Diyetinize Safran Eklemek İçin En Önemli 12 Neden

Diyetinize Safran Eklemek İçin En Önemli 12 Neden

Safran Anlamı:

Safran ( Kesar Hintçe, içinde  Jafran Bengalce, içinde  Kumkumappu Tamilce,  Kumkuma pubba  Telugu), dünyanın en pahalı ve değerli baharat biridir. Saf tadı arzu edilir kılar; sağlık yararları onu değerli kılar ve yetiştirme süreci pahalı bir baharat yapar. Bu kadar pahalı olmasının nedeni, bu baharatın bir onsunu üretmek için yaklaşık 1000 çiçek almasıdır.

Safran Faydaları:

Bu efsanevi baharatın inanılmaz sağlık yararlarına bakalım!

1. Kanser Tedavisi

Her şeyden önce, Saffron’un güçlü bir bağışıklık sisteminin kurulmasına yardımcı olduğu ve vücudun genel refahını arttırdığı bilinmektedir. Bu baharat çeşitli kanser önleyici özelliklere sahiptir ve cilt kanserini tedavi etmeye yardımcı olan kimyasallar içerir. Kesar’da bulunan crocin cilt kanseri ve lösemiyi önler. Crocetinic asit (Crocin ile ilişkili bir karotenoid) adı verilen bir başka kimyasal pankreas kanserini inhibe eder.

2. Ruh Sağlığını Geliştirir

İnsanların çoğu, bugünlerde iş baskısı ya da kişisel problemler nedeniyle zihinsel sağlık sorunlarından muzdariptir. Safran antidepresan işlevi görür ve depresyon ve anksiyete hafifletmeye yardımcı olur. Bu baharatın hafızayı da arttırdığı bilinmektedir.

Bununla birlikte, aşırı yüksek dozlarda alındığında ölümcül olabileceğini not etmek önemlidir. Aynısını kullanmadan önce daima doktora danışın.

3. Kilo Kaybı Etkili

Bu baharatın en büyük yararlarından biri kilo vermedeki etkinliğidir. Kilo kaybı, insanların çoğunluğu arasında yaygın bir sorundur. Safran, şişmanlığa karşı koyan Serotonin adlı bir kimyasal içerir. Günlük diyetinizde safran yağı tüketmek iştahınızı kontrol eder ve kilo vermenize yardımcı olur, böylece formunuza dönmenize yardımcı olur.

4. Kalp Sağlığını Geliştirir

Kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan çeşitli antioksidan ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu kalp için önemli bir vitamin olan en zengin Riboflavin (B2 Vitamini) kaynağıdır.

5. Sindirim Özellikleri

Safran şişkinliği önler ve genişlemiş dalak ve karaciğeri tedavi etmeye yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlık, şişkinlik, ülser vb. Tedavisinde de potansiyel gösterir. Bu nedenle, sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olur.

6. Enflamasyonu Tedavi Ediyor

Safran spor yaralanmaları, artrit, gut ve diğer iltihaplı durumlardan muzdarip insanlar için harikalar yaratır. Kendine özgü iyileştirme özellikleri nedeniyle ağrı ve rahatsızlığı giderir.

7. Cinsellik geliştirir

Evet, doğru okudunuz! Bu efsanevi baharat aynı zamanda iyi bilinen bir cinsel güçlendiricidir. Safran, vücudunuzu, özellikle de cinsel  organlarınızı dokunarak duyarlı tutan kimyasal pikrokrosin içerir . Libido’yu , yani zevk ve memnuniyet arzusunu arttırdığı bilinmektedir .

8. Uykusuzluk tedavisi

Yatmadan önce, birkaç safran demiri ile karıştırılmış ılık süt içilir. Kesar’ın uykusuzluğu tedavi edebilen hafif sakinleştirici özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.

9. Vizyonu geliştirir

Özellikle, bu baharatın göz görme ve kataraktı iyileştirmede de faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

10. Saç Dökülmesini Önler

Kesar’ın saç derisine uygulanması saç büyümesini uyarır. Kellik (alopesi) tedavisinde iyidir. Hasar görmüş saçları çıkarır ve onları güçlü ve parlak olan sağlıklı saçlarla değiştirir.

11. yaraları iyileştirir

Dışarıdan, Safran macunu yara iyileşmesini arttırmak için uygulanabilir.

12. Adet rahatlama sağlar

Bu baharat ayrıca adet dönemlerini arttırmada ve düzenlemede faydalıdır. Adet görmeye eşlik eden bel ağrıları yatıştırır. Safra ayrıca, periferik rahatlamanın yanı sıra kronik uterus kanamasını azaltmaya yardımcı olur.

Sonuçta, bu sağlıklı bir yumruk paketleyen bir baharattır. Bu yüzden bir dahaki sefere mutfağa giderseniz, yemeğinize ekstra bir parça safran safran ekleyin. Vücudun sana teşekkür edecek!

Güvenlik profili :  

Kesar’ı yüksek dozlarda tüketmek potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Uterus uyarıcısı gibi davranabilir ve hatta hamile kadınlarda düşüklere neden olabilir. Bununla birlikte, küçük dozlarda, herhangi bir ortak yan etkisinin olduğu bilinmemektedir. İlaçlar hakkında herhangi bir tavsiye için daima en yakın sağlık uzmanınıza danışın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Berfin dedi ki:

    memleketimin safranı harika. geçen sene bir arkadaşımın kayınvalidesine doktor safranlı kür yaptırdı ve şimdi çok iyi şükür

  2. Sevil Çevirgen dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler bunlar, safranı mutlaka kullanmak gerekiyor demek ki:)

Yorum Yaz