Doğru Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

  • ESTETİK VE GÜZELLİK
  • Doğru Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
  • 1.412 kez görüntülendi

Doğru Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayaklar da 26 kemik, 33 eklem, 107 bağ ve 19 kas vardır. Ayaklar vücudumuzu ayakta tutan kalelerimizdir. Eğer ayaklarımız devre dışı kalırsa, bizimde sonumuz bundan farklı olmayacaktır. Çok az insan ayak sorunuyla doğar. Ayak problemlerinin çoğu, gerekli özenin gösterilmemesi, ayakların fazla kapalı kalması ve kötü ayakkabı seçimi sonucun da meydana gelir. Bu nedenle genel sağlığımızın bir aynası olan ayaklarımıza gerektiği özeni göstermediğimizi kabul ederek gerektiği bakımı uygulamalıyız.

Doğru ayak bakımı:
Sağlıklı ayaklara sahip olmak için ilk iş olarak tırnakların düzenli bir şekilde kesilip törpülenmesi gerekir. Tırnakların çatlamaması için, tırnaklarınızı törpülerken tek yöne doğru törpülemelisiniz. Aşırı sert olmayan bir ponza taşı ile ayaktaki ölü derilerden kurtulmalısınız. Bu uygulamayı yaparken derinizi mümkün mertebe tahriş etmeye özen gösterin. Daha sonra da bir nemlendiriciyle nemlendirin. Tırnaklarınızı kesmeden ve ölü derilerinizden kurtulmadan önce, ayaklarınızı ılık bir suda bekletmeyi unutmayın. Bu uygulama ayaklarınızı canlandıracaktır. Haftada bir ya da iki kez ayak banyosu yapıp onları dinlendirin bu seanslar ayaklarınızı olduğu gibi sizi de rahatlatacaktır.

Sportif sosyal faaliyetlerin birçoğu, ayaklarınızı yoracağı için, ayaklarda yara ve nasırlara sebep olabilir. Bu durumları önlemek ve gidermek için, anti-perspirant kullanmanız ve ayak bakımınızı aksatmamanız tavsiye edilir. Zaman buldukça ayak bileklerinizi iki yana doğru dairesel hareketlerle açarak, egzersizler yapın. Gündelik yorgunluğunuzu üstünüzden atmanız için büyük faydası vardır. Eğer cildiniz hassas ise pedikür tavsiye edilmez ancak normal bir cilt dokusuna sahipseniz, ayda bir pedikür yapılmasında bir sakınca yoktur. Haftada üç dört kez ayaklarınızı zeytinyağı sürüp ılık suda yarım saat kadar ılık suda bekletmenizin de ayaklarınızın için faydası vardır, ayaklardaki istenmeyen çatlakların giderilmesine yardımcı olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.