Bizim hayatımıza daha yeni yeni giren bir bitkisel yağdan bahsedelim, çay ağacı yağı. Çünkü biz yeni tanıyor olabiliriz, ancak tüm dünyada faydaları bilinmekte ve aktif olarak da uzun yıllardır kullanılmaktadır. Diğer bir adı melaleuca yağı olan çay ağacı yağı, melaleuca alternifolia bitkisinin yapraklarından elde ediliyor. Bu yağ, bitkinin dalları ve yapraklarından buharda damıtma yoluyla çıkarılıyor. Faydaları bilinen hatta herkesin evinde bir şişe bulunsun denilen çay ağacı yağı, hem iç organlar hem de cilt sağlığı için mucizevi etkilete sahiptir. Bu yağın; doğal antibakteriyel, antiseptik, antifungal, antimikrobiyal, balgam söktürücü ve antiviral özellikleri sağlığımız için aslında bir koruyucudur.

Çok etkili bir antibakteriyeldir!

Size faydalarından bahsettiğimiz bitkilerin çoğu bir mikrop, bakteri, virüs ve mantarların tedavisinde etkili olma yeteneğine doğal olarak sahiptir. Tıpkı böyle bir bitki olan çay ağacı yağı da en korkunç ve tehlikeli bakteriyel enfeksiyonların çoğunu doğal olarak tedavi edebilme özelliğine sahiptir. Özellikle de bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma riski taşıyan yaralarda kullanılan çay ağacı yağı o bölgeyi kesinlikle korumaktadır. Aslında çay ağacı yağının ağız yoluyla alınarak tüketilmesi çok da önerilmemekle birlikte bazı durumlarda inceltilmek koşuluyla ağız yoluyla alınıyor. İnceltilerek ağız yoluyla alınması durumunda ise kolon, mide, bağırsak, boşaltım sistemi ve üriner sistemde oluşan bakteriyel enfeksiyonları tedavi etme özelliği gösterdiği biliniyor. Ayrıca kimi zaman tüberküloz tedavisinde de çay ağacı yağından yararlanıldığı görülmektedir.

Yaraları iyileştirir!

Çay ağacı yağının iyileştirici özelliği vardır. Özellikle açık yaralara çay ağacı yağı sürüp de yarayı sarmak yaranın çok daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Çünkü çay ağacı yağı, enfeksiyonları önler ve var olanları giderir. Bir de suçiçeği, akne ve çıban gibi cilt sorunlarını da çay ağacı yoluyla gidermek mümkündür.

Antimikrobiyal özelliktedir!

Çay ağacı yağı, son derece antimikrobiyal olduğu için, mikropları kısa bir süre içinde yok eder. Bu bakımdan çok şiddetli ateş ve sıtma sorunlarında çay ağacı yağını kullanarak mikropları uzaklaştırmak mümkündür.

Egzama ve sedefi giderir!

Sık rastlanan cilt hastalıkları olan sedef ve egzamanın kısa sürede etkili ve doğal tedavisi için çay ağacı yağından faydalanmak önerilir. Özellikle deri iltihabının oluştuğu durumlarda etkilidir. Bu tür cilt sorunları için evde çay ağacı yağı karışımları ile egzama için losyonlar ve vücut sabunları hazırlamak doğru olur.

Diş sağlığı dostudur!

Bakterileri öldürme, iltihabı yatıştırma özellikleri dolayısıyla sağlıklı dişler ve ağız içi için çay ağacı yağı mükemmel bir ev yapımı diş macunu maddesidir. Bunun için hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı ve kabartma tozunu karıştırıp dişleri bununla fırçalamak faydalı olacaktır. Diş eti kanmasını ve diş çürüklerini önlemek için arada bir inceltilmiş çay ağacı yağı ile gargara yapılması önerilir.

Boğaz ağrılarını giderir!

Boğazda ağrıya sebep olan mukoza zarındaki iltihabı kurutmak için, enfeksiyonu vücuttan dışarı atmak için çay ağacı yağı önerilir.

Sinüs tıkanıklığını açar!

Kış aylarında yaşanan bir soğuk algınlığı, genelde sinüs enfeksiyonuna dönüşmekte, bu da çok rahatsız edici bir durum haline gelmektedir. Zira kafanın ön tarafındaki sinüsler mukozayla dolar, aşırı ağrı ve baskıya hissedilir. Bunun tedavisi için çay ağacı yağıyla hazırlanan kremler mukusu vücuttan atmaya yardım eder. Bir de çay ağacı yağının kullanıldığı buhar banyosu da anti bakteriyel bir etki gösterir ve solunum yollarını açar.

Tırnak mantarını yok eder!

Çay ağacı yağını su ya da hindistan cevizi yağı ile karıştırıp tırnaklara sürmek mantarın kısa sürede yok olmasını sağlayacaktır.

