Tenisçi Dirseği Hastalığı Nasıl Geçer? Ev Yapımı Bitkisel Çözümler

Tenisçi Dirseği Hastalığı Nasıl Geçer? Ev Yapımı Bitkisel Çözümler

Tenisçi dirseği hastalığı isminde geçtiği gibi yalnızca tenisçilerde görülmez, tekrarlayan kol veya bilek hareketi gerektiren herhangi bir fiziksel aktivite tenisçi dirseği rahatsızlığını tetikleyebilir. Tenisçi dirseği hastalığından muzdarip olup şifa arayanlara 5 bitkisel tedavi yöntemine yer verdik. Lateral epikondilit olarak da bilinen, tenisçi dirseği genellikle önkol ve dirsek eklem çevresindeki kasların ve tendonların aşırı kullanılmasından kaynaklanır. Bu durum dirseğin dış kısmında etrafında ağrı veya sancıya neden olabilir.

Sarımsak

Kükürt ve selenyum açısından zengin olan sarımsak tenisçi dirseği tedavisinde  çok etkili bir bitkidir, doğal şifadır. Sarımsak iltihabı gidermesinin yanı sıra ağrıyı da dindirebilir. Sarımsağı tenisçi dirseği tedavisinde kullanmak için; 4 diş sarımsağı rendeleyip püre haline getirin yahut blenderdan geçin, sarımsakları 2 yemek kaşığı hardal yağına koyup, sarımsaklar koyu kahverengi hale gelene kadar ısıtın. Bu karışımı süzün ve teninizin dayanabileceği ısıya gelene soğumaya bırakın. Hazırladığınız yağı tenisçi dirseği olan yere sürüp, 1-2 dk msj yapın ve bir kaç saat bekletin. Bir kaç gün boyunca günde 2 kez bu uygulaya devam edin. Ayrıca günde 2-3 diş çiğ sarımsağı küçük küçük dilimleyip, hap gibi yutun veya çiğneyip yutun.

Zerdeçal

Zerdeçal, iltihaplardan kurtarmaya yardımcı olan ve doğal ağrı kesici olarak görev yapan kurkumin isimli maddeyi içerir. Ayrıca, zerdeçal serbest radikalleri ortadan kaldırıp, iyileşmeyi hızlandıran antioksidanlar bakımından da zengindir. Zerdeçalı tenisçi dirseği tedavisinde kullanmak için; 1 su bardağı süte bir tatlı kaşığı zerdeçal tozu katın. Kısık ateşte ısıtın. Ocaktan alıp içine biraz bal ekleyin ve en az bir kaç hafta boyunca günde 2 kez için. 2.Yöntem; Bir diğer yöntem de günde üç kez 250 ila 500 miligram zerdeçal kapsül hap almaktır, fakat ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Zencefil

Zencefil, tenisçi dirseğini tedavi etmekte önemli rol oynayan güçlü bir iltihap gidericidir.  Bir parça taze zencefili 2 bardağı suya koyup 10 dakika boyunca kaynatın. Ocaktan alıp süzün ve biraz bal ekleyin. Ağrı bitene kadar yavaş yavaş, günde üç kez içiniz. 2.Yöntem; Tenisçi dirseğinden etkilenen alan üzerine  zencefil lapa uygulanması da şifaya kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Zencefil lapası yapmak için 4 yemek kaşığı taze zencefili rendeleyip pamuklu  bit beze koyup sıkıca sarın, sıcak suya koyup, 1 dk.’dan az bekletip soğumaya bırakın.15 dakika boyunca tenisçi dirseği olan bölgede bekletin. İyileşene kadar her gün devam edin.

Çemen Tohumu

Çemen tohumu anti-inflamatuar özellikleri ile tenisçi dirseğinin neden olduğu iltihap ve şişliğin giderilmesine yardımcı olan bir bitkidir.Böylece hastalığın iyileşme süresini hızlandırır. 1.Yöntem  1-2 yemek kaşığı çemen tohumunu blenderdan geçip öğütün, içine biraz süt katıp macun yapın. Bu macunu tenisçi dirseği olan bölgeye uygulayıp, bir iki saat bekletin.  Ardından ılık su ile durulayın.

2.Yöntem 1 tatlı kaşığı çemen tohumunu blenderdan geçip toz hale getirin. 1 su bardağı ılık suya koyup her sabah bu suyu için. Ağrı tamamen geçene kadar her iki yöntemi de uygulamaya devam edin.

Karakafes yaprağı

Karakafes yapraklarında vücudun doğal iyileşme yeteneğine katkıda bulunan bazı kimyasal bileşenler vardır. Ayrıca bu yaprakları kullanmak tenisçi dirseği doğal tedavi yöntemlerindendir. Karakafes yaprakları yumuşak hale gelene kadar sıcak suda bekletin. Yumuşak halene gelen bu yaprakları ılığın biraz üzeri sıcaklıktayken tenisçi dirseğinden etkilenen eklemin üzerine yerleştirin. Yaprakları tutması için bezle etrafını sarın. 1 gece bekletin. Şişlik ve iltihap gidene kadar her gün bu uygulamaya devam edin.

Kas Hastalığı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz