Vajina Kararması: Nasıl Geçirilir?

Vajina Kararması: Nasıl Geçirilir?

Vajina rengindeki değişimler çoğunlukla tamamen doğaldır. Dikkat edilmesi gereken, kararma ile birlikte kötü koku veya ağrının olup olmadığıdır. Ancak dileyenler için vajina renginin açılmasını sağlayan yöntemler de mevcut.

Vajina Kararması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Vajina rengindeki değişimler çoğunlukla tamamen doğaldır. Fakat kararma yanında kötü koku ve ağrı varsa tıbbi yardım alınmalıdır.

Ne Yapmalıyım?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da vajina kararmasına neden olabilir. Vajina dudaklarının alerjen bir madde ile teması sonrasında da vajina kararması söz konusu olabilir. Bu durumlardan şüphelendiğinizde çekinmeden doktora danışmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Vajina kararması için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji), Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümlerine gidilir.

Vajina Kararmasının Nedenleri

Yaş Artışı
Kadınlarda yaş arttıkça deri altındaki yağ tabakası inceldiği için damar ağları daha belirgin olmaya başlar. Yani görülen vajina kararması aslında deri üzerinden fark edilmeye başlayan vulva (vajina dudakları) damar ağları olabilir.

Bölgesel Nedenler
Kadınların bir kısmı, koltuk altı ve vajina bölgesinin daha koyu renkte olmasını o bölgelerin tıraşlanmasına veya ağda yapılıyor olmasına bağlıyor. Neden çoğu zaman bu değildir. Ancak bu bölgelerin şu özellikleri kararmaya neden olabilir:

 • Havasızlık: Bu durum kesinlikle derinin yapısını ve rengini değiştirir.
 • Nem, terleme
 • Dar kıyafetler, sürtünme
 • Sentetik iç çamaşırları

Hastalıklar
Vajina kararmasına neden olabilecek hastalıklar vardır. Özellikle de kaşıntılı ve kötü kokulu ise bu bir maya veya mantar enfeksiyonu olabilir. Şu nedenlerle kapılabilir:

 • Spor sonrası nemli kıyafetleri değiştirmemek
 • Temizliğe özen göstermemek
 • Başka kişilerle ortak kıyafetler kullanmak

Vajina kararmasına neden olabilecek diğer durumlar:

 • Melatonin hormonunun aşırı üretimi
 • Hamilelik
 • Hormon dengesizlikleri
 • Vajinaya düzenli olarak talk pudrası uygulamak
 • Bölgenin olması gerekenden daha sık tıraşlanması, tahriş
 • Vitamin eksikliği
 • Obezite

Vajina Kararması Nasıl Geçer?

1 Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Evde uygulayabileceğiniz yöntemleri denemeden önce doktorunuza danışmalısınız. Vajinada kararma nedenini öğrendikten sonra bu tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.


Yoğurt ve Limon Suyu
Şekersiz taze yoğurda birkaç damla limon suyu damlatın. Karışımı kalın bir tabaka halinde vulvaya uygulayın. Ancak bu yöntemi uygulamadan önce vajinal enfeksiyonunuzun olmadığından emin olun, çünkü yoğurt bu durumu kötüleştirebilir.

Zerdeçal ve Limon Suyu
Hamur kıvamına getirilmiş zerdeçal ve limon suyu karışımı doğal bir beyazlatıcıdır ve vajina kararmasına iyi gelir. Uygulayabilirsiniz.

Vajina Kararması Karbonat ve Salatalık
Vajina kararmasına karbonat: karbonatla yıkamak veya vajinaya limon sürmek de güvenilir yöntemlerdir. Salatalık dilimleri uygulayabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi, Portakal Kabuğu ve Yoğurt
Toz haline getirilmiş yulaf ezmesi, kurutulmuş portakal kabuğu tozu ve yoğurdu karıştırın. Bu karışımı uygulamak özellikle hamile kadınlarda çok etkili sonuçlar verecektir.

Ayrıca, talk pudrası kullanmayın.

2 İlaç Tedavisi

Sorunun sebebine göre ilaçlar kullanılmalıdır.

Bakteri ve Maya Enfeksiyonu için
Bakteri veya maya enfeksiyonu söz konusu ise antibakteriyel ve antifungus vajina kararması için krem kullanmalısınız. Alerjik tepkimelerde ise antihistaminikler kullanılabilir. Alerjen maddeden uzak kalınmalıdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar için
Cinsel yolla bulaşan bir hastalık şüphesi halinde zaman kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz. Vakanın karakteristiğine göre antibiyotikler kullanabilir, yaşam tarzı değişiklikleri için tavsiye alabilirsiniz.

3 Estetik Operasyonlar

Vajina kararması çoğunlukla doğal bir süreç ve kolay giderilebilir bir olgudur. Dolayısıyla vajina kararmasını gidermek için kullanılabilecek bıçaklı estetik cerrahi yöntemler var olmasına rağmen kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Ancak vulva pigmentlerini öldürecek lazer uygulamaları değerlendirilebilir.

Önemli olan, sizin bu durumla barışık ve kendinize özgüven dolu olmanız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz