Tüp Bebek Başarısı İçin Geçerli Olan Altın Kurallar

Tüp Bebek Başarısı İçin Geçerli Olan Altın Kurallar

Tüp Bebek Başarısı İçin Geçerli Olan Altın Kurallar

Günümüzde bebek sahibi olmak için vitro fertilizasyon yani tüp bebek yöntemine başvuran çiftler sayısı giderek artmaktadır. Günümüzde yeni teknikler ve tedavi yöntemleri geliştirilmesine rağmen IVF tedavilerindeki başarılar henüz istenilen seviyelere gelememiştir. Bu nedenle tüp bebek başarısı bir o kadar önemlidir.

Başarılı Bir Tedavinin Kuralları Nelerdir?

IVF tedavilerinde başarıyı doğrudan etkileyen bazı temel faktörler vardır. Tedavinizden birkaç ay önce hazırlıklara başlayın başarıya kesinlikle katkıda bulunacaktır. Bu süreçte sağlıklı yaşam kurallarının önemini bilmelisin. Örneğin; sigara içiyorsanız, kesinlikle bırakmanız gerekmektedir. Sigara, hem yumurta kalitesini hem de üreme hücrelerini olumsuz yönde etkiler. Şişmansanız veya bir obezite probleminiz varsa makul bir kilo vermeniz şansınızı kesinlikle artıracaktır. Kullanılan ilaç miktarı aynı zamanda artan tedavi maliyetlerine yol açacak fazla kiloya orantılı olarak artacaktır. Çok fazla kilo ile başlayacak bir gebenin yine daha sorunlu olacağı bilinmektedir.

Besinlerinize Dikkat Edin

Yiyeceğiniz besin maddeleriyle doğal olmalı ve düzenli olmalıdır. Bol sebze ve meyve tüketimine dikkat edin. Aynı şekilde bol miktarda su içmelisiniz. Daha az tuz ve diğer katkı maddeleri tüketmeli kafeinli, asitli içeceklerden kaçınmalısınız. Alkol tüketimi sigara içmek gibi doğurganlığı olumsuz etkilemektedir. Ayrıca alkol tüketen annelerin doğumsal anormallikleri ve kürtajları daha fazla çocuğa sahip oldukları da gösterilmektedir. Günde en az 8 saat uyumanız gerekmektedir. Asla geç ve az uyumamanız gerekmektedir. Yorgunluk ve aşırı egzersiz tedavinizi olumsuz etkileyebilir. Yaşam tarzının hâlâ devam etmesi ve sağlık beslenmesi eksikliği tedavinizde olumsuz bir faktördür. Mümkünse vücudunuzun direncini korumak için en azından normal sporunuzu yapmalısınız. Ayrıca stresle baş etmek için gerekli adımları atmanız gerekir. Bunun için gevşeme tekniklerini kullanabilirsiniz. Gerekirse profesyonel yardım alabilirsiniz.

Tüm Detaylara Önem Verin

Tedavinizin yapılacağı merkezden size rehberlik etmelerini isteyebilirsiniz. IVF uygulamalarının kalbi olarak tanımlanabilen in vitro bebek laboratuvarları, çalışanların, kullanılan materyal ve teknikler açısından sistemin başarısında en önemli faktörlerden birini oluşturmaktadır. Laboratuvarda işçilerin bilgi, beceri ve tecrübeleri büyük önem taşımaktadır. Önemsiz olarak düşünülebilecek küçük ayrıntılar bile gebelik sonuçlarını ileri düzeyde etkileyebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz