Koşu Ne Zaman Yapılmalı, Sabah Saatlerinde mi, Akşam mı?

Koşmak, formunuzu korumak, kalori yakmak ve kilo vermek için etkili bir yoldur. Ayrıca spor salonuna gitmekten çok daha az maliyetli ve az zaman alıcıdır. Herhangi bir zaman diliminde koşmak da formunuzu koruyup yağ yakmanızı sağlarken, özellikle sabah koşuları fiziksel ve psikolojik faydaları sayesinde hedefinize ulaşmanızı hızlandırır. Uzmanlar sabah saatlerinde vücut daha dinç olduğundan ve havadaki oksijen oranı yüksek olduğundan koşu ve yürüyüş gibi sporların akşam değil sabahları yapılmasını tavsiye ediyor. İşte sabah koşmanın sağlığınıza faydaları;

Kan basıncını düşürür

Sabah egzersizlerinizin kan basıncınız üzerinde olumlu etkileri vardır. Kan basınçları ve uyku düzenleri izlenen 40-60 yaş arası katılımcılarla yapılan bir araştırmada, katılımcıların sabah 7, öğlen 1 ve akşam 7’deki egzersizleri gözlemlenmiştir. Erken saatte egzersiz yapanların kan basınçlarında gündüz %10 gece %25’e varan bir düşüş gözlemlenmiştir.

Spor yapmak için uygun zamandır

Spor yapmayı çok seven kişiler bile, egzersiz yapmaya zaman bulamadıklarından şikayetçilerdir. Sabah saatleri ise spor yapmak için ideal zaman dilimleridir, vücudunuz dinç, havadaki oksjien oranı ise yüksektir.

Daha hızlı kilo verdirir

Sabah koşuları, metabolizmanızı erkenden harekete geçireceği için gün içinde yaktığınız kaloriden daha fazlasını yakmanızı sağlayarak kilo vermenizi hızlandırır. Ve erken kalkmanız erken yatmanızı sağlayacağı için gece bir şeyler atıştırma olasılığınız da azalır. 

Psikolojik rahatlatır

Sabah koşuları neredeyse hipnotize edicidir. Tek duyduğunuz ayakkabılarınızın yere vuruşu ve nefesiniz olur. Zihninizi boşaltmanız ve günün geri kalanı için rahatlamanız için harika bir fırsat sağlar!

Arkadaşlık ilişkilerini güçlendirir

Mutlaka sizin gibi spor için erken kalkan bir iki komşunuz vardır. Sabah koşuları diğer insanlarla bağ kurmanız için iyi bir yoldur. Konuşmak zorunda bile değilsiniz, sadece huzur ve sessizlik içinde birlikte spor yapabilirsiniz.

Mutluluk hormonu salgılatır

Spor yapmak, endorfin yani mutluluk hormonu salgılatır. Güne koşarak başlarsanız spor yapmış olursunuz, böylece gün boyu kendinizi iyi hissetme ve sağlıklı beslenme olasılığınız artar. Öğle yemeğinde bir hamburger yemek yerine kendinizi lezzetli bir salata yerken bulabilirsiniz.

Kalori yakıcıdır

Aç karnına spor yapmakla ilgili birçok bilimsel araştırma mevcuttur. Hatta bu çalışmalardan bazıları, sabah kahvaltıdan önce aç karnına yapılan sporun %20 daha fazla yağ yakmaya yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Fakat siz yine de kahvaltıyı atlamayın çünkü spor öncesi bir şeyler yemek metabolizmanızı harekete geçirir ve daha sonrasında daha çok yemenize engel olur.

Sosyal ilişkileri güçlendirir

Bazılarımız diğer insanlarla birlikte daha iyi ve istikrarlı çalışır. Şayet sizde etrafınızda insanlar olmasından hoşlanıyorsanız bir koşu grubu oluşturup birlikte koşabilirsiniz. Böylece sabah koşmak için kaytarma olasılığınız da düşer. 

Koşmak Kaç Kalori Yakar? Koşu Kalori Cetveli Tıklayınız

Merdiven Çıkmak Kaç Kalori Ve Merdiven Çıkmanın Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz