Bahar Nezlesinin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

  • ÇOCUK SAĞLIĞI
  • Bahar Nezlesinin Çocuklar Üzerindeki Etkisi için yorumlar kapalı
  • 803 kez görüntülendi

Bahar Nezlesinin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Bahar Nezlesinin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Bahar Nezlesinin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Hapşırma, burun akıntıları ve kaşıntı gibi belirtileri bahar aylarında sıklıkla görüldüğünü dile getiren uzmanlar, halk arasında Saman Nezlesi olarak da bilinen alerjik durumların çocuklar üzerindeki etkisi oldukça yüksektir. Bahar aylarında meydana gelen alerjiler neredeyse çocukların yarısının etilenmesine neden olmakta. Nezle, çocuklarda ciddi sağlık sorunları meydana getirdiği gibi etkilerinin tüm yıl boyunca gösterilmesine de neden olmakta. Özellikle bahar aylarının gelmesi ile sokaklara atılan çocuklar, bitki ya da çiçeklerin polenleşme dönemlerinin etkisi ile solunum yollarında çeşitli belirtiler göstererek nezle olduklarını dile getirirler.

Bahar Nezlesinin Çocuklar Üzerindeki Etkisi genellikle arka arkaya gelen aksırık, öksürük olarak karşımıza çıkmakta. burun akıntılarının genellikle durmadığı, su gibi aktığı bu dönemde kısmı olarak tıkanıklıklarda görülmektedir. Burun tıkanıklıkları aileler tarafından dikkatle takip edilmelidir.  Burun kanallarının tıkanması çocuklarda şiddetli baş ve kulak ağrılarına sebebiyet verdiği gibi sinüzit gibi bir başka sorunun da meydana gelmesine neden olmakta. Refleks olarak her çocukta görülen burunu kaşıma ya da parmağı ile tıkanan deliği açma gibi alışkanlıklarında oluşmasına neden olmakta. Aileler Bahar Nezlesinin Çocuklar Üzerindeki Etkisini görebilmeke istiyorlar ise gözlere bakarak akıntı, sulanma ya da kaşınma durumlarından teşhis sağlayabilirler.

Mevsim değişikliğinde görülen nezle genellikle grip ve soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Aradaki farkı anlayabilmek için çocuklarınız üzerinde uzun bir gözlem yapmanız gerekecektir. İlkbahar başlangıcında görülen rahatsızlık eğer 1 ay kadar sürüyor ve iyileşme belirtileri göstermiyorsa kesinlikle nezledir. Erken bir süre içerisinde kendiliğinden iyileşme sürecine giriyorsa bu soğuk algınlığıdır.

Bahar Nezlesinin Çocuklar Üzerindeki Etkisi Nasıl Tespit Edilir?

Bu durum daha çok çocukların dış alanlarda maruz kaldığı polenler sonucunda meydana gelmektedir. Ev içerisinde bulunan çiçeklerin birbirleri ile olan etkileşimleri herhangi bir olumsuz duruma neden olmamaktadır. Özellikle açık hava, orman, yeşillik gibi bölgelerden sonra değişikliklerin meydana gelmesi kısmi sorunların görülmesine neden olmakta. Sadece bitki örtüsü bu alerjilerin meydana gelmesinde etkili değildir. Ev içerisinde bulunan tozlar, sigara dumanı, evcil hayvanların tüyleri de bu nezlenin meydana gelmesine neden olmakta. Belirtilerin ve nesneye sebep olan nesnelerin tespiti için en güvenilir kaynak olarak kan testi yaptırılması gerektiğini söyleyebiliriz. Testler sonucunda alerjiye neden olan durumların belirlenmesi tedavi yöntemlerinin de şekillenmesine olanak sağlamakta.

Bahar Nezlesi İlaç İle Tedavi Edilebilir mi?

Bahar Nezlesinin Çocuklar Üzerindeki Etkisi belirlendikten sonra sıra tedavi işlemlerine geçmektedir. Öncelikle çocuğunuzun nelere karşı alerjisi var ise tek tek saptamanız gerekmekte. Özellikle bahar aylarında mümkün olduğunda yeşil alanlardan uzak tutmak ve belirtilen ilaçların düzenli olarak kullanılmasının gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Bazı aşamalarda ilaç tedavisi tam anlamı ile tedavi sağlayamamakta. Bu gibi durumlarda devreye giren aşı sistemleri çocukların bağışıklık sistemlerinin korunmasına büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.