C vitamini Fazlalığının Zararları

C vitamini Fazlalığının Zararları

C vitamininin bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Antioksidan olan C vitamini vücudumuzu yaşlanmanın en önemli nedeni olan serbest radikallerin zararlı etkilerinden ve kanserojenlerden korur. Soğuk algınlığı ve grip gibi bir çok hastalığa karşı vücudun direncini artırır. Vücudumuzda oluşan yaraların iyileşmesini hızlandırır. Damarların güçlenmesine, kalp krizi ve kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olur. Vücuda alınan demirin emilimini artırdığı için kansızlığa karşı yararlıdır. Diş eti sağlığında da çok önemlidir.   Bu nedenle yüksek dozda C vitamini aldığınızda soğuk algınlığı, öksürük, ve diğer enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı  sizi koruyacağını düşünüyorsanız tekrar düşünün. Uzmanlar çok fazla C vitamini sağlığınızı bozabilir açıklamasında bulunuyor.


Vitaminlerin birçoğu suda çözünür ve aşırı dozda alındığında vücudunuz bu vitaminlerin fazlasını işlesede bu megadozlar böbreklerinize zarar verebilir. Yüksek dozda alınan C vitamini asit reflü ve mide ekşimesi yapabilir. C vitamini asidik olduğu için reflüyü şiddetlendirebilir.

C vitamini dozu fazla alındığında diğer olumsuz etkileri ise ;  Uykusuzluk, Böbrek sorunları taş oluşumuna yatkınsanız böbreklerde taş oluşumu, İshal, Kusma, Bulantı, Yüzde kızarma, Yorgunluk, Uyku bozuklukları, Karın ağrısı, Dışkıda kan, Gaz sancısı, Eklem ağrıları, Bakır eksikliği, Demir birikimi, Karaciğerde problem ve Katarakt riski oluşumuna sebep olur.


Uzmanlar optimum sağlıklı bir kişinin günlük C vitamini dozajının 75 ila 90 mg olması görüşünde. Sigara içen , hamile ve emziren anneler de günlük bundan fazlasını almaya ihtiyaç duyabilir.


Dengeli ve iyi besleniyorsanız C vitamini takviyesi almanıza hiç gerek yoktur. İyi bir diyetten günlük C vitamini kolayca alınabilir.Bir fincan pişmiş brokoli veya taze çilek  günlük C vitamini ihtiyacını karşılar. Genelde C vitamini takviyesi besin maddesinin vücuda alımının eksikliği yada bağışıklık sistemi zayıflamış kişilere önerilir.

Uzmanlar verilecek C vitamininin üst sınırı 2.000mg olması gerektiğini söylüyor.

Ayrıca C vitamini alınması gereken günlük doz ise ;
0-6 ay 40 mg
7–12 ay 50 mg
1–3 yaş 15 mg
4–8 yaş 25 mg
9–13 yaş 45 mg
14–18 yaş (kız) 65 mg
14–18 yaş (erkek) 75 mg
Yetişkin (kadın) 75 mg
Yetişkin (erkek) 90 mg
Hamileler 80-85 mg
Emziren anneler 115-120 mg’dır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz