Kuru erik bağışıklık dostu hastalık düşmanı

  • ALTERNATİFTIP
  • Kuru erik bağışıklık dostu hastalık düşmanı için yorumlar kapalı
  • 804 kez görüntülendi

Kuru erik bağışıklık dostu hastalık düşmanı

KURU ERİK HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR

Vücudumuzdaki hücrelere zarar veren serbest radikalleri önleyen, bağışıklığı koruyan kuru erik başta sindirim sistemi olmak üzere diyabet ve kalp sorunlarında da etkilidir. Aynı zamanda tam bir antioksidan kaynağıdır.
Bu lezzetli meyveyi tüketmek, beslenme tarzınıza çözünür lif eklemenin ve sindirimsisteminin çalışmasına düzen getirmenin en iyi ve kolay yoludur. “Düzen” fikrini yabana atmayın, düzenli ve sağlıklı bağırsak hareketleri iyi hazmın bir göstergesidir.

Bu da bağırsaklar hem bağışıklık sistemi hem de besin emilimi açısından önemli olduğundan beden sağlığı için düşündüğünüzden çok daha önemlidir.

Kuru erik lif açısından zengindir ki bu kolorektal (kalın bağırsak) kanseri riski oranının düşmesinde etkilidir.

Hangi hastalıklarda etkilidir?

Lif aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklar, meme kanseri, diyabet ve sindirim sistemi rahatsızlıklarındaki risk etmeninin azalmasında da önemli yer tutmaktadır. Yüksek lifli besinlerden oluşan diyetler genelde kilo vermekte düşük lif içeren besinlere kıyasla çok daha başarılıdırlar.

Birçok meyveden daha fazla antioksidan içerir

Kuru erikteki antioksidantların, yağların zarar görmesini (okside olması-bozulması) önlemekte etkili olduğu ispatlanmıştır. Hücre zarlarımız ile beyin hücrelerimiz büyük oranda yağdan oluştuğundan, serbest radikallerin yağlara zarar vermesini engellemek çok önemlidir.

Kolesterol de bir tür yağdır ve aslında sadece vücutta oksitlendiğinde ya da serbest radikaller tarafından zarar gördüğünde bizim açımızdan tehlike yaratır. Dolayısıyla oksidasyonun önlenmesine yardımcı olan her şey iyidir. Gerçekten kuru erik teste tabii tutulan yiyecekler içinde en yüksek oksijen radikal emilim kapasitesine (ORAC) sahiptir.

Bunun anlamı kuru erikteki bileşkeler bir grup halinde çalışarak teste tabi tutulan herhangi bir yiyecekten daha fazla koruyucu antioksidan üretmektedir. Yani vucuda zarar veren ve dışarıdan aldığımız zararlı maddelere karşı koruyucu özelliği oldukça yüksektir.

Kuru erik tıpkı yaban mersini ve kuru üzümün de içinde olduğu diğer yüksek puanlı meyveler gibi, iki katından daha fazla antioksidan (kansere karşı koruyucu) kapasitesiyle gerçekten de listenin zirvesini zorlamaktadır.

Vitamin ve mineral kaynağıdır

Kuru erik aynı zamanda iyi bir A vitamini C vitamini, potasyum ve demir kaynağıdır. Sağlık açısından çeşitli faydaları olan büyük ve çeşitli bitki bileşke grubu olan fenolikten de çokmiktarda içerir. Kuru erikteki fenoliklerin yüksek oranda antioksidan özellikleri vardır.

Kuru erik ve erikte bulunan iki fitobesin (bitkilerden alınan besinler) türü olan neoklorojenik asit ve klorojenik asit etkin antioksidanlardır. Özellikle vücudumuzdaki hücrelere gerçek anlamda zarar veren süperoksit anyon radikal olarak adlandırılan çok yıkıcı serbest radikal karşısında etkilidir.

“Erik, potasyum ve magnezyum minerali açısından oldukça zengin bir meyvedir. Hem tazesi hem de kurusu hızlı yaşlanma ve birçok hastalığa karşı koruma sağlar” diyen Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, eriğin faydalarını bir bir sıraladı.

Potasyum, normal kan basıncını, kalp işlevlerini koruyan, yağ dışı dokuların gelişmesine ve onarılmasına yardımcı olur. Taze erik, kuru eriğe dönüşürken içindeki besin maddeleri konsantre hale gelir. Bu nedenle kuru eriğin antioksidan etkisinin, taneli meyvelere oranla iki kat daha güçlü olduğu düşünülüyor.

Kuru erik içeriğindeki yüksek oranda bulunan hidroksifenilisatin adlı madde ve lif içeriğinden dolayı sindirim sistemine yardımcı, barsakları yumuşatıcı ve hatta yapılan araştırmalar sonucu barsak kanserinin oluşması riskini azaltıcı etki gösterdiği biliniyor.

Bütün bu yararlı etkilerinin yanında yüksek oranda B vitamini içerir. Hafızanın güçlenmesi, bilişsel performansta artış, beynin strese karşı korunmasını, dolayısıyla fiziksel ve zihinsel sağlığı etkiler. Kuru erik içeriğindeki lif, kalp sağlığı açısından önem taşıyan kolesterol düzeyinin dengelenmesi açısından da etkilidir. Bütün kuru meyveler gibi kuru eriğin de enerjisi yüksektir. Aynı zamanda menopoz döneminde kadınlara iyi gelen boron mineralini de içerir.

Saklama ve Servis Şekli

Üstü hafifçe beyazlaşmış gibi görünen taze erikleri almaktan kaçınmayın. Meyvedeki bu beyazlık, meyvenin fazla işlemden geçmediğinin göstergesidir. Meyve kasesinde biraz olgunlaşmalarını bekledikten sonra erikleri buzdolabında saklayabilirsiniz. Türkiye’nin hemen her yöresinde yetiştirilen eriği, taze meyve olarak tüketebileceğiniz gibi komposto, hoşaf, şurup, pekmez, reçel, marmelat yapımında da kullanabilirsiniz.

Erik, İncir, Kayısı Tatlısı Tarifi (6 kişilik)

Malzemeler:

150 gr kuru erik
150 gr kuru incir
150 gr kuru kayısı
500 ml elma suyu
25 gr iri dövülmüş ceviz
1 kase yoğurt

Yapılışı:

Erik, incir ve kayısıyı 1 gece önceden elma suyuna yatırıp bekletin. Ertesi gün tencereye alıp 10- 15 dakika pişirin. Daha sonra servis kaselerine alıp, üzerine iri dövülmüş ceviz parçaları ekleyin. İsteğe bağlı olarak yoğurtla servis edebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.