Önemli oranda antiseptiktir!

Çay ağacı yağındaki çok yönlü antiseptik özellikler pek çok mikrobu ve antibiyotiklere karşı dirençli olan stafilokok bakteri türünü yok etmekte etkilidir. Bu bakımdan özellikle küçük yaralar, kabarcıklar ve yanıklarda enfeksiyonu önlemek için doğal bir çare olarak çay ağacı yağı önerilir.

Akne tedavisinde etkilidir!

Çay ağacı yağı, sahip olduğu antimikrobiyal terpenler nedeniyle, akneleri tedavi etmek için kullanılır. Akneli bölgeye uygulanan bu yağın en az ilaçlar kadar faydalı olduğu ve kimyasal ilaçlar gibi de her hangi bir olumsuz etkiye yol açmadığı bilinmektedir.

Bit ve parazitleri yok eder!

Çocuklarda sıklıkla yaşanan bit sorunu için doğal bir çözüm olarak nane yağı ve çay ağacı yağı karışımı önerilir.

Böcek sokmalarını iyileştirir!

Çay ağacı yağının yaraları dezenfekte etme, ağrıyı azaltma ve kaşıntıyı önleme özellikleri böcek sokmaları için de faydalıdır. Böceklerin soktuğu bölgeye çay ağacı yağı sürüp bölgenin sarılması yeterlidir.

Cilt sağlığı dostudur!

Çay ağacı yağı; yaraları iyileştirme, dezenfekte etme, akne ve sivilceleri önleme, yok etme özellikleriyle cilt dostudur. Bir de güneşten kaynaklanan cilt lekeleri içinde akşamları cilde çay ağacı yağı sürülmesi önerilir. Bu sayede lekelerde açılma gözlenecektir.

Saçları korur, besler!

Cilt dostu olan bir ürün, elbette ki saçları da korur, güçlendirir ve besler. Çay ağacı yağı kafa derisine sürüldüğünde saç foliküllerinde oluşan tıkanıklıklarını açarak, saç köklerini besler. Bunun için birkaç damla çay ağacı yağını herhangi taşıyıcı bir yağ ile karıştırarak saç derisi üzerine masaj yaparak uygulamak yeterlidir.

Çay ağacı yağı kullanacak olanlara öneriler

  • Çay ağacı yağının pek çok faydası bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve cilde uygulandığında çoğu insan için güvenli olarak kabul edilmektedir. Ancak bazı alerjik ciltlerde tahrişine ve şişmeye sebep olabilmektedir. Bu bakımdan öncelikle cildin küçük bir bölümüne uygulanmalı ve etkileri izlenmelidir. Ardından bir sorun görülmezse diğer alanlara daha geniş bir şekilde uygulanmasında sakınca yoktur.
  • Akne olan bazı kişilerde çay ağacı yağının az da olsa deride kuruluk, kaşıntı, batma, yanma ve kızarıklığa sebep olduğu gözlenmiştir.
  • Ergenlerde ve henüz ergen olamamış bazı gençlerde lavanta yağı ve çay ağacı yağı içeren cilt ürünlerinin kullanılmasının bazı cilt sorunlara yol açtığı görülmüştür. Bu bakımdan çay ağacı yağının daha ileri yaşlarda uygulanması daha doğru olabilir. Çünkü daha çocukluktan tam olarak çıkamamış kişilerde çay ağacı yağı, hormon bozukluklarına sebep olabiliyor. Hatta nadiren de olsa anormal meme büyümesi olan jinekomasti denilen anormal meme büyümesi bile ortaya çıkabilmektedir.
  • Çay ağacı yağının ağız yoluyla alınması güvenli kabul edilmemektedir. Bu bakımdan eğer çok gerekli görülürse inceltilmek koşuluyla çok az miktarda alınabilmektedir. Bazı kişilerde çay ağacı yağının ağızdan alınması kafa karışıklığı, yürümede yetersizlik, kararsızlık, döküntü ve komaya sebep olduğu gözlenmiştir.
  • Çay ağacı yağı eğer cilde uygulanırsa hamilelik ve emzirme dönemlerinde güvenlidir. Fakat diğer dönemlerde olduğu gibi bu dönemlerde de ağız yoluyla alınması önerilmez.
  • Eğer el tırnak mantarı için kullanılacaksa % 100 çay ağacı yağı çözeltisi altı ay boyunca günde iki kez uygulanabilir.
  • Ayak mantarı için kullanılacaksa% 25 ya da% 50 çay ağacı yağı içeren bir krem bir ay boyunca günde iki kez uygulanabilir.
  • Sivilce için kullanılacaksa% 5 çay ağacı yağı içeren jel günlük olarak uygulanabilir.
  • Her hangi bir hastalığı olan ve tedavi gören kişiler doktora danışmadan çay ağacı yağı tüketmemeli ve kullanmamalıdır.