Çikolata Kisti Endometriozis Nedir Neden Olur Belirtileri Nasıl Geçer?

 • Genel Sağlık
 • Çikolata Kisti Endometriozis Nedir Neden Olur Belirtileri Nasıl Geçer? için yorumlar kapalı
 • 901 kez görüntülendi

Çikolata Kisti Endometriozis Nedir Neden Olur Belirtileri Nasıl Geçer?

Çikolata kisti olarak da bilinen Endometrioma, rahimin içini döşeyen zar tabakasının  yumurtalıklarda bulunması ve her adet döneminde kanayarak kistik yapı oluşturmasına denir. Bu kistin içi, kahverengi kıvamlı sıvı ile doludur bu nedenle çikolata kisti olarak da adlandırılır. Endometriozis her sene dünya çapında yaklaşık 176 milyon kadın ve kızı etkileyen jinekolojik bir hastalıktır. Çikolata kisti, dölyatağı iç zarının, rahim açıklığının dışına kadar büyümesiyle meydana gelir.

Yanlış yerde bulunan dölyatağı iç zarı, adet dönemi boyunca büyür, kalınlaşır ve parçalanır. Çıkacak bir yeri olmadığından dolayı, vücut içerisinde kalır ve yara tabakalarının oluşmasına sebep olur. Bunların sonucunda adet dönemlerinde aşırı acıya sebep olur, doğurganlığı kötü yönde etkileyebilir ve böylece kadınların hayatını zorlaştırır.

Her yaştan kadın çikolata kisti riski taşımaktadır. Genelde 25 ila 40 yaş aralıklarındaki kadınlar bu hastalıktan etkilenirler. Bu hastalığın kesin sebebi bilinmemektedir.

Bu hastalığın oluşmasına sebebiyet verebilecek bazı nedenler, genetik, zayıf bağışıklık sistemi ve vücuda zararlı diyoksinlerdir.

Çikolata kistinin belirtileri şunlardır;  Pelvik ağrı, adet döneminde kramplar, yumurtlama döneminde keskin ağrı duyma, cinsel ilişki esnasında acıma, büyük abdest bozarken ağrı çekme, adet döneminde çok veya düzensiz kanama, halsizlik, kısırlık, karın bölgesinde şişme, hazımsızlık, ishal, kabız ve mide bulantısıdır. Bu belirtiler insandan insana değişir. Hatta çoğu kadında hiç bir belirti görülmemektedir.

Menopoz başlangıcından sonra bu hastalık genelde iyileşir. Fakat hastalığın ciddiyetini kontrol altında tutmak ve acı, kısırlık gibi sorunları önlemek için evde bazı önlemler alabilirsiniz. Aşağıda bu doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Çikolata Kistini Geçiren Soğan Kürü Tarifi

Malzemeler

 1. 1 adet açık kahverengi rengi kabuğu olan soğan
 2. Bıçak, tencere
 3. Marketten satın alacağınız yarım litre pet şişe su

Klorsuz olmak şartıyla iki bardak su tencereye koyulup kaynatılır. Klorsuz su yerine markette satılan hazır pet şişe sular da olur. 1 adet orta boy yemeklik soğan öncelikle 4’e bölünür. Soğanın kabuğu çıkarılır. Kaynatılan suya kesilen soğanlar atılır ve 10 dakika boyunca su kaynatılmaya devam edilir. Kaynatıldıktan sonra süzülüp ılımaya bırakılır. Soğan suyu günde sabah ve akşam olmak üzere iki kez  ılık ılık tüketilir. Çalışan kadınlar sabah işe gitmeden önce tüketebilirler. Gece de aynı kür uygulanıp yatmadan önce tüketebilirler. Soğan kürü hem adet söktürür hem de yumurtalıklardaki kistlerin doğal olarak vücuttan atılmasını sağlar. Bu küre günde iki kez kullanmak şartıyla 15 gün boyunca devam etmek gerekmektedir. Soğan kürü her gün mutlaka düzenli olarak uygulanmalıdır, şayet gün içerisinde kürü uygulamayı unutursanız, yahut soğan kürü yaparken ihmal edip gün atlarsanız, soğan kürünü yapmadığınız günler geçerse kürün tam etkisini göremezsiniz. Bu kür en geç bir hafta içerisinde etkisini gösterecektir.

Soğan kürünü 15 gün uyguladıktan sonra 6 ay boyunca bu kürü yapmak için ara verilmelidir. 6 ayın ardından 15 gün daha soğan kürü yapılabilir. Bununla birlikte soğan suyu için kesinlikle beyaz soğan kullanılmalıdır. Mor veya kırmızı soğan, soğan suyu için tercih edilmemelidir. İçeceğiniz kürü daima her seferinde ayrı olarak taze taze hazırlayın. Kürü hazırlarken kullandığınız soğan daha önce de belirttiğimiz gibi muhakkak açık kahverengi kabuklu soğan olmalıdır. Mor, kırmızı veya beyaz kabuklu soğanlarda beklenen etkiler görülmeyebilir.

Hintyağı

Bu hastalığı çok uzun zamandır iyileştirmek için kullanılan yöntem hintyağıdır. Hintyağı vücudun fazla yara tabakalarından ve toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Hintyağı adet döngüsü başlarken, kramplar başladığında kullanılmaya başlanılmalıdır. Bu yöntemi kullanmak adet boyunca oluşan belirtileri azaltmaya yardımcı olacaktır.

 1. Çeyrek bardak hintyağı içerisine, 8 damla lavanta esansı damlatın.
 2. Bir havlu veya bezi bu karışım içerisine daldırın, katlayın ve hafif sıcak oluncaya kadar mikrodalgaya koyun. Bu sıcak bezi alt karın bölgenize yerleştirin.
 3. Bu bez üzerine bir parça plastik koyun ve onun üzerine de sıcak su ile dolu bir şişe yerleştirin.
 4. Bu yöntemi günde 30-60 dakika olmak üzere her gün uygulayın.
 5. Her uygulamadan sonra ılık su ile yağı yıkayın.

Not: Bu yöntemi adet kanaması yaşadığınız sırada uygulamayın.

Keten Tohumu

Bu hastalığı geçirmede keten tohumu da oldukça başarılıdır. Keten tohumu içerisinde bulunan omega-3 yağ asitleri ve antioksidan etkileri, endometriyum dokusunun büyümesini önler. Ayrıca keten tohumu vücudunuzu toksinlerden arındırır.

 1. 3-4 yemek kaşığı keten tohumunu bir bardak su içerisine koyun. Ertesi sabah bu karışımı süzüp, için. Hastalık belirtileri geçene kadar her gün bu yöntemi uygulayabilirsiniz.
 2. Keten tohumlarını ayrıca yoğurda, çorbaya ve salatalara da ekleyebilirsiniz.

Zerdeçal

Bu müthiş baharat, güçlü antioksidan özellikleri sayesinde bu hastalığın tedavisinde kullanılabilir.

 1. 2 bardak suyu kaynama noktasına getirin ve içerisine birer tatlı kaşığı zerdeçal ve zencefil ve birer yemek kaşığı bal ve limon suyu ekleyin. Problemlerden kurtulana kadar bu karışımı her gün için.
 2. Ayrıca günde 3 sefer zerdeçal kapsülleri (300 mg) de kullanabilirsiniz.

Not: Eğer kan inceltici ilaç kullanıyorsanız zerdeçal kullanmaktan kaçının.

Oturma Banyosu

Sürekli değişen sıcak ve soğuk sıcaklıklardaki bir oturma banyosuda bu probleme karşı önerilebilmektedir. Sıcak banyo pelvik kaslarınızı gevşeyip, kramp ve acılarınızı azaltacaktır. Soğuk banyo ise enfeksiyonu azaltacaktır.

