Bacak Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Bacak Ağrısının Nedenleri ve Tedavi Yolları

Uyuduğunuzda ve/veya baldırınızda ağrı var. Ağrı devam edebilir, etmeyebilir de.

Bacak Ağrısının ve Krampın Nedenleri
Kramp: Özellikle geceleyin veya dinlenirken baldırınızda veya ayağınızda ani, şiddetli ağrı oluşuyor ve sanki kaslarınızda spazm varmış gibi oluyor, kramp girmiş olan kası hareket ettirmeye çalıştığınızda şiddetli bir çekilme oluyor ve bu bölge dokununca sert ve hassas. Ne kadar ağrılı olsalar da bacak krampları önemli değildir. Hemen her zaman krampın nedeni alışılmadık bir egzersiz veya uzun süre zor durumda oturmak, yatmak veya ayakta durmaktır ve endişelenecek bir şey yoktur.

Yaralanma: Bacak ağrınız düştükten sonra veya egzersiz sırasında kendinizi yaraladıktan sonra aniden başladı. Önemsiz bir yaralanmayla kemik kırılması gibi ciddi bir yaralanma, kas burkulması ile incinmede (burkulma/incinme bölümüne bakınız) olduğu gibi, bacağınıza yük bindirerek durum kolayca ayırt edilir. Bacağa yük bindiremiyorsanız, kemik kırılmış olabilir ve acil yardım gereklidir. Kas yaralanmaları ise kendi kendine tedavi yöntemleriyle geçer.

Yüzeysel tromboflebit: Baldırınızda zonklama ve yakıcı ağrıyla birlikte ağırlık hissi var. Bir damarınızın kızarmış ve iltihaplanmış olduğunu da fark edebilirsiniz. Yüzeysel tromboflebit – deri yüzeyine yakın yerdeki bir damarın iltihaplanması – muhtemelen uzun süreli yatak istirahati, uçak veya araba yolculuğu gibi uzun süreli hareketsizlik sonrası meydana gelir. Yüzeysel tromboflebit endişe verici değildir ve ağrı kesici ve kanı sulandırıcı ilaçlarla tedavi edilerek derin damar trombozuna (ayak bileği ağrısı bölümüne bakınız) dönüşmesi önlenebilir.

Fasılalı topallama: Bacağınızda egzersiz yaparken başlayan ve dinlenince geçen hissizleştirici bir kramp ağrısı oluyor. Bu durum, en hafif egzersizde bile bacak atardamarları daraldığı ve kaslara yeterli kan gitmediği için meydana gelir. Yaşlılarda ve/veya sigara içenlerde daha sıkg örülür. Çoğu kez vücudun öteki atardamarlarının (özellikle kalptekilerin) daralmasıyla eş gider.

Bacak Ağrısının Diğer Nedenleri
Siyatik, artrit, varisli toplardamarlar, enfeksiyon, anevrizma.

Bacak Ağrısı İçin Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
– Burkulma ve incinme (burkulma ve incinme bölümüne bakın).
– Ani krımplarda kramp giren kası masajla ve gererek rahatlatabilirsiniz.
– Ağrınız yüzeysel tromboflebitten kaynaklanıyorsa (buna doktor karar verir) yatıp ayağınızı yükseğe kaldırarak ve nemli sıcak ya da ısıtma peti uygulanarak rahatlayabilirsiniz.

Önlem
Kas krampları ve spazmları egzersize başlamadan önce ısınma ve gerinmeyle önlenebilir. Egzersiz yaparken bol miktarda sıvı almayı ihmal etmeyin.
– Fasılalı topallamanın nedeni kan damarlarının tıkanması olduğu için, buna karşı alacağınız önlemlerle kalbinizi sağlıklı tutmanız ve kalp krizini önlemeniz mümkün olur. Sigarayı bırakın, aşırı yağ yemeyin ve kilo verin.

Bacak Ağrısında Çocuğunuzun Tedavisi
Yeni yürümeye başlayan çocuklar ciddi bir düşme olmaksızın da bacak kemiklerini kırabilir. Bacağın alt kısmını yanlış yöne çeviren basit bir yaralanma bile kemiklerini kırabilir. Eğer çocuğunuz bacağına yük bindiremiyorsa, kemiğin kırılmış olmasından kuşkulanmalısınız.

MESS’in katkılarıyla

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz