Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? İbrahim Saraçoğlu Adaçayı Gargara Tarifi

Adaçayı, geçmişten günümüze yüzlerce yıldır tıbbi amaçlı kullanılan harika bir bitkidir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu adaçayı ile nasıl gargara hazırlanacağını ve sağlığa faydalarını şöyle bildiriyor:

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, adaçayı gargarası hazırlamak için şu tarifi veriyor: 1 su bardağı suyu cezveye koyun, içine 1 tatlı kaşığı taze adaçayı yahut 1 poşet adaçayı veya dört-beş gram kurutulmuş adaçayı katıp, kısık ateşte 10 dakika kaynatın. Ocaktan alıp ılımaya bırakın. Günde 2-3 kez bu suyla gargara yapmaya devam edin. Hazırladığınız bir bardak adaçayı gargarası 24 saat bozulmadan dayanabilir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, adaçayı ile gargara yapmanın faydaları hakkında bizi şöyle bilgilendiriyor:

Boğaz ağrısına, boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir

Adaçayı gargarası, özellikle bademcik iltihabı, boğaz iltihabı ve farenjit gibi üst solunum yolu hastalıkları için doğal şifadır. Boğaz ağrısına da iyi gelir. Hem bu hastalıkların tedavisine yardımcı olur, hem de bademcik ile boğaz enkfeksiyonlarının tekrarlamasını engeller. Bu sağlık sorunlarından muzdaripseniz, hastalığın ilk günlerinde günde birkaç kez, daha sonraları ise haftada bir kez olmak üzere adaçayı gargarasına devam etmek, sizi boğaz enfeksiyonlarına yakalanmaktan koruyacaktır.

Öksürüğü giderir

Adaçayında bulunan salvin, carnosol asiti ve cirsimaritin gibi maddeler,antibiyotik özelliği olan kimyasallardır. Özellikle salvin ve carnosol asidi, bakterilerde RNA sentezini etkileyerek çoğalmalarını ve tekrarlamalarını engeller. Adaçayında bulunan bir diğer önemli madde cineol’dür. Cineol, öksürüğü önleyici bir birleşendir. Özetle şunu diyelim ki, adaçayı hem doğal bir antibiyotik hem de doğal bir öksürük önleyicidir.

Ağız kokularını yok eder

Her gün adaçayı gargarası yapmaya devam etmek, ağızdaki kokuya neden olan bakterileri yok edip, ağız kokusuyla savaşır. Prof. Saraçoğlu, bu formülle ağız kokusunun 5-6 saat yok olacağını bildirdi. Adaçayıylagargara yaptıktan sonra 4-5 yaprak maydanoz çiğneyebilirsiniz.

Geniz akıntısından kurtarır

Prof. Saraçoğlu, geniz akıntısı için de adaçayı gargarasanı tavsiye ediyor. Yukarıda bildirildiği gibi adaçayı ile gargara tarifine göre hazırlayın ve elde edilen bu su ile günde 2-3 kez gargara yapın. Özellikle akşam yatmadan önce ve sabahları mutlaka 1-2 kez gargara yapılmalıdır. Ayrıca bununla birlikte 1 Ay boyunca her Gün 1 çay bardağı adaçayı içmelidir.

Diş eti iltihabının tedavisine yardımcı olur

Düzenli olarak adaçayı gargarasına devam etmek, diş eti iltihabının doğal tedavisinde de önemli rol oynayacaktır.

Hamilelikte adaçayı gargarası yapabilir miyim?

Prof. Saraçoğlu, adaçayı yapraklarının içerisinde dört tane düşük yapma riskini artıran madde bulunduğunu bildirip, doktora danışmadan bu gargarayı kullanmanın doğru olmadığına dikkat çekiyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz