Çocuklarda Ateş Ve İshal

Çocuklarda Ateş Ve İshal

Çocuklarda Ateş Ve İshal

Ateş

İnsanlarda vucut ısısı  36-37,5 derece arasındaki seviye normal vucut sıcaklık değeridir. Bu sıcaklığın üzerindeki ısı seviyesi yüksek ateşi gösterir. Günboyu  bebeğinizin veya çocuğunuzun vücut ısısının yükseldiği zamanlar olunca buna yüksek ateş dememek gerekir,çünki bu durum olabilir.

Bebeğinizin vucut ısısı yüksekse 20 dakika aralıklarla tekrar tekrar ölçünüz. Yüksek ateş bir hastalığın belirtisi olduğundan, ateşin düşürülmesi tedavi anlamına gelmeyebilir. Asıl hastalık teşhis edilip, hastalığa göre tedavi biçimi belirlenmelidir. Ateş gerçekte vucudun kendini hastalığa karşı savunduğunun göstergesidir. Mikroplara karşı beden direncini yükseltir. Çocuğun veya bebğin  genel durumunda değişiklik göstermeyen hafif ateşlerde ateş düşürücü kullanmak gerekli değildir. Ateş yok ve ateşi çıkmasın diye korkuya kapılarak ateş düşürücü  ilaç kullanmak  yanlıştır. Ateş düşürücü kullandıysanız ateş yükselene kadar tekrar ateş düşürücü kullanmayın.Aşırı doz bebeğinizin zehirlenmesine yol açabilir.

Çocuklarda Ateşlenme Tedavisi

  • Titreyerek üşüme dahi olsa üzerini kesinlikle örtmeyiniz.
  • Çok çok sıvı gıdalar tüketmesini sağlayınız.
  • 38 dereceninüzerindeki ateşlenme için içeriğinde parasetemol muhteva eden şurup kullanabilirsiniz.
  • Vücut ve alın bölgesine soğuk ve nemli olan bir bez veya havlu koyunuz.
  • 5 dereceden yüksek ateşler için olanak var ise ılık banyo yaptırınız. Veya ılık suya batırılan havluyla bedenini silin,soğuk su bu durumda kullanmayınız..
  • Her 5 dakikada bir ateşinin ölçülmesini sağlayınız.

Çocuklarda Ateş Ve İshalÇocuklarda Ateş Ve İshal

İshal

İshal dışkının gevşek veya sulu halde sık sık yapılmasına denir. Ağır yemeklerle birlikte lif açısından zengin besinler tüketildiğindede görülür.Enfeksiyon belirtisi olabileceği de gözardı edilmemelidir.İshal su kaybına neden

olduğundan bebekler ve çocuklarda buna önemle dikkat edilmesi gerekir.

İshalin tedavisinde su veya sulu besinlerin verilmesi temel kurallardandır. Anne sütü alan bebeklere anne sütünü kesmeden verilmeye devam etmelidir.

Çocuklarda İshalin Tedavisi

Temizlik kurallarına titizlikle uyulması gerekir. Minik bebeklerin yedirilip irildiği biberon gibi malzemeleri kaynatın.

Çok sıvı alması için elinizden geleni yapın.

Su ve tuz kaybının yerini doldurabilmesi için ishal tozlarından kullanabilirsiniz

Einizde ishal tozu yapmak yapmak isterseniz:

5 su bardağı su

2 çorba kaşığı şeker

1 çay kaşığı tuz

Bu malzemeleri karıştırın ve eğer çocuk 2 yaşından küçük ise her ishal anında 1 çay bardağı kadar,eğerki 2 yaşından büyük ise her ishal anında 1 su bardağı bu karışımdan tüketmesini sağlayınız.

Çocuğunuza şeftali, muz ve elma gibi meyveler bu konuda yardımcı olacak özellikte mevelerdir.

Sağlıklı Günler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz