Kızılcık Meyvesinin Faydaları-Kızılcık Mersini Suyu Yararları

Kızılcık Meyvesinin Faydaları-Kızılcık Mersini Suyu Yararları

Kızılcık, diğer adıyla da turna yemişi (Cranberry, Vaccinium macrocarpon) tam manasıyla bir mucize bitki olarak karşımızda duruyor. Geçmiş yazılarımızda aslında kızılcığın faydaları konusuna kısa da olsa değinmiştik. Özellikle vajinada kötü koku şikayeti olan bayanların kızılcık suyu (yaban mersini ile karıştırılır ama aslında farklı meyvelerdir) içerek şifa bulabileceğini ifade ettik. Ancak kızılcık meyvesinin yararları tabi ki bu kadarla sınırlı değil.

Kızılcık suyu, aynen aloe vera bitkisi gibi orta amerikalılar tarafından keşfedilmiş ve yüzyıllar boyunca bir çok hastalığa karşı bitkisel çözüm olarak kullanılmış bir bitkisel iksirdir. Son dönemlerde yapılan çalışmalar neticesinde kızılcık meyves

inin ve bu meyveden elde edilen kızılcık suyunun anti bakteriyel etkiler nedeniyle bir çok bakteri kökenli hastalığın doğal yollardan iyileştirilmesinde büyük katkılarının olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle E. coli isimli bakterinin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonları için şifa sunmakta ve bu bakterinin toksin salgılama kapasitesini azaltarak, mesane ve üretra iltihaplarına iyi geldiği bilinmektedir. Kızılcık meyvesi, antioksidanlar bakımından da zengin bir yiyecek olarak bağışıklık sistemini güçlü kılar ve genç kalmanızı sağlar.

Kızılcığın tıbbi özellikleri yüzyıllar boyunca kabul edilmiştir. Yerli Amerikalıları yara iyileştirmek için ham kızılcık kullanmışlardır. Avrupadan gemilerle gelen ilk kaşiflerde uzun deniz yolculukları nedeniyle ortaya çıkan iştah kaybı, sindirim problemleri, dolaşım bozuklukları ve iskorbüt C vitamini eksikliğinden kaynaklanır ve diş eti iltihabı ile, deride spontan kanamalarla belirti verir) gibi rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla yerliler tarafından hem çip hem de pişmiş kızılcık tüketilmesi önerilmiştir.

Kızılcık meyvesi proantosiyanidinler adı verilen ve antioksidan oranı oldukça yüksek olan bitkisel kimyasallar taşırlar. Antioksidanlar, vücutta serbest radikaller olarak bilinen zararlı parçacıkları elimine eder ve aynı zamanda metabolizma ürünü olan kandaki toksinlerin de vücuttan atılmasına neden olur. Diğer yandan çevresel toksinler adını verdiğimiz ultraviyole ışıması, radyasyon, sigara ve hava kirliliği de dahil olmak üzere bir çok zararlı etkene karşı vücudun direnç seviyesini yükselterek serbest radikallerin neden olduğu yaşlanma sürecini yavaşlatır. Diğer yandan kızılcık meyvesi kalp ve dolaşım hastalıkları riskini azaltır. Bu bakımdan kalp krizi, damar tıkanıklığı, felç ve inme şikayeti riski olan kişilerin bolca kızılcık meyvesini veya suyunu tüketmeleri önerilmektedir.

Kızılcık, antioksidanların yanı sıra, mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Kızılcık Suyu özellikle C vitamini eksikliği çeken kişilerde görülen iskorbüt hastalığınakarşı mükemmel bir koruyucudur. yatıştırmaya. Kızılcık, aynı zamanda güçlü bir damar genişletici (vazodilatör) olarak solunum problemleri, varis ve selülit tedavisi için doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Yapılan çeşitli çalışmalarda kızılcık suyu içildikten sonra insanların kanında oldukça yüksek antioksidan seviyeleri ölçülmüştür. Son dönemlerdeki bilimsel araştırmalar, kızılcık meyvesinin antioksidan yeteneğinin kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayıp sağlamadığını tıbbi olarak ispatlamak için devam etmektedir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada kızılcık potansiyel sağlık yararları arasında aynen yaban mersini ekstresi örneğinde olduğu gibi kanseri riskinde önemli bir artışa neden olan zararlı bir enzimi inhibe ettiği bulunmuştur.

1920’li yılların başlarında, Amerikalı bilim adamları, bolca kızılcık yiyen insanların idrarlarındaki asit oranının bir hayli yüksek olduğunu ve bu nedenle bakterilerin asidik ortamda yaşayadıklarını keşfettiler. Kızılcık suyu bu nedenle idrar yolu hastalığı olan kişilerde, prostatta, testis yangılarında, idrar yolu iltihaplarında mutlaka tüketilmesi gereken bir meyve suyu olarak bilinir. Tabi kızılcık meyvesini yemek te suyunu içmek gibi aynı faydayı oluşturacaktır. Kızılcıkta bolca bulunan fruktoz, bakteriler tarafından pek sevilmeyen bir doğal şeker türüdür. Bu nedenle bolca tüketilmesi durumunda sindirim sistemi mikroplardan arındırılmış olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz