Cilt Gençleştirmek İçin Bitkisel Tarifler

Cilt Gençleştirmek İçin Bitkisel Tarifler

Erkek yada kadın olsun, genç veya yaşlı, herkes parlak, kusursuz bir cilde sahip olmak ister. Sağlıklı cilt kişinin genel güzelliğine zarafet katar ve sağlıklı olduğunu gösterir.
Yaşla birlikte cilt orijinal esnekliğini ve yumuşaklığını kaybeder. Renk bozulması, ince çizgiler, yaşlanma noktaları, sarkık cilt  ve kırışıklıklar ortaya çıkmaya başlar, cildinizi donuk ve cansız görünür hale getirir.

Kirlilik, uygun olmayan cilt bakımı rutini, güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalması, sağlıksız diyet, dehidrasyon, stres, sigara içme, fazla alkol tüketimi ve yetersiz uyku gibi zayıf cilt kalitesinin diğer birçok nedeni vardır. Dahası, sağlık sorunları cildinizin sağlık ve kalitesini etkileyebilir.Bununla birlikte, bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri ve kolay takip edilebilen ev ilaçlarıyla cildinizi canlandırabilecek  ve gençleştirecek bakımı evde pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Bu uygulama ve önlemler cildinizi beklediğinizden daha uzun süre genç ve güzel tutmanıza yardımcı olacaktır.

İşte cilt yenilenmesi için en iyi  bitkisel tarifler;

1. Salatalık

Salatalıktaki yüksek su içeriği cildiniz için besleyici ve nemlendiricidir . Büzücü ve rahatlatıcı özellikleri sivilce ve güneş yanığı olan cildi gençleştirmeye yardımcı olur. Buna ek olarak, salatalıktaki antioksidan özelliği açık, parlak ve genç görünümlü cildi korumaya yardımcı olur.

*Yüz maskesi yapmak için 2 çay kaşığı rendelenmiş salatalık ve yarım su bardağı yoğurdu karıştırın. Bunu yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 20 dakika sonra, ılık suyla durulayın. Bu yüz maskesini haftada iki kez uygulayın.
Alternatif olarak, eşit miktarda rendelenmiş salatalık ve karpuz dilimini  rendeleyin. Birkaç damla limon suyu ilave edip yüzünüze uygulayın. Kurumasına izin verin, sonra ılık suyla yıkayın. Bu yüz maskesini haftada iki kez uygulayın.

2. Limon Suyu

Limon suyu yaşlanma lekesini ve  belirtilerini azaltarak cildi canlandırır. Limondaki C vitamini, cildi serbest radikal hasarına karşı koruyan güçlü bir antioksidandır. Ayrıca, ağartıcı özellikleri cildinizin genel görünümünü geliştirmenize yardımcı olur.

*Yarım limonun üzerine birkaç damla bal ekleyin. Yüzünüze hafifçe uygulayın ve on dakika boyunca bırakın ve yüzünüzü yıkayın. Bunu haftada bir veya iki kez yapın.
Alternatif olarak,  1 limon suyunu sıkın ve cilde bunu uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekletin, sonra soğuk su ile durulayın. Bunu günde bir kez kullanın.
Bir başka seçenek, 1 çay kaşığı limon suyunu ve yumurta sarısı ile  birlikte yarım çay kaşığı süt kreması ile karıştır. Bu macunu yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile durulayın. Haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

3.Yoğurt

Yoğurt cildinize son derece faydalıdır. Yoğurtta bulunan laktik asit doğal temizleyici ve ajan gibi çalışır. Cildinizin parlaklığının yenilenmesine yardımcı olabilir.

*İki çay kaşığı sade yoğurt ve yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ve nohut unu içeren bir karışım hazırlayın. Bu macunu yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Kurumasına izin verin, sonra soğuk su ile durulayın. Bu yüz maskesini haftada bir veya iki kez kullanın.
Başka bir seçenek sadece 2 çorba kaşığı sade yoğurtta 2 çay kaşığı organik bal karıştırmaktır. Yüzünüze uygulayın, 15 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile durulayın. Bunu haftada birkaç kez kullanın.

4.Muz
Muz  nemlendirme özelliklerinden dolayı cildinizi gençleştirmek, özellikle de kuru cildi canlandırmak için mükemmeldir. Aynı zamanda kırışıklıklara, ince çizgilerin ve diğer yaşlanma belirtilerinin önlenmesine yardımcı olur .

* Muz 1 adet  (ufak olgun) 2 çorba kaşığı süt kreması, her biri 1 çorba kaşığı organik bal ve yulaf unu ve bir hamur yapmak için biraz su ilave edin. Bu macunu yüzünüze uygulayın, 30 dakika kadar bekletin, sonra ılık suyla durulayın.
Alternatif olarak, orta boy bir banana yapıştırın ve 2 çay kaşığı organik bal ve birkaç damla zeytinyağı ile karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 20 dakika sonra durulayın.
Işıltılı cildin keyfini çıkarmak için bu tariflerden herhangi birini haftada bir veya iki kez uygulayın.

5.Avokado
Avokado, cansız görünümlü cildi canlandırmada da yardımcı olur. Doğal cilt nemlendiricisi olarak çalışır ve kuru cilt, yaşlanma noktaları, yaralar ve güneş hasarına karşı yardımcı olur. Buna ek olarak, avokado’daki omega-3 yağ asitleri, cildinizin esnekliğini ve sıkılığını korumaya yardımcı olur.

*Bir avokado posası ve balın 1 çorba kaşığı karışımı 3 çorba kaşığı taze kremayla karıştırıp bir macun haline getirin. Cildinize uygulayın ve en az 30 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın. Haftada birkaç kez kullanın. Ayrıca banyo yapmadan önce vücuda masaj yapmak için avokado yağı kullanabilirsiniz. Bu, cildinizi nemli ve parlak tutmanın kolay bir yoludur.

6.Portakal kabuğu

C vitamini, sitrik asit ve diğer antioksidanlardan zengin portakal kabukları, lekeleri azaltmaya ve sağlıklı ve genç görünümlü cildi korumaya yardımcı olur . Kabuklar cildin temizlenmesine, pul pul haline gelmesine ve sıkışmasına yardımcı olur.Kabukları birkaç günlüğüne güneş altında kalan birkaç portakaldan kurutun. Kabukları ince bir toz haline getirin.
*Bir çay kaşığı portakal kabuğu tozu, 2 çay kaşığı nohut unu ve macun yapmak için yeterli su karıştırın.
Bu karışımı ellerinize, boynunuza ve yüzünüze uygulayın.
15 dakika bekleyin, sonra ılık suyla durulayın.
Bu yüz maskesini haftada bir veya iki kez kullanın.

7. Papaya

Papaya, A, C ve E vitamini bakımından zengindir ve cildi canlandıran antioksidan özelliklere sahiptir. Cildin yumuşak, pürüzsüz ve nemli kalmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, papaya’daki alfa hidroksi asitler cildi pul pul dökmeye yardımcı olurlar. Akne, lekeler, koyu lekeler ve benzeri problemlerin tedavisinde de faydalıdır.
*2 yemek kaşığı püre  ince papaya ve 1 çorba kaşığı balı yarım  çay kaşığı taze limon suyu ile karıştırın.
Bunu yüzünüze uygulayın. 15 dakika sonra ılık suyla yıkayın Güzel cildin keyfini çıkarmak için haftada bir kez bu yüz maskesini kullanın.

8.Yeşil Çay

Yeşil çay yüz maskeleri cilt yenilenmesi için de mükemmeldir. Yeşil çay, sağlıklı ciltleri teşvik eden ve yaşlanmaya karşı mücadelede antioksidan bakımından zengindir. Aynı zamanda doğal bir UV koruyucusu gibi davranır, böylece güneş hasarını önler .

*2 çay kaşığı demlenmiş ve soğutulmuş yeşil çay için yarım çay kaşığı limon suyu ve biraz zerdeçal tozu ekleyin. Yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve durulamadan önce 15 ila 20 dakika bekletin.
Bir başka seçenek ise, 2 çorba kaşığı organik balın, 2 çorba kaşığı demlenmiş ve soğutulmuş yeşil çay içinde karıştırın. Cildinize uygulayın, 15 dakika boyunca kurumasına izin verin ve durulayın.

9.Domates

Cilt gençleşmesi için bir diğer etkili çare domatestir. Cildin güneşin zararlı UV ışınlarından korunmasına yardımcı olan anti-aging antioksidan likopenin mükemmel bir kaynağıdır. Buna ek olarak, domatesdeki C vitamini kollajen üretimine yardımcı olur ve hücreleri serbest radikal hasarından korur.

*Pürüzsüz bir macun yapmak için 3 çorba kaşığı domates suyu, 1 çorba kaşığı limon suyu ve 2 çorba kaşığı süt kremasını birlikte karıştırın. Bu macunu cildinize uygulayın, 15 dakika kadar bekletin, daha sonra cildinizi su ile yıkayın. Haftada iki kez kullanın.
Ayrıca, sivilceleri ve lekeleri tedavi etmek için taze domates püresi kullanabilirsiniz. Etkilenen bölgeye uygulayın, en az 20 dakika bekletin, sonra durulayın.

10. Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi doğal bir cilt temizleyicisi olarak kullanılır. Birçok cilt probleminden sorumlu aşırı yağ, kir ve kirleri temizlemeye yardımcı olur. Üstelik, yulaf ezmesi cildi güneş hasarından korur.

*Bir çorba kaşığı  yulaf ezmesi, yarım çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı su bir araya getirip bir hamur yapın.
Dairesel hareketlerle cildinize hafifçe ovun.On dakika boyunca oturmasına izin verin, sonra durulayın. Cildinizi peeling yapmak için haftada bir kullanın.

Ayrıca Yatmadan önce daima makyajınızı çıkarın ve yüzünüzü düzgünce yıkayın .
Makyajı çıkarmak ve yüzünüzü temizlemek için saf gül suyu kullanabilirsiniz.
Kurumadan kaçınmak için cildinizi yıkadıktan sonra nemlendirici bir losyon uygulayın.
Sigara içmek  ve aşırı alkol tüketimi  cildin kurumasına ve cildin yaşlanmasını hızlandırdığından uzak durun.
Vücudunuzdaki toksinleri gidermek ve iyi kan dolaşımını teşvik etmek için günlük fiziksel egzersizler yapın.
Cildinizi haftada bir kez eksfoliye edin.
Cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarından korumak için her gün güneş kremi uygulayın.
Sağlıklı cildi korumak ve toksinleri ortadan kaldırmak için gün boyunca bol miktarda su için.
Makyaj kullanıyorsanız, kaliteli ürünler seçin ve süresi dolmuş ürünlerden kaçının. Akne, sivilceler, sedef hastalığı, egzama  gibi deri problemlerine de neden olur.
Her gün en az 6 saat uykunuz olsun. Gün boyunca 10 dakikalık kısa kestirmeniz de tazelenmiş cildin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.
Sağlıklı bir diyetle cildinizi besleyin. Cildinizi genç ve sağlıklı tutmak için sebze, meyve, balık yağları ve badem, ceviz ve fındık gibi kuruyemişleri tüketin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz