Ağızda Uyuşma Neden Olur, Ağzım Uyuştu Nasıl Geçer?

Uyuşma vücudun herhangi bir yerindeki his kaybına denir. Çoğu durumda bu hissizlik, duyusal sinir hasarı ya da kan dolaşımı yetersizliği nedeniyle meydana gelir. Ağız uyuşması kanser, vitamin eksikliği, beyin tümörü, yiyecek alerjisi, ms hastalığı gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ağızda uyuşmaya tat kaybı, dilde kalınlaşma hissi, konuşma bozukluğu ve dil ile dudakta da uyuşukluk eşlik edebilir.

Ağız uyuşmasında sinir sıkışmasından, inme ve tümöre kadar pek çok neden rol oynayabilir. İşte ağızda uyuşmanın en önemli nedenleri

Beyin ve ağız arasındaki iletişimde rol oynayan, kranial sinir hasarı ağızda uyuşma hissine neden olabilir. Hasar direkt travmaya bağlı olabilir, yahut sinirlerdeki baskı ve enfeksiyon da bu duruma yol açabilir.

Nöropati, şeker hastalığı, multipl skleroz, gibi sinirleri etkileyen bazı hastalıklar dil ve ağız uyuşmasına neden olabilir.

Dil kanserinin başlangıç aşamasında da ağız ve dilde uyuşma hissi görülebilir. Bu semptom hastalığın önemli bir belirtisidir ve erken tespit edilirse, tedavi umut verici olur, erken teşhis hayat kurtarır.

Çok sıcak yahut çok soğuk yiyecekler yemekte ağızda geçici uyuşma nedenlerindendir.

Diş çekilmesi, diş ameliyatı, dişe anestezi uygulanması da 3-4 saat süren geçici olarak ağızda uyuşmaya yol açabilir.

Ağız uyuşmasının diğer nedenleri ise şunlardır;

 1. Beyin tümörü
 2. Vitamin ve mineral eksikliği
 3. Yiyecek alerjisi
 4. Hamilelik
 5. Hiperventilasyon sendromu
 6. Ağız ve boğaz kanseri
 7. B12 eksikliği

Ağız uyuşması nasıl geçer?

Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) doktoruna başvurmalısınız. Çeşitli tetkiklerden sonra ağız uyuşmasının nedeni tespit edilip, gerekli tedavi yapılır.

Dudak Uyuşması Neden Olur, Nasıl Geçer, Hangi Doktora Gitmeli? Tıklayınız

Dil Uyuşması Nedenleri Belirtileri Ve Tedavisi İçin Tıklayınız

Burun Uyuşması Ve Karıncalanması Nedenleri Ve Tedavisi İçin Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. İsmail dedi ki:

  Dudaklarımda uyuşukluk his etim hemen peşinde dilim oynamaya başladı ve hemen peşine çenem yana kaydı sol tarafım konpile şekilden şekile girdi verilmiş sadakamız varmış arkadaşlarım ordaydı dilim içeri kaçmış onlar ilk müdhleyi yapmış . sebeb ne olabilir

 2. Admin dedi ki:

  Yüz felci gibi rahatsizliginiz. stres, üzüntü, virüs, soguktan kaynaklanabiliyor.

 3. Hakkı dedi ki:

  Bende de olmustu yüz felci geciyormuşum.

Yorum Yaz