Meyan Otunun Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Meyan Otunun Faydaları için yorumlar kapalı
  • 826 kez görüntülendi

Meyan Otunun Faydaları

Meyan Kökü: Meyan, ortalama olarak 1 metreye kadar boylanabilen, çok yıllık, salkım şeklinde, mavimsi çiçekler açan, sıralı ve sık yaprakları olan bir bitkidir. Kullanılan kısmı kökleridir. Meyan kökü saponin, 40 ‘dan fazla flavon, glikoz ve şeker kamışından 50 kez daha tatlı glycyrhizik asit içerir. Ayrıca, çeşitli vitaminler ve mineraller bakımından da zengindir.

Meyan Kökünün Faydaları ve Tıbbi Etkileri: İştahı açar. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Nezle, grip ve nefes darlığında faydalıdır. Göğsü yumuşatır, balgamı söktürür ve öksürüğü keser. Vücuda serinlik ve rahatlık verir. Bağırsakları rahatlatır. Mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri, gastrit ve ince bağırsak iltihaplarında faydalıdır.

Antibakteriyel ve antifungal etkileri ile zararlı bakterilere ve iltihaplara karşı etkilidir. Kronik hepatit ve siroz tedavisinde oldukça faydalı olan meyan kökü antiviral etkileri ile özellikle Hepatit A ve Hepatit C hastalıklarına neden olan virüslere karşı etkilidir. Kanseri önlemeye yardımcı olur.

Meyan Kökü Nasıl Kullanılır: Meyan bitkisinin kökleri temizlenip kurutulduktan sonra toz haline getirilerek bitkisel bir tatlandırıcı olarak ya da tıbbi amaçlarla kullanılır. Meyan kökünün dövülüp lif haline getirildikten sonra karbonat ve tarçın ile çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen meyan şerbeti, özellikle sıcak günlerde sevilerek tüketilen bir serinleticidir.

Meyan kökünden elde edilen meyan balı ise bilhassa yara tedavisi için oldukça faydalıdır. Bu özelliği ülser yaraları için de kendini gösterir. Meyan kökü fazla miktarda ve/veya uzun süreli kullanımlarda yüksek tansiyona neden olabilir.

Bu yazı meyan otunun faydaları, meyan kökü nedir, meyan kökünün faydaları, meyan kökü zararları, meyan kökü şerbeti, meyan kökü çayı hakkında bilgi vermek için yazılmıştır.

meyan otu, meyan otunun faydaları, meyan otu faydaları, meyan şerbeti nedir, meyan otu nedir, meyan kökü otunun faydaları, nohut besin değerleri 56, meyan kökünün faydaları ve zararları, meyan serbetinin faydalari ve zararlari, gebelikte meyan şerbeti

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.