 1. 2 küveti, biri sıcak biri ise soğuk olacak şekilde doldurun.
 2. 2 küvete de 10’ar damla lavanta veya gül esansı damlatıp iyice karıştırın.
 3. Belinize kadar gelecek şekilde 3-5 dakika boyunca sıcak küvette oturun.
 4. Daha sonra soğuk su içerisinde 1 dakika boyunca oturun.
 5. Bu şekilde en az 2, en fazla 5 sefer, her iki küvete de girin.
 6. Bu yöntemi haftada 3-4 sefer uygulayın.

Not: Adet kanaması yaşıyorken bu yöntemi uygulamayın.

Pelvik Masaj

Eğer az miktarda bir ağrı yaşıyorsanız, pelvik bölgenize lavanta yağı gibi bir yağ ile masaj yapmak ağrınızı giderebilir.

 1. Bir yatağa uzanıp, vücudunuzu gerin.
 2. Midenizi biraz yağ sürün.
 3. 5-10 dakika boyunca dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın.
 4. Hür gün bir sefer bu yöntemi uygulayın.

Not: Adet kanaması yaşadığınız dönemde bu masajı yapmayın.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz bitkisi anemiyi tedavi edebileceği gibi çikolata kistini de tedavi edebilir. İçerdiği E vitamini sayesinde de hissedilen acıyı azaltır ve krampları giderir.

 1. 1 yemek kaşığı kuşkonmaz tozunu, 1 bardak sıcak süte koyun.
 2. Daha iyi hissedene kadar günde 2 defa için.

Zencefil

Zencefil güçlü iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve adet ağrılarınızı azaltır. Ve çikolata kisti nedeniyle oluşan mide bulantınızı da giderebilir. Ayrıca, karaciğerinizi toksinlerden arındırmada da önemli bir rol oynar.

 1. 2 bardak su içerisine 1 yemek kaşığı öğütülmüş zencefil katıp 10 dakika boyunca kaynatın. Süzüp, biraz bal ekleyerek günde 2-3 bardak için.
 2. Ayrıca, taze zencefil parçalarını günde birkaç sefer çiğneyebilirsiniz.

Papatya

Papatyanın iltihap önleyici özellikleri çikolata kisti nedeniyle oluşan ağrı ve şişkinliği giderir. Ayrıca doğal bir idrar sökücü görevi görüp mesaninizi boşatmanızı da sağlar.

 1. 1 bardak sıcak su içerisine, 2 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya koyup, 5 dakika demlenmeye bırakın. Süzüp, biraz bal ekleyerek bu çayı için. Günde 2-3 sefer bu çayı içebilirsiniz.
 2. Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra papatya kapsüllerini kullanabilirsiniz.

Karahindiba

Karahindibayı da çikolata kisti belirtilerinden kurtulmak için kullanabilirsiniz. Karahindiba böbreğinizi ve karaciğerinizi güçlendirerek, hormon seviyenizi de düzene sokar.

 1. 1 yemek kaşığı kurutulmuş karahindiba kökünü bir bardağa koyun.
 2. Daha sonra bardağa sıcak su döküp, kapağını kapatın. 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın.
 3. Süzüp, biraz bal ekleyin.
 4. Günde 2-3 defa bu çayı içebilirsiniz.

Aslankulağı

Çikolata kistini geçirmenin bir diğer yolu ise aslankulağı bitkisidir. Bu bitki içerisindeki birkaç madde kan pıhtısı ve kanın düzensiz akması gibi etkileri yok ederek adet sancılarına iyi gelir.

 1. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş aslankulağını sıcak su içerisine koyup 15 dakika demlenmesini bekleyin. Bu bitkisel çayı günde en az 2 defa için.
 2. Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra aslankulağı kapsülleri de kullanabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.