Göz Kuruluğu İçin Bitkisel Çareler

Göz Kuruluğu İçin Bitkisel Çareler

Teknik olarak “keratokonjonktivitis sicca” olarak bilinen kuru göz sendromu gözde oluşmadan önce göz, gözyaşı ile sürekli yıkanır. Gözyaşı, gözün nemli ve rahat kalmasını sağlar. Bazen gözyaşı yeterli miktarda üretilemez. Bazen de gözyaşı kalitesi bozulmuştur gözü yeterince ıslatamaz .

Gözyaşları, enfeksiyona direnç göstermek için yağlar, mukus, antikorlar ve proteinler içerir. Gözyaşı sisteminde bir dengesizlik olduğunda, kuru göz semptomları oluşur. Kuru gözler, kaşıntı, ağrı, kızarıklık ve kuruluğa yol açar.

Uzun süre gözlerinizi etkileyebileceği için kuru gözlerin bakımını yapmak çok önemlidir.

Göz kuruluğu semptomları ise ;

* Gözde Yanma ve batma hissi
* Göz içinde ve çevresinde mukus iplikleri(yapışkan bir akıntı)
* Kızarıklık,
* Aşırı yaşarma,yorgunluk hissi
* Kontakt lens kullanırken rahatsızlık hissi.


Öncelikle doktora görünmeli ve suni göz yaşı damlaları kullanmalıyız. Bu damlalar insanın kendi gözyaşına çok benzer özelliktedir. Bunlar gözü sulandırır ve nemli kalmasını sağlayarak gözü rahatlatır . Suni gözyaşı damlalarının pekçok çeşidi mevcuttur. Suni gözyaşı içerisindeki koruyucu maddelere karşı duyarlılığı olan veya kontakt lens kullanan kişilere koruyucu madde içermeyen gözyaşı damlaları önerilmelidir. Suni gözyaşı damlaları günde bir veya iki defa kullanılabilir. Fakat bitkisel tedavi yöntemleride gözlerde rahatlama sağlayacaktır.

Kuru gözler için evde uygulayabileceğiniz bitkisel tedavi yöntemleri ise :

SOĞUK KOMPRES

Etkilenen göz bölgesinin etrafına soğuk sıkıştırmalar uygulandığınızda, kaşıntı ve sızlama dahil olmak üzere kuru göz belirtilerinden anında rahatlama olabilir.

KETEN TOHUMU

Keten tohumu yağı, omega-3 yağ asitleri açısından yüksek olduğu için kuru göz semptomlarını önlemek ve tedavi etmek için sıklıkla önerilir. Oral yoldan alındığında, keten tohumu yağı kuru göz sendromu ile ilişkili iltihaplanmayı gidermeye yardımcı olabilir.

SALATALIK

Salatalıklar, göz kuruluğuna bağlı yanma, şişlik, şişme ve iritasyonun azaltılmasına yardımcı olan tahrişe karşı dayanıklı özelliklere sahiptir.

Kullanılışı : Bir salatalık iyice yıkanır ve ince dilimler halinde kesilir. Dilimleri 15-20 dakika dondurucuda bekletilir . Daha sonra en az 10 dakika boyunca gözlerin üstüne konulur . Süreci günde dört ila beş kez tekrarlayın.

ALOE VERA

Aloe vera, yatıştırıcı ve nemlendirici özelliklerinden dolayı kuru, ağrılı ve kaşıntılı gözler için etkili bir başka tedavi yöntemidir. Aloe vera suyu göz yıkamada kullanılabilir.

ÇEMEN OTU

Çemen tohumlarını yedi ila sekiz saat suda bekletilir ve onlardan yumuşak bir macun yapılır. Yapışmayı gözlerinize uygulayın ve 20 dakika bekletin. Hamuru soğuk su ile yıkayın. En iyi sonuç için günde iki kez yapın.

PATATES

Biraz patates rendeleyin ve geceleri yatmadan önce gözlerine yerleştirin. Patatesler, gözlerin hidrasyonuna yardımcı olan ve dolayısıyla kuru gözlerin rahatlamasını sağlayan soğutma etkisini sağlar.

DEMİRHİNDİ TOHUMLARI

Demirhindi tohumlarını ılık suda bekletin. Sonra süzün. Hızlı bir rahatlama için özleri (süzülmüş su) kullanın. Steril bir pamuk ile uygulayabilirsiniz.

BADEM YAĞ + HİNT YAĞI

Badem yağı ve hint yağı nemi sağlar ve aşırı buharlaşmayı önler.

Nasıl kullanılır: Gece yatmadan önce bu yağları gözlerinizin altına uygulayın (ayrı ayrı veya eşit oranlarda birleştirin). Gün boyunca uygularsanız, görüşünüzü bulanıklaştırabilirsiniz.

KİŞNİŞ YAPRAKLARI

Kişniş yaprakları ezin ve suyunu çıkarın. Bu suyu bir damla yardımı ile gözünüze günde en az iki kez kullanın. Kaşıntılı ve sızlamayı durdurur ve rahatlama sağlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz