Daha Sağlıklı Olmaya Bağırsaklardan Başlayın

Daha Sağlıklı Olmaya Bağırsaklardan Başlayın

Yakın zamanlı çalışmalar bağırsakların sindirim sistemi sağlığının yanında obezite ve metabolik sağlığımızla bağlantılı çok önemli bir işlevleri daha olduğunu bulmuştur.

Bağırsak sağlığınız genel sağlık durumunu etkiler. Yüzyıllar boyunca, bağırsak sağlığının yalnızca sindirimle ilgili olduğuna inanıldı, ancak şimdi iyi bir bağırsak sağlığının vücudun geri kalanını da etkilediği gösterildi.

Bağırsaklarınız ve Sağlık

mide-bağırsak

Bağırsaklarda bulunan mikroorganizmalar hem sindirim sağlığı hem de bağışıklık sistemi için temeldir. Aslında, bağışıklık sisteminin %60 ile 80’inin bağırsaklarda bulunduğu söylenir.

İşte bu sebeple, bağırsaklar sağlığımızda ve hastalıkların önlenmesinde önemli bir role sahiptirler.

Mide-bağırsak yolunun bağışıklık dokuları tüm insan bağışıklık sisteminin en büyük ve en karmaşık bölümü olarak kabul edilir.

Bağırsaklardaki mikroorganizmalar güçlü ve dengeli bir bağışıklık sisteminin gelişiminde önemli bir rol oynarlar. İşte burada bağışıklık sistemi vücudu istila eden farklı hastalık çeşitleriyle savaşmakla sorumlu antikorlar üretir.

Güçlü bir bağışıklık sisteminin gelişiminde oynadığı rolün yanı sıra, bağırsaklar ayrıca ruh durumu ve duygularla ilgili olan nörotaşıyıcıların %90’ından da sorumludur.

Bir kişinin mide bağırsak yolunda sorun olduğunda, aynı zamanda aşağıdaki gibi başka rahatsızlıklar da söz konusu olabilir:

 • Eklem iltihabı
 • Hashimoto tiroidi
 • Diyabet
 • Kronik yorgunluk
 • Fibromiyalji
 • Anksiyete
 • Depresyon
 • Egzama

Bütün bunları artık bildiğimize göre sıra daha sağlıklı olmak için bağırsakları iyileştirmeye geldi.

Bunu yapabilmek için, fonksiyonel tıp uzmanı Doktor Amy Myers hedefi kendinizi iyileştirmek için bağırsakları iyileştirmek olan 4R isimli bir program geliştirdi.

4R Programı

süt

Uzaklaştır (Remove)

İlk adımın amacı mide bağırsak yolunu ona zarar verebilecek her şeyden arındırmak. Bunun için, iltihaba yol açan tüm yiyecekleri ya da alkol, kahve veya ilaç gibi mideyi tahriş eden tüm unsurları uzaklaştırmak gerekiyor.

Buna bir çeşit enfeksiyona yol açabilecek her şey de dahil. İltihaba yol açabilen gıdalar arasında aşağıdaki gibi herhangi bir intoleransa sebep olabilen tüm gıdalar bulunuyor:

 • Glüten
 • Süt ve süt ürünleri
 • Mısır
 • Soya
 • Yumurta
 • Şeker

Kanda belli proteinlerin (immunoglobulin isimli) spesifik seviyesini ve bu gıdalardan herhangi birine yönelik intoleransınızın olup olmadığını öğrenmek için bir IgG testi yaptırmak bu noktada önem taşır.

Enfeksiyonlara parazit, bakteri veya maya sebep olabilir. Bir gaita testi ile iyi bakteri miktarını ve olası enfeksiyonları tespit ettirebilirsiniz.

Enfeksiyonları ortadan kaldırmak için otlar, antiparazit ilaçlar ve hatta antibiyotikler (yine de önerilmez) mevcuttur.

Değiştir (Replace)

sindirim

Vücudun iyi bir hazım ve yeterli besin maddesini alabilmesi için belli maddelere ihtiyacı vardır. İlaç kullanımı, beslenme, hastalık veya yaşlanma bu maddeleri tüketebilir. İşte bu yüzden kolay bir hazım için bu maddeleri beslenmenize dahil etmelisiniz. Bunların arasında aşağıdakiler yer alır:

 • Sindirim enzimleri
 • Asitler
 • Hidroklorik safra asitleri

Yeniden Aşılama (Reinoculate)

Bağırsağın tekrar düzgün çalışabilmesi için sağlıklı bağırsak bakterilerini yeniden kazanmak çok önemlidir. Bu da içinde Bifidobacterium ve lactobacilli türleri gibi yararlı bakteri içeren probiyotik takviye alımıyla başarılır. Ayrıca lif tüketiminizi de arttırmalısınız.

Onar (Repair)

Aloe-vera

Bu programın en son adımı ise temel besin maddeleri yönünden zengin bir beslenme ile bağırsakların onarılmasına odaklanmaktır. Bağırsağın görevlerinden birçoğunu yerine getirmesine yardımcı olmak için, birçok gıda yoluyla, ona belli besin maddelerini sağlamalıyız.

Bağırsakları onarmak için, bağırsak duvarı astarının yenilenmesine yardımcı olan bir amino asit olan L-glutamini takviyesi kullanabilirsiniz. Ayrıca, bağırsağa çinko, balıktan elde edilen omega-3 yağ asidi, A, C, E vitaminleri ile aloe vera ve karaağaç gibi bitkileri sağlamak da çok önemlidir.

Bağırsağı iyileştirmeye yönelik bu program farklı hastalıkların tedavisine büyük katkı sağlayabilir. Bunu uygulamaya koymalı ve sağlığınız için sunacağı faydalardan siz de yararlanmalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz