Karın Şişkinliğine İyi Gelen Meyveler

Karın Şişkinliğine İyi Gelen Meyveler

Bazı gıdalar kabızlığı, enflamasyonu ve gazı artırır. Ancak bize bu problemler konusunda yardımcı olabilecek gıdalar da bulunur.

Bu makalede sizlerle karın şişliğine en iyi gelen meyveleri paylaşacağız.

Bunları bugün diyetinize ekleyin!

Meyveler: Şişkinliğe karşı müttefiklerimiz

Büyük öğünler aşırı karbonhidrat yağlar ve günün farklı zamanlarında ki atıştırmalıklar şişkinliğe sebep olan şeylerden sadece birkaç tanesidir.

Kötü yemek yeme alışkanlıkları bir çok komplikasyonu beraberinde getirir. Sağlığınızı etkilediği kadar fiziksel olarak da sizi olumsuz yönde etkiler.

Şişme, gaz ya da kabızlığın yanı sıra ağır hissetmenize sebep olurlar. Onunla beraber hiçbir şey yapmama isteği doğar. Ayrıca ayna önünde giysilerinizi denediğiniz zaman moraliniz bozulabilir.

Yüzünden her zaman sağlıklı bir diyet izlemek önemlidir. Her şeyin ötesinde diyetiniz vücudunuzun atıklardan ve Yağlardan kurtulmasına yardımcı olmak için bolca lif içermelidir.

Yapmanız gereken ilk şey besinler konusunda yaptığınız kötü seçimleri değiştirmektir.

Sonrada diyetinize daha taze ve daha doğal gıdalar eklemelisiniz.

Mesela meyveler inanılmaz sindirim özelliklerine, düşük içeriğine sahiptirler ve vücudu nemlendirmek için birebirdirler.  Aynı zamanda vücudunuzu toksinlerden arınmasına yardımcı olacak bol miktarda lif içerirler.

Günlük meyve tüketimi için sihirli rakam beştir. Mesela bu, sabah için bir tane, öğleden önce bir tane, öğlen yemeğinde bir tane, öğle arasında bir tane ve akşam yemeğinden sonra bir tane meyvedir. 

En sevdiğiniz meyveler arasında değişkenlik yaratmak çok iyi bir fikir olacaktır. Ayrıca mevsimsel ve yerel meyveleri seçmek de çok daha iyidir. Eğer mümkünse satın aldığınız meyveler organik olmalıdır, bu şekilde içeriğindeki besin maddelerinin sağlıklı olduğundan emin olabilirsiniz.

Karın şişkinliğine iyi gelen meyveler hangileridir?

Tüm meyveler bu probleme yardımcı olmak konusunda iyidir!

Ancak bazıları vardır ki, onlar diğerlerine göre çok daha etkilidir. Eğer şişkinlik, kabızlık ve gazla savaşmak istiyorsanız, aşağıda önerdiğimiz meyveleri tüketin:

Turunçgiller

Portakal ve greyfurtların %90’ı sudan oluşur. Bunun sayesinde, narenciyeler vücudun tuttuğu sıvılardan kurtulmak için birebirdir. Sıvı tutulumu, vücudun susuz kalmamak için uyguladığı doğal bir korunma yoludur.

Turunçgiller ayrıca yemek yerken aldığımız sodyumdan kurtulmamıza yardımcı olur.

Eğer limonu ılık su ile karıştırırsanız ve kahvaltıdan önce içerseniz,sindirim yollarında idrar söktürücü işlev görür ve doğal olarak kas gevşetici etkisi yaratır.

Ayrıca evde hazırladığınız limonlu sosları yemeklere de ekleyebilirsiniz. Limon ve zeytinyağı gibi sağlıklı ürünlerle hazırladığınız soslar mayonez vb. yağlı soslardan çok daha iyidir.

Karpuz, şeftali ve kavun

Karpuz su ile dolu olan bir diğer meyvedir. Karpuzun keyfini çıkara bildiğimiz zaman karın bölgesinde sıvı tutulumundan kurtulabiliriz.

Bu grup doğal idrar söktürücüler arasında ayrıca şeftali ve kavun da bulunur. Bunların hepsi sıvı tutulumu ve sodyumdan yardımcı olur. Sonuç olarak enflamasyonu azaltırlar.

Avokado

Şişkinlik çoğu zaman bazı gıdaları iyi sindirememekten kaynaklanır. Ancak bu durum bazı gıdaları karşı hassasiyetden de kaynaklanabilir.

Belli nedenlerden dolayı gastrik enzimleriniz işlevlerini yerine getiremiyorsa, yağlar ve karbonhidratları sindirmek çok daha uzun sürer. Bu da mide de şişkinliğe ve gaza neden olur.

Avokado lipaz isimli bir enzim içerir. Bu enzim yağları kırma kabiliyetine sahiptir. Ayrıca avokado bol miktarda potasyum içerir ve bu da midede biriken sulardan yardımcı olur.

Ananas

Ananasın %85’i sudur. Bromelan isimli bir sindirim enzimi içerir. Bu madde midede bulunan proteinleri parçalar.

Bu meyve  Latin Amerika bölgesinde yüzyıllardır sindirim problemlerini tedavi etmek için kullanılır.  Ve doyurucu olduğu için sizi günün garip zamanlarında atıştırmaktan alıkoyabilir.

Elma

Hem su hem de pektin açısından zengin olan elma vücudumuza bir çok fayda sağlar. Bunlar arasında sıvı tutulumundan kurtulmak, şişkinliği azaltmak ve tokluk hissi vermek bulunur.

Dahası elma yağı eritme, idrar üretimini arttırma ve vücuda detoks yapma özelliğine sahiptir.

Elmalarda bolca lif ve amino asit bulunur. Bunlar doyurucudur ve ayrıca sindirimi geliştirir.

Bunlar yetmezmiş gibi bu meyve dişleri çürümekten korur ve beyazlatır. Hatta kalp hastalıklarını bile önler! Bunun sebebi kandaki yağları (kolestrolü) temizlemesidir.

Elmanın tüm faydalarından yararlanmak istiyorsanız onları iyice yıkadıktan sonra kabuğu ile tüketin.

Nar

Bunların hem suyu hem de çekirdekleri çok güçlü müttefiklerdir. Kilo vermeye ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olurlar.

Bir ay boyunca her gün nar yemek, karın yağlarından kurtulmaya yardımcı olur. Bu özellikle de menopoz döneminde olan aşırı kilolu kadınlar için geçerlidir.

Çilek

Bu lezzetli meyve tatlılık ve asiditenin mükemmel bir karışımıdır. Bolca lif ve su içerdiği için çilek, kiloyu kontrol etmek ve sindirim için mükemmeldir.

Çilekte neredeyse sıfır kalori bulunur. Bunun böyle kalması için çileklerimizi şekere ya da herhangi bir tatlandırıcıya bandırmamamız gerekir!

Ayrıca güçlü bir idrar söktürücüdür ve vücudu temizler.

Kivi

Son olarak, bu meyve bol miktarda C vitamini sağlar. Bu meyve vücutta depolanan yağın üçte birinden kurtulmaya yardımcı olur.

Ayrıca bu meyve carnitine isimli maddeyi uyarır. Bu madde yağı yakarak enerjiye çevirir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz