Coğrafik Dil Hastalığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Harita dil olarak da bilinen coğrafik dil hastalığı genellikle dilin üst ve yanlarını etkileyen zararsız fakat oldukça can sıkıcı bir durumdur. Coğrafik dilin bu ismi almasının nedeni dil üzerindeki coğrafi ve harita şekillerdir. Harita dil, dildeki papilla alanın daha beyaz ve belirgin olmasına neden olur. Coğrafik dilde zamanla dilde kırmızı, beyaz ve pembe yamalar görülebilir.

Harita dil hastalığında dil sıcak, baharatlı ve asitli gıdalara karşı duyarlı hale gelebilir. Dildeki kırmızı  bölge bazen pamukçuk (candida) ile enfekte olabilir.Ayrıca yara, yanma ve ağrı hissinin yanı sıra ağız kokusu da harita dile eşlik edebilir.

Harita dilin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak duygusal stres ve diğer psikolojik faktörler, oral-paral fonksiyonel alışkanlıklar, alerji, besin yetersizliği, diyabet ve hormonal bozukluklar coğrafik dil oluşumunu tetikleyebilir.

Buna ek olarak, coğrafik dil, sedef hastalığı olan kişilerde daha yaygın görülen bir sorundur. Bazı uzmanlar, coğrafi dilin sedef hastalığının oral formu olduğunu, yani harita dilin dildeki sedef hastalığı olduğu konusunda hemfikirdirler.

Coğrafi dilin bilinen bir tedavisi yoktur. Fakat harita dilden kaynaklı tahrişi, sıkıntıyı gidermek için bazı doğal yöntemleri ve yaşam tarzına yönelik çeşitli değişikleri size önerebilirsiniz. Doğru tanı ve daha ciddi bir durumun olasılığını ekarte etmek için de, mutlaka doktorunuza danışın.

Harita dil nasıl geçer?

Nane ile harita dil tedavisi

Nane antibakteriyel özellikleri ile ağızda bakterilerin çoğalmasını engelleyip, oral hastalıkları önler. Ayrıca dilde yanma hissini de önleyip, nefese ferahlık kazandırır.

Nasıl uygulanır?

Güçlü bir nane çayı hazırlayıp yarım saat buzdolabında bekletip için. Günde bir kaç kez tekrarlayın. Alternatif olarak nane yapraklarını da çiğneyebilirsiniz.

Aloe vera ile coğrafik dil nasıl geçer?

Aloe vera anti-enflamatuar ve iyileştirici özellikleri ile coğrafi dil de dahil olmak üzere oral sağlık sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Aloe vera ayrıca ağız kokusundan da kurtulmanızda önemli rol oynayacaktır.

Nasıl uygulanır?

Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip, jeli çıkarın ve dil üzerine uygulayın. Ilık suyla yıkamadan önce 10 dakika bekleyin. Günde birkaç kez tekrarlayın.

harita dil tedavisi

Elma Sirkesi ile harita dil tedavisi

Diliniz enfeksiyon veya oral pamukçuk belirtileri gösteriyorsa elma sirkesi sizin için iyi bir tedavi seçeneği olabilir. Elma sirkesi ağzın doğal pH seviyesini geri kazandırır ve enfeksiyonla savaşır. Bu sirke çeşidinin ekşi ve asitli tadı dilde yanma hissine neden olabilir, fakat derdinize kısa sürede deva olacaktır.

Nasıl Uygulanır?

1 yemek kaşığı elma sirkesi ile dörtte bir tatlı kaşığı karbonatı karıştırıp bir bardak suya koyun. Bu karışım ile günde 2-3 kez gargara yapın. Belirtiler geçene kadar devam edin.

Hidrojen peroksit ile harita dil tedavisi

Eczaneden temin edebileceğiniz hidrojen peroksit de dil üzerindeki kırmızı lekelerden kurtulmak için diğer bir etkili yöntemdir. Antibakteriyel özellikleri ile enfeksiyon riskini azaltır ağzınızda, bakteri üremesini engeller. Ağız için yalnızca % 3 hidrojen peroksit kullanın.

Nasıl Uygulanır?

Eşit oranda % 3 hidrojen peroksitle ılık suyu karıştırın. Pamuğa batırıp, harita dil olan yere uygulayın. Birkaç saniye bekleyin, sonra ılık su ile durulayın.Bir kaç gün boyunca günde bir kaç kez tekrarlayın.

Harita dilden kurtulmak için doğru beslenin

  1. Coğrafi dil ile ilişkili rahatsızlığı azaltmak için dilinizin hassas dokularını kötüleştirecekler tahriş edici gıda alımını sınırlayın yahut tamamen hayatınızdan çıkarın. Tahriş edici gıdalar genellikle, durumu daha da kötüleştirip, iyileşmeyi geciktirebilir.
  2. Sıcak, baharatlı, asitli veya tuzlu gıdalar yemekten kaçının.
  3. Tütün ürünlerindan uzak durun
  4. Şekeleme tüketmeyin
  5. Narenciye gibi asidik meyve ve sebzeler yemeyin
  6. Çok şekerli ve işlenmiş gıdaların tüketimini sınırlayın.

Not: Doktorunuza danışmadan hiç bir yöntemi denemeyin.

Bebeklerde Harita Dil Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz