Ayak Uyuşması Ve Sağ El Uyuşması Nedenleri Ayak Uyuşmasına Ne İyi Gelir

 • Genel Sağlık
 • Ayak Uyuşması Ve Sağ El Uyuşması Nedenleri Ayak Uyuşmasına Ne İyi Gelir için yorumlar kapalı
 • 846 kez görüntülendi

Ayak Uyuşması Ve Sağ El Uyuşması Nedenleri Ayak Uyuşmasına Ne İyi Gelir

Elde ve ayakta meydana gelen uyuşma, dokunma hissinde azalma sonucunda meydana gelir. Bu çok yaygın görülen bir problemdir.  İşte sağ ve sol elde, ayakta uyuşma nedenleri;

Elde Ve Ayakta Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

 1. B12 vitamini eksikliği
 2. Magnezyum eksikliği
 3. Sinir sıkışması
 4. Karpal tünel sendromu
 5. Hareketsiz yaşam
 6. Şeker hastalığı
 7. Migren
 8. Multiple skleroz
 9. Troid bezlerinin az çalışması
 10. Guatr hastalığı
 11. Böbrek yetmezliği
 12. Zayıf kan dolaşımı
 13. Sinirlerde hasar
 14. Kullanılan ilaçların yan etkileri
 15. Polinöropati ( yaygın sinir zedelenmesi )

Elde Ve Ayakta Uyuşma İçin Hangi Doktora Gidilir?

El ayak uyuşması için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) doktoruna gidilir. Doktorunuz sizden kan tahlilleri ve emg testi ister. Bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygular.

El Ve Ayak Uyuşması Evde Nasıl Geçer? Doğal, Bitkisel Çözümler

Magnezyum Alımını Arttırın

Vücutta magnezyum eksikliği, ellerde ve ayaklarda uyuşmaya sebep olabilir. Magnezyum, vücuttaki sinir sisteminin ve kan dolaşımının düzenli çalışabilmesi için çok gerekli bir mineraldir.

 1. Yeşil sebzeler, fındık, tohum, yulaf ezmesi, fındık ezmesi, soğuk su balığı, soya fasulyesi, avakado, muz, bitter çikolata ve düşük yağlı yoğurt gibi magnezyum bakımından zengin yiyecekler tüketin.
 2. Ayrıca günde 350mg olmak üzere magnezyum ilacı da alabilirsiniz. Fakat almanız gereken miktarı tam olarak belirlemek için önce doktorunuz ile konuşun.

Sıcak Kompres

İlk yapmanız gereken şey, uyuşmanın olduğu bölgeye sıcak kompres uygulamaktır. Bu yöntem, uyuşmuş bölgeye giden kan miktarını arttıracaktır. Dahası, bölgedeki kas ve sinirleri gevşetecektir.

 1. Bir bezi, sıcak suya batırın.
 2. Fazla suyu sıkın ve uyuşuk bölgeye 5-7 dakika boyunca koyun.
 3. Uyuşukluk geçene kadar birkaç defa tekrarlayın.

Ayrıca, sıcak bir duş alabilir ya da sıcak su torbası kullanabilirsiniz.

Tarçın

Tarçın, manganez, potasyum ve çok önemli B vitaminleri olmak üzere, birçok gerekli kimyasal ve besin maddesi barındırır. Bu besin içeriği sayesinde kollara ve ayaklara giden kan miktarı artar ve oluşan uyuşukluk yok edilir. Uzmanlar, düzgün kan dolaşımı için günde 2-4 gram tarçın tüketilmesini önermektedirler.

 1. 1 tatlı kaşığı toz tarçını, bir bardak ılık suya koyun. Günde 1 defa için.
 2. Bir diğer seçenek ise, birer tatlı kaşığı toz tarçın ve balı karıştırıp, birkaç hafta boyunca her sabah bu karışımı yemektir.

Masaj

Uyuşan ellere ve ayaklara masaj yapmak, problemi hızlı bir şekilde giderebilir. Kan dolaşımını arttırır ve bu sayede hissizlik ortadan kalkar. Ayrıca, kasları ve sinirleri uyararak, genel olarak çalışmalarını hızlandırır.

 1. Biraz ısıtılmış, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ya da hardal yağını avcunuza alın.
 2. Bu yağı, uyuşuk bölgeye sürün.
 3. En az 5 dakika boyunca, dairesel hareketler ile bölgeye masaj yapın.
 4. Dilediğiniz kadar tekrar edin.

Egzersiz

Egzersiz, vücudunuzda dolaşan oksijen ve kan hızını arttırır ve eller ile ayaklar da dahil olmak üzere, vücudun her yerinde meydana gelebilen uyuşukluk hissini yok eder. Ayrıca, düzenli egzersiz yapmak, vücudun hareket kabiliyetini arttırarak, birçok sağlık problemini önler.

 1. Her sabah 15 dakika boyunca basit el ve ayak egzersizleri yapın. Ayrıca, işte bulduğunuz aralarda, kollarınızı, bileklerinizi, ellerinizi ve ayaklarınızı esneterek, çeşitli basit egzersizler yapın.
 2. Kardiyovasküler ve aerobik egzersizleri haftada 5 gün boyunca, günde 30 dakika yapmak, problemi gidermeye oldukça yardımcı olacaktır.
 3. Düzenli olarak, yürüyün, koşun, bisiklete binin, yüzün. Bu aktiviteler, kan dolaşımını arttıracaktır.

Epsom Tuzu

Evde, uyuşmaları önlemek için uygulayabileceğiniz en yaygın yöntemlerden birisi, ayakları, epsom tuzu ile karıştırılmış su içerisine sokmaktır. Bu su içerisinde bulunan magnezyum sülfat kristalleri, vücuttaki magnezyum seviyesini arttırarak, kan dolaşımını arttıracaktır. Düzenli kan dolaşımı, uyuşmaları giderecek ve tekrar oluşmalarını engelleyecektir.

 1. Yarım bardak epsom tuzunu, küçük bir kova dolusu suya koyup, karıştırın.
 2. Ayaklarınızı veya ellerinizi bu su içerisine 10 dakika boyunca sokup, bekletin.
 3. Haftada birkaç defa bu yöntemi uygulayın.

Not: Şeker hastalığı yada böbrek sorunu olan insanlar bu yöntemi uygulamamalıdır.

B Vitamini İçeren Yiyecekler Tüketin

Ellerde ve ayaklarda oluşan uyuşukluk ve karıncalanma hissini önlemek için, B vitamini içeren gıdaları tüketin. Özellikle B6 ve B12 vitaminleri, sağlıklı sinir sistemi için olukça gereklidir ve bu minerallerin eksikliği sonucunda, eller, ayaklar, parmaklar ve bacaklarda uyuşma sorunları görülebilir.

B6 ve B12 içeren yiyecekleri diyetinize dahil edin. Bu yiyeceklerden bazıları, kahvaltı gevrekleri, yumurtala, avakado, muz, etler, fasulye, balık, yulaf ezmesi, süt, peynir, yoğurt, fıstıklar, tohumlar ve kuru meyvelerdir.

Ayrıca günde 2 defa B vitamini takviyesi alabilirsiniz. Doğru takviye ve dozajı için, doktorunuza başvurunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.