Acı Bakla Otu

  • ALTERNATİFTIP
  • Acı Bakla Otu için yorumlar kapalı
  • 2.022 kez görüntülendi

Acı Bakla Otu

Lipunus albus ve diğer bazı lupinus çeşitlerinin tohumları olup bunlar 10 – 100 cm yükseklikte yetişen yıllık şifalı bitkilerdir.

Halk arasında acı bakla, gavur baklası, Yahudi baklası, termiye, tirmis, artamız, gibi adlarla anılır. Eskiden Romen bezelyesi de denen acı baklaya Yunanlılar thermos, Araplar ise danik derler. Şanizade Abdullah bu ilacı kurt baklası diye adlandırır ve Yahudilerin atramuz dedikleri yazar.

Acı Bakla Bitkisinin Faydaları
Acı bakla, kan temizleyici, midevi, diütretik (idrar artırıcı) ve besleyici olarak kullanılır. Bu ilacın bu kullanımları eskiden beri bilinmektedir.

Lupinus türlerinin(acı bakla) bazı zehirli alkolitler taşıması nedeniyle kavrulmuş tohumlar zararlı olmaktadır. Ancak suda kaynatılarak alkaloitlerden kurtarılmış acı bakla taneleri modern tıp tarafından da idrar sökücü ve kan temizleyici olarak kabul edilir. Suyu alınan tohumlar nişasta taşımaları nedeniyle besleyici ve toniktirler.

Acı Bakla Bitkisinin Kullanımı:
5-10 gr. acı bakla hafifçe kavrulur ve öğütülür, elde edilen tozdan yemek aralarında midevi, idrar söktürücü olarak birer tatlı kaşığı alınır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.