalp atış hızını kontrol etmeye ve sağlıklı kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Kalp hastalığı, inme ve kalp ve hücre fonksiyonunun düzenlenmesindeki önemi nedeniyle diğer sorunlara karşı da koruma sağlar.

 

Ek olarak, potasyum; sporcular veya özellikle aktif olan kişiler için önemli bir besindir. Potasyum bir damar genişletici olarak düşünülür, çünkü kan damarlarının gerginliğini azaltır ve kan akışını artırmaya yardımcı olur. Bu, kas, kuvvet ve dayanıklılık oluştururken vücut stresini azaltır.

Göz Sağlığını Korur

Betakaroten, A vitamini, C vitamini, lutein ve zeaksantin içerir ve bunlar, göz sağlığının korunmasında hayati bir rol oynayan önemli besin maddeleridir. Zeaksantin, antioksidan ve UV ışık koruması olarak, gözdeki retinaya absorbe edilen önemli bir karotenoiddir. Ve diğer çalışmalar, karotenoidlerin, yaşla ilişkili maküla dejenerasyonuna yol açan retina ve retina pigmenti astarındaki tahrip edici süreçlerin bazılarını geciktirmeye yardım ettiğini göstermektedir.

 

Birçok çalışma, ciddi bir A vitamini veya C vitamini eksikliğinin glokoma ve maküla dejenerasyonuna veya kornea kalınlaşmasına ve hatta sonunda körlüğe neden olabileceğini gösterdiğinden, bu tür hastalıkların gelişmesini önlemek için harika bir yoldur.

 

Cilt Sağlığını Korur

Havuç, tatlı patates, kabak ve elbette kavun da dahil olmak üzere turuncu ve sarı renkli yiyecekler, cilt kanseri riskini azaltabilecek yüksek kartenoid kaynaklarıdır. Ayrıca, güneş yanığı ile ilişkili ağrı ve hasarın hafifletilmesi ve kırışıklıklar dahil olmak üzere derideki yaşlanmanın önlenmesinde yararlıdırlar.