Diş Gıcırdatma ve Diş Sıkmak Neden Olur ?

  • Genel Sağlık
  • Diş Gıcırdatma ve Diş Sıkmak Neden Olur ? için yorumlar kapalı
  • 726 kez görüntülendi

Diş Gıcırdatma ve Diş Sıkmak Neden Olur ?

Daha çok psikolojik nedenler ile ortaya çıkan diş gıcırdatma, hiç de hafife alınmaması gereken bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle uyku esnasında artan bu sorun, günlük hayatı ve yaşam kalitesini olumsuz etkilememesi için tedavi olunması gerekmektedir. Tıp dilinde “Bruksizm” olarak isimlendirilen bu rahatsızlık uyku sırasında dişleri sıkmak, gıcırdatmak ve çeneyi kenetlemek olarak bilinmektedir. Halk arasında da diş gıcırdatma olarak adlandırılmaktadır. Normal olmayan bir durum olmaktadır. Genel olarak uyurken ortaya çıkabilen bu durumu çoğu kişi farkında olmadan yapmaktadır. Birçok kişi yakınlarının ona söylenmesi ile bu durumu fark etmektedir.

Diş Gıcırdatma

Diş gıcırdatma, dişlerin yapısının bozukluğu ile gerçekleşebilmektedir. Fakat bu sebeptense kişinin günlük yaşamında yaşadığı maddi ve manevi psikolojik sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bu durumun en bilinen sebebi strestir. Stresli olan kişiler uyku esnasında ya da nadiren yaşadığı olaylar karşısında uyanıkken de diş gıcırdatma eylemini gerçekleştirmektedir. Aşırı sinirli, titiz ve hassas kişilerde bu durum sıkça görülmektedir. Ağızda birçok zarara neden olan bu durum tedavi edilmelidir. Diş eti çekilmelerine, diş kamaşmalarına, diş sızlamalarına, dişlerde kırılmaya ve daha birçok soruna sebebiyet verebilmektedir. Neredeyse tamamı ile psikolojik olarak gerçekleştirilen bu olay, kişinin günlük yaşamını kalitesizleştirmektedir. Sorunu ortadan kaldırmak kişiyi hem gelebilecek diş ve ağız hasarlarından hem de psikolojik olarak rahatlatabilmektedir.

Diş Gıcırdatma

Diş gıcırdatmaları tedavi etmek basit ama çözülebilir bir işlem olmaktadır. Bu durumu düzeltmek için “gece koruyucuları” olarak adlandırılan slikon ile yapılmış diş plakaları ile olmaktadır. Eğer sorun ilerleme safhalarında ise psikolojik bir destek alarak da iyileştirilebilmektedir. Eğer sorun diş yapısından ya da diş eksikliğinden kaynaklanıyor ise protez diş ya da kaplama diş yapılabilmektedir. Sorunu kısa sürede çözmek, sonrasında karşılaşabileceğiniz her türlü sorunun önüne geçmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.