Egzama Hastalığı Nedir, Nasıl Geçer?

  • HASTALIKLAR
  • Egzama Hastalığı Nedir, Nasıl Geçer? için yorumlar kapalı
  • 1.701 kez görüntülendi

Egzama Hastalığı Nedir, Nasıl Geçer?

İnsanların çekincemeli olarak gördükleri ve hakkında doğru bilindiği sanılan yanlışları ile egzama hastalığı nedir tam anlamıyla inceleyelim. Öncelikli olarak farklı tiplerde karşılaşabileceğimiz ve yaygın olarak görülen kaşıntılı bir cilt hastalığı olduğunu söyleyebiliriz, egzamanın nedenlerinden temeli olan psikosomatik hastalığın ilerlemesini de tetikler. En belirgin özelliği ciltte oluşan kabarıklar ve kızarmalardır, bilinen çeşitleri; akut, yaş, kronik, kuru, yağlı, alerjik, varis, irritan ve elbette stres egzamasıdır. Aslında hastalığın oluşumunda farklı etkenler neden olabilir örneğin yanlış olarak kullanılan bir ilaç tetikleyici görevi görebilirken ev hanımlarının sıklıkla kullandıkları çamaşır suyu da katkı sağlar. Ayrıca saç boyası gibi çeşitli kozmetik ürünlere karşı da reaksiyon olarak karşımıza çıkabilmektedir, bunların dışında çeşitli özellikteki kumaşlar sebebi ile de egzama oluşumlarına rastlanılması mümkündür. Ayrıca egzamanın iltihaplı bir deri hastalığı olduğu bilinmektedir ki bazı durumlarda nedenleri arasında mantar ve bakteriler de yer alabilir.

Egzama hastalığı nasıl geçer soruları en sık sorulanlar arasında yer alsa da aslında tam olarak bir tedavisi söz konusu olmamaktadır. Özellikle psikolojik nedenlere bağlı oluşan egzamalarda tekrarlama olasılıkları oldukça yüksektir ancak şikâyetlerin azaltılması ve görünümün düzeltilebilmesi açısından uyulması gereken özel programlar ile birlikte kullanılan ilaç ve alternatif yöntemler sayesinde hayat kalitenizi daha düzgün bir duruma getirebilirsiniz. Örneğin cilt uzmanı ile birlikte bir psikologdan yardım alabilirsiniz ya da kullandığınız ve tetikleyici özelliği olan kıyafetlerinize dikkat edebilirsiniz. Bunların dışında da en temel olarak günlük yaşantınızda kullandığınız deterjan sınıfındaki ürünleri daha dikkatli seçerek şikâyetlerinizi azaltabilirsiniz. Bitkisel karışımlar ya da organik sabun kullanımı sonrasında özellikle kaşıntı şikâyetlerinde oldukça düşüş görüldüğü çeşitli araştırmalarca kanıtlanmıştır ancak yine de cildinizin hassasiyetini bilmediğiniz türdeki bitkisel ürünlerin kullanımı sırasında oldukça dikkatli davranmanızda yarar vardır. Aksi halde rahatsızlığınız ile birlikte alerjik reaksiyonları da farkında olmadan tetiklemeniz mümkün.

Özellikle kuru olarak bilinen egzama hastalığı çeşidinde cildinizin asla kurumamasına dikkat etmeniz gerekir ki bunu da doktorunuzun önerebileceği çeşitli nemlendiriciler ile sağlayabilirsiniz. Daha öncesinde bahsettiğimiz gibi çeşitli türleri olduğunuz bildiğimiz egzama türlerine göre farklı tedavi yöntemleri izlemektedir, örneğin akut olan çeşidinde farklı grup ilaçlar ve losyonların kullanımı ile tedavi edilebilmesi mümkündür. Bunların dışında kronik olarak karşımıza çıkan egzama türünde yaşam kalitenizi iyileştirici standartlar uygulamanız gerekir ki bu şekilde bile tam anlamı ile iyileşme söz konusu olmayabilir. Kısaca özetlememiz gerekirse de genel çeşitlerinde tam bir iyileşme gözlemlenmez ancak dikkat edilebilecek hususlar ile daha iyi ve rahat bir şekilde yaşamınızı sürdürmeniz mümkün olabilir. Egzamanın en belirgin tetikleyicilerinden deterjanlar ev hanımlarının korkulu kabusları olur hem rahatsızlıklarına zarar vermeyecek hem de en iyi şekilde temizleyebilecek ürünleri bulmaları zordur ancak doğru olanı bulduğunuz takdirde sağlınız için kullanımından vazgeçmemelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.