Evde Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • ÇOÇUK GELİŞİMİ
  • Evde Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumlar kapalı
  • 1.818 kez görüntülendi

Evde Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenler. Bebeğin bakımının en zor yanı uykudur. Her bebeğin uykusunun birbirinden farklı olacağını bilmek gerekiyor. Tabii ki bebekler uzun süre uyuyorlar. Bebeği geceleyin odanızın yanında tutabilir ve küçük bir gece ışığı yakabilir ve gündüz kendi odasına götürebilirsiniz. Gündüz ile gece arasındaki farkı hemen fark etmemektedir. Sizlere evde bebek bakımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Bebek Bakımında İlk Haftalar

İlk haftalar sırasında emzirme düzensizdir ve bebeğin istediği zaman emzirilmesi gerekir. Her iki göğsü de emzirmek eşit derecede idealdir. Dışkıların sayısı ilk ay boyunca (günde 6-8 defa) daha fazladır. Dışkılar ilk günlerde yeşilimsi daha sonra altın sarısı renktedir. Besin verilen bebekler daha yoğun ve daha az sıklıktadır. Bebeğin günde en az 6-8 kez idrara çıkması gerekmektedir. Bu beslenmenin yeterli olduğunu gösterir. Bir veya iki ay sonra bebek 2-3 günde dışkı yapabilir ki bu normaldir. Bebeğinizin altını sık sık değiştirin. Beslenmeden önce altı kirli veya bebek huzursuzsa bebeğinizin altını değiştirin. Beslenme bebeğinizin bağırsak hareketlerini artıracaktır bu nedenle beslenmeden sonra bebeğinizin altını değiştirmeniz gerekebilir. Bebeğinizin poposunu ıslak pamukla temizleyebilirsiniz eğer çok kirli ise yıkayabilirsiniz. Bebeğinizin göbeği düştükten 1 gün sonra banyo yaptırabilirsiniz. Göbek düşene kadar ise yumuşak bir bezle bebek cildini silebilirsiniz.

Ortam Sıcaklığı Önemli

Bebekler için 21-24 derece sıcaklık uygundur. Yani bebeğiniz odanızın konforunda da rahat edecektir. Aşırı ısınma ve beslenme bebeğin uykusunda isteksizliğe neden olur. Bebeğin elleri ve burnu soğuksa ortam sıcaklığı yetersizdir. Bu durumda vücut sıcaklığına da bakılabilir. Bebek bir battaniye örterek de ısıtılmalıdır. Sürekli soğuk olan bebekler iyi büyüyemezler.

Evde Bebek Bakmak Daha Avantajlı

Bebek bakımı başlarda kolay olmasa da evde bakım hem sizin hem bebeğiniz için alışma süreci içinde en iyi olanıdır. Bu yüzden bebeği kalabalık ortamlara sokmayın unutmayın özellikle kış aylarında, kapalı ortamlarda virüslerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonları çok yaygındır. Bebeğin bağışıklık sistemi zayıf olduğundan öptürmeyin, kalabalıktan uzak tutmaya özen gösterin, özellikle küçük çocuklardan da uzak tutmaya özen gösterin. Bunun dışında annenin de lohusa döneminde kendisini iyi koruması gerektiğini unutmayınız.

Bir önceki makalemiz olan 7 Soruda Yeni Doğan Bebek Bakımı başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.