Bebek Saçı Nasıl Kesilir?

Bebek Saçı Nasıl Kesilir?

Bu konumuzda sizlere birçok anne ve babanın merak ettiği bebek saçı nasıl kesilir ve nelere dikkat edilir üzerine bilgiler sunacağız. Bebekler dünyaya geldikleri zaman bazıları gür saçlara sahip bir halde doğmaktadır. Bazılarında ise azda olsa saçlarının olduğu bir şekilde dünyaya gelmektedir. Bebeğinizin saçları yok denilecek kadar az olsa bile panik yapmanıza veya telaşlanmanız gerekmek. Çünkü bebekler doğduklarında ister saçları az olsun, ister gür bir şekilde olsun fark etmiyor 6 ay sonra bebeğiniz doğduğu anda ki saçlarını git gide dökecek ve yenileri çıkacaktır.

Bebek bakımı alanında yer alan bebeklerde saç bakımı ilk ay yapılması önerilmemekle beraber bebeğinize kafatasına zarar verme olasılığınızda yüksek. Bu nedenle bebeğinizin ilk 2-3 ay saçlarını kesmeniz gerekmediği gibi önerilmemekte. Bundan sonraki aylarda ise eğer bebeğinizin saçları bolca çıkmış veya gözlerini kapatacak şekilde uzamış ve bebeğinizi rahatsız ediyorsa dikkatli bir şekilde saçlarını keserek daha rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zaman’da bebeğinize pek bir rahatsızlık vermiyorsa, bebeklerde ilk saç kesimi genellikle 1 yaşına girdiklerinde yapıldığını da aklınızdan çıkarmayın. Bu konuda bilgi sahibi olmak ve bebeğinizin saçını kendiniz kesmek istiyorsanız aşağıda bulunan yönergeleri takip ederek bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.

bebek-saç-kesimi Bebek Saçı Nasıl Kesilir?

Bebek Saç Kesimi İçin Gerekli Malzemeler

  • Saç kesim esnasında bebeğinizin kendini güvende hissedeceği ve rahat edeceği bir adet koltuk. (Bu bebeğinizin mama sandalyesi ya da emniyet kemerine sahip bir sandalyede olabilir)
  • Havlu
  • Saç kesimi esnasında bebeğinizi oylamak için sevdiği oyuncakları eline verin
  • Yumuşak fırça ve tarak
  • 1 adet içerisinde su bulunan spreyli şişe
  • Bebeğinizin saç kesimine uygun küçük makas

UYGULAMA

Öncelikli olarak bebeğinizin saçını kesmeden önce ne gibi önlemler alınmalı bunları dile getirelim. Bebeğinizi ürkütmemek için olabildiğince makas ve diğer malzemeleri görmemesini sağlayın saçını keserken dikkat edeceğiniz gibi, bebeğinizi korkutmamaya da özen göstermelisiniz. Bebeğinizin saçını kesmeye karar verdiyseniz mutlaka onun mutlu ve neşeli olduğu bir anda bu işlemi gerçekleştirin. Olabildiğince karnını doyurun, altını temizleyin ve ruh hali de iyiyse sizin için daha iyi olacaktır. Bu gibi bir işlemde bebeğiniz mutlu ve huzurlu olduğu anda saçlarının kesimi hem sizi hem de bebeğinizin daha rahat olmasını sağlar. Diğer bir öneri ise bebeğiniz ile konuşmaya çalışın, bebeğiniz her ne kadar dediklerinizden anlamasa da konuşmalarınızdan ve yüz ifadelerinizde ne demek istediğinizi anlar ve ona göre tepkiler verir.

Saç kesimi esnasında bebeğinizi mutlaka bir mama sandalyesi veya emniyet kemerine sahip bebek sandalyesine bırakarak daha rahat etmesini ve güvende olmasını sağlayın. Bunun yanı sıra bebeğinizin saçlarını kesecekseniz eğer mutlaka tek yapmayın mutlaka yanınızda biri olsun. Bazı bebekler sandalye’den çok birinin kucağına oturmayı daha çok sevmekteler ve bu sizin bebeğinizin saçını kesmesi için uygun zaman olabilir. Oyalanması için sevdiği oyuncaklarını eline verebilirsiniz. Ve artık kesme işlemine başlayabilirsiniz. Bebeğinizin saçını keserken öncelikle saçını ıslatın ve akabinde orta ve işaret parmağınız ile saçını tutup istediğiniz ayarda yavaş ve nazikçe kesmeye başlayın. Bu işlemi yaparken bebeğinizin ürkmemesi için kendisiyle gülerek ve neşeli bir şekilde konuşmaya devam edin. Bebeğiniz saç kesme işlemi bittikten sonra ise tarak yardımı ile yavaşça tarayın ve düzgün olup olmadığını kontrol edin. Eğer sorun yok ise daha sonrasında yumuşak fırçayı alarak bebeğinizin saçlarını tarayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz