Bebeklerde Aşılar Ve Pamukçuk Tedavisi

Bebeklerde Aşılar Ve Pamukçuk Tedavisi

Bebeklerde Aşılar Ve Pamukçuk Tedavisi

Anne – baba bebeklerinin ve çocuklarının az çok doktoru olmalı; onların hastalanmasını önliyecek şekilde yeme, giyinme ve hareketlerini düzenlemelidir. Her anne ve baba tarafından bilinmesi gerekli şeyler şunlardır.

Bebeklerde Aşılar:

Doktora danışarak çeşitli hastalıklara karşı belirli yaşlarda yapılması gereken aşılar yaptırılmalıdır. Yaptırılan aşılar çocuğun nüfus cüz- , danına veya kaybolmıyacak bir deftere tarihi ile birlikte not edilmelidir. Bu aşılar çocukların çeşitli’hastalıklara karşı korunmalarını sağlar. Yapılan başlıca aşılar : Boğmaca, Kızamık, Çiçek, BCG (Verem), Difteri, Tetanoz vesair bazı hastalıklara karşı yapılır. Bunların çoğu sonradan önlenemez, bu nedenle vaktinde gerekli aşıların yapılması gerekir, Esasen bazı aşıların yapılması kanunen, mecburidir. Bunlar bulunulan yerdeki Devlet hastanelerinden veya sağlık ocaklarından öğrