Üzüm Çekirdeği Yağı ve Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Üzüm Çekirdeği Yağı ve Faydaları için yorumlar kapalı
  • 658 kez görüntülendi

Üzüm Çekirdeği Yağı ve Faydaları

Üzüm çekirdeği, yapısına oranla yüksek miktarlarda sabit yağ içermektedir. İklim koşullarına, üzüm çeşidine ve olgunluğuna bağlı olmak üzere yapısında, %5-20 oranları arasında sabit yağ taşımaktadır. Ortalama olarak yağ içeriği % 12 -13

arasındadır.

Üzüm çekirdeği yağı nasıl elde edilir?
1 litre sabit yağ çıkarmak için 50 kg üzüm çekirdeği, yani 500 kg taze üzüm gerekmektedir. İşlem oldukça zahmetlidir ve teknoloji gerektirir. Üzüm çekirdeği yağı, başta Linoleik ve Oleik asit gibi doymamış yağ asitlerince zengindir. Bileşimindeki doymuş yağ asitleri ender olarak % 15′i aşar. Yani yüksek oranda doymamışlık özelliğindedir.

Üzüm çekirdeği yağı insan vücuduna etkisi: Üzüm çekirdeği yağında %64 oranında bulunan Omega 6 da Omega 3 yağ asidi gibi damar iç çeperlerini koruyucudur ve dolaylı yoldan kılcal damarlar dolaşım sisteminin sağlıklı işleyişini sağlayarak, kalp ritmini de düzenlemeye yardımcıdır. Yine yapısında doğal olarak bulunan E vitamininin güçlü antioksidan etkisi sayesinde kötü kolesterol (LDL-oksidasyonu) azaltılabilir. Yapılan araştırmalarda, diyetlerine belli oranda üzüm çekirdeği yağı eklenen deneklerin kandaki HDL seviyeleri yükselirken, LDL seviyelerinin de düştüğü gözlemlenmiştir.

– Besleyici yemeklik bir yağdır.
– Zeytinyağı gibi dumanlanma noktası yüksek çok kaliteli bir yağdır. Üzüm çekirdeği yağının yanma derecesi 250, zeytinyağının ise 120 derecedir. Tüm yemek ve salataların hazırlanmasında kullanılabilir.
– Düzenli olarak alındığında kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği vardır. Günde 1-2 çay kaşığı içilebilir ya da bir fincan suya karıştırılarak dâhili olarak alınabilir.
– Esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar açısından çok zengin olduğundan mükemmel bir masaj yağıdır. Masaj yağı olarak harici kullanımında hem cildin sıkılaşmasını önler hem de kırışıklık oluşumunu yavaşlatır.
– Masaj yağı olarak uygulanması varis, romatizma ve eklem ağrılarının azaltılmasında yardımcıdır.
– Cildi koruyucu etkileri olan bir cilt bakım yağıdır. Kırışıklık oluşumunu yavaşlatarak sarkmaları önler.
– Aromaterapi uygulamalarında kullanımı faydalı olduğu gibi daha ağır yağların inceltilerek kullanımını sağlar. Vücut tarafından çok çabuk emilebilen bir yağ olduğundan diğer yağların tatbikini de sağlar.
– Saçları besler ve oluşan kepeği önler. Özellikle bir miktar üzüm çekirdeği yağı bir poşet ile sıcak suyun içerisine bırakılarak bir miktar ısısı arttırıldıktan sonra saçlara masaj yapılarak uygulanır ve bir süre bekletildikten sonra şampuan ile durulanırsa, saçlar daha yumuşak ve parlak olur. Saç kırılmaları azalır ve saç derisi beslenerek nemlendirilmiş olur.

Bu yazı üzüm çekirdeği yağı kullananlar, üzüm çekirdeği yağı kullanımı, üzüm çekirdeği yağının faydaları zararları yararları saça cilde etkisi nedir, üzüm çekirdeği yağı kullanıcı yorumları nasıl kullanılır ne işe yarar neye iyi gelir fiyatı konusunda yazılmıştır.

üzüm çekirdeği yağı kullananların yorumları, üzüm çekirdeği yağının faydaları, üzüm çekirdeği yağı kullananlar, üzüm çekirdeği yağı kullanımı, zm ekirdei ya zararlar, üzüm çekirdeği yağı yorumları, üzüm çekirdeği yağı fayları, üzüm çekirdeği yağı faydaları, üzüm çekirdeği yağı ne işe yarar, üzüm çekirdeği kullananlar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.