Yaygın olarak tavuk otu veya egzama otu olarak bilinen mayasıl otu, yabani olarak yetişen bir bitkidir.

Sağlık faydalarıyla dolu harika bir bitkidir. Bu bitki, eski zamanlarda, öksürük, solunum bozuklukları ve hatta tiroid problemleri için doğal bir tedavi olarak yaygın şekilde kullanılmıştır. Ayrıca, doğal bir narkotik olarak biliniyordu.

 

Nane ailesinin yakın bir üyesi olan bitkinin yaprakları ve çiçekleri birkaç tıbbi amaca hizmet eder. Kullanımı nane kadar yaygın değildir ve faydalarını kanıtlamak için çok az araştırma yapılmıştır. Bu yüzden şaşırtıcı faydaları henüz keşfedilmemiştir. Otun faydalarını çözmeden önce, tam olarak ne olduğuna daha yakından bakalım.

 

Mayasıl Otu Nedir?

Lycopus virginicus botanik adıyla bilinen, genellikle nemli bölgelerde yetişen çok yıllık bir bitkidir. Tanen, likopen, litosfermik asit, klorojenik asit, kafeik asit, rosmarinik asit ve ellagic asit de dahil olmak üzere çeşitli fotokimyasal bileşikler ile doludur, aynı zamanda iyi bir reçine ve magnezyum kaynağıdır. Kaynaklara inanılacak olursa, bu bitki tıbbi özelliklerini lithospermic asit ve diğer organik asitlerin bolluğuna borçludur.

 

Cilt için Faydaları:

 

Hızlı İyileşmeyi Teşvik Ediyor

Topikal olarak yaralara uygulandığında daha hızlı iyileşme sağladığı bilinmektedir. Yanıklarda etkili bir rahatlama sağladığını da söylemek mümkündür. Çürükler nedeniyle pıhtılaşan kanı eritmek için çiçek ve yapraklarından hazırlanan bir solüsyon kullanılır. Stiptik doğası daha hızlı iyileşme için fazla kan kaybını önler.

Cilt Sağlığını Geliştirir

Çingeneler, bu bitkinin özlerini ciltlerini iyileştirmek için kullanırlar. Antik çağlarda kozmetik olarak da kullanılmıştır. Ancak kozmetik özelliklerini kanıtlamak için herhangi bir çalışma yapılmadığından, kozmetik olarak kullanmadan önce dikkatli olun.

 

Sağlık Faydaları:

 

Solunum Sıkıntısını Giderir

Bu bitki, güçlü balgam söktürücü ve öksürük kesici özellikleri ile bilinir. Bu, öksürük ve diğer çeşitli solunum rahatsızlıkları için etkili bir tedavi olarak kullanılmasını sağlar. Sıcak bir fincan mayasıl çayı mukoza zarlarını rahatlatır, solunum sistemini temizler ve daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur. 15 dakika boyunca 200 ml su içinde 1 çay kaşığı kurutulmuş mayasıl yapraklarını demleyerek bir infüzyon hazırlayın. Solunum sistemini sağlıklı tutmak için günde üç kez süzün ve için.

 

Tiroid Hormonlarını Dengeler

Çalışmalar, mayasıl yaprakları ile yapılan bir infüzyonun tiroid bezinin fonksiyonlarını düzenleyebileceğini düşündürmektedir. Hipertiroidizmi ve bununla ilişkili olumsuz etkileri kolaylaştırmak ve önlemek amacıyla aşırı tiroid hormonu salınmasını engeller.

 

Rahatlatıcı Etkileri Bulunur

Bu bitkiden yapılan çayın yanı sıra tentürün de, anti-anksiyete özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca, antioksidanlar açısından zengindir. Bu özelliklerin sinerjik bir işlevi, strese ve depresyona neden olan serbest radikalleri frenlemesini sağlar. Çok iyi bilinen bir doğal yatıştırıcıdır. Bu; stres, anksiyete, depresyon ve hatta uykusuzluk için alternatif bir ilaç olarak kullanılmasını sağlar.

 

Kalp Sağlığını Geliştirir

Bu bitki üzerinde yapılan çalışmalar, güçlü kalp sağlığı özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir. Mayasıl otu, çarpıntıları hafifleterek sağlıklı bir kalp atış hızı sağlamaya yardımcı olur. Graves hastalığını tedavi etmede de etkili olduğu biliniyor. Bu durum, kontrol edilemeyen bir şekilde kalp atışlarının hızlandığı, nefes almayı engelleyen bir durumdur.

Menstrual Krampları Hafifletir

Çalışmalar, bu yabani otun yoğun premenstrüel bozukluklardan muzdarip kadınlara yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu bitkinin kan akışını iyileştirerek bu aşamada yaşanan endişe, gerginlik ve stresi hafiflettiği bilinmektedir. Menstruasyon öncesi dönemde memelerde yaşanan ağrının azaltılmasında da etkilidir. Mayasıl infüzyonu ve tentürü, adet kanamasını düzenleyerek kadınlara yardımcı olur.

 

Tüberküloz İçin Etkilidir

Mayasıl otu, tüberküloz için etkili bir bitkisel ilaç olarak öne sürülmüştür. Tüberkülozlu hastaların göğüste hassasiyet, kalp yetmezliği ve çarpıntı sorunlarını azaltmada etkili olduğu bilinmektedir.

 

Tip 2 Diyabet Üzerinde Pozitif Etkiye Sahiptir

Kandaki şeker seviyelerini düşürmeye yardımcı olan hipoglisemik özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda, Tip 2 diyabetiklerde mukus zarlarının dokularında yaşanan kasılmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur.

 

Kilo Vermeye Yardım Eder

Kalori değeri düşük ve hipoglisemik özellikler bakımından zengin olan bu bitki, bir kilo kaybı rejimi uygulayan kişiler tarafından kullanılabilir. Aynı zamanda iştah seviyelerini dengelemeye yardımcı olarak, aşırı yemek yemenizi önlemeye yardımcı olur.

 

Kan Basıncı Düzeylerini Korur

Bu bitki, anti-hipertansif ve anti-hipotansif bir ajandır. Düşük ve yüksek tansiyonun olumsuz etkilerinden sizi korur, vücudunuzun uyum sağlamasını sağlar.

Sindirimi Destekler

Vücudunuz için doğal ve zengin bir tonik olarak, mide rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olur. İştahınızı düzenler ve sindirimi artırır. İshalin tetiklediği tahrişleri hafifletir ve ishalin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Mayasıl otu çayı, sindirim ve dispepsi dahil olmak üzere çeşitli mide rahatsızlıklarının tedavisinde de yardımcı olur. Aynı zamanda gastrit için etkili bir tedavi yöntemidir.

 

 

Dizüri Sorunu İçin Etkilidir

Dizüri, idrara çıkarken ağrı yaşanmasına neden olan tıbbi bir durumdur. Doğal bir diüretik ajan olan mayasıl otu, diüretiktir. Bu özellik, idrar yolunun kaslarını gevşetmeye yardımcı olur ve bu durumla ilişkili acıyı hafifletir.

 

Doğal Antipiretik Bir Ajandır

Özellikle yüksek kanama için alternatif bir tedavi olarak kullanılmıştır ve halen kullanılmaktadır, özellikle de burun kanaması eşlik ediyorsa. Ayrıca, gergin sinir sistemini sakinleştirerek ateş sırasında yaşanan ateş yüksekliğinin azaltılmasına yardımcı olduğu da bilinmektedir.

 

Aşırı Kan Kaybını Önler

Hemoroid ve burun kanamalarını azalttığı da bilinmektedir. Mayasıl oltu ile hazırlanan tentürün idrara çıkma sırasında kanamayı önlemede etkili olduğu bilinmektedir.

 

Yan Etkileri Nelerdir?

Başka herhangi bitkide olduğu gibi, sizi olumsuz etkileyebilir. Güvenli bir şekilde kullanmak için yan etkilerinin farkında olmak önemlidir.

 

  • Bu bitki hipoglisemik etkiye sahiptir ve bu ilacı almadan önce diyabetiklerin doktorlarına danışması tavsiye edilir. Özellikle reçetelenen ilaçlarla birlikte kullanıldığında vücuttaki şeker seviyelerini önemli ölçüde azaltabilir.
  • Hipotiroidizm olanlar için tavsiye edilmez.
  • Hamile kadınlar, bilimsel kanıt bulunmadığından bu bitkiyi kullanmaktan kaçınmalıdır.
  • Emziren annelerin, uzak durmaları tavsiye edilir.

 

Mayasıl otu kullanımı diğer otlar kadar yaygın değildir ve faydalarını destekleyen kanıtlar azdır. Sağlığınız üzerinde olumsuz etkilerden kaçınmak için bitkiyi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.