Beyin Sağlığı Nasıl Korunur ?

Beyin Sağlığı Nasıl Korunur ?

Beyin Sağlığı Nasıl Korunur ?

İlerleyen yaş ile birlikte kişide unutkanlık, beceri kayıplar ve geç anlama gibi şikayetler yaratabilmektedir. Bu yüzden kişi beyin sağlığını zaman ilerledikçe daha da önemsemelidir. Gün geçtikçe yaşayacağınız psikolojik ve zihinsel problemlerde beyin çok etkilenmektedir. Bu yüzden ileride beyninizde bir problemin çıkmasını istemiyorsanız beyninizi korumanız gerekmektedir. Peki beyin sağlığı nasıl korunur? Sizlere sağlıklı bir beyine sahip olmak için birkaç tüyo vereceğiz.

Çocuklu Yaşlarda Doğru ve Düzgün Besin Tüketilmeli

Çocuk yaşlarda besinler beyin için önemli bir faktördür. Araştırmalarda hayatın ilk yıllarında fiziksel, ruhsal gelişim ve besin tüketimi eksik olan kişilerin beyin sağlığının ileri ki dönemlerde etkildiğini görmekteler. Özellikle çocuklu yaşlarda besin tüketimi az olan kişilerin beyninde hacim olarak küçülmesine kadar gidebilmektedir. Ayrıca besin tüketimi düzeltilmezse beyinde kalıcı hasarlar bırakabilmektedir.

Düzenli Spor Yapın

Sporun her çeşidi beyin sağlığına iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalarda spor yapan kişilerin hafıza problemleri geç bozulduğu açıklanmaktadır. Spor yapan kişinin yeni sinir hücrelerinin çıktığını ve bu oluşan yeni hücrelerin eski hücrelere etki ettiği ortaya çıkmıştır. Unutmayın beyin asla sessiz veya sakin ortamı seven bir organ değildir, eğer yaşlandığınızda veya emekli olduğunuzda dinlenme ve sessiz bir yerde oturayım gibi düşünüyorsanız bu beyninize olumsuz etki edecektir. Bunun yerine aktiviteler , torunlarınız veya çocuklarınızla ilgilenerek beyninizi çalıştıracak şeyler yapın.

Tansiyonunuza Dikkat Edin

Tansiyon hastası olan kişilerin ne kadar erken düşürmesi o kişinin beynine fayda sağlamaktadır. Tansiyonu ne kadar altta tutuması o kişinin gelecekte bunama riskini azaltmaktadır.

Beyin Sağlığına İyi Gelebilecek Gıdalar

Beyin sağlığımız için yağ asidi, mineral ve vitaminlere ihtiyacımız vardır.  Bu gıdalar şu şekildedir; brokoli, yeşil çay, kurutulmuş meyveler, kakao ve parmesan peyniri gibi ürünlerin beyin sağlığına iyi gelmektedir.

Beyin Sağlığınızı Korumanın Yolları

Beyin sağlığınızı korumanın birçok yöntemi vardır. Bunlardan bazıları; alkol tüketimini aza indirmek, sigarayı bırakmak, düzenli spor yapmak, ideal bir kiloya sahip olmak, depresyon veya stres gibi şeylerden uzak durmak veya kontrol altına almak ve düzenli bir şekilde uyumak gibi yöntemleri deneyerek ileride daha sağlıklı bir beyine sahip olabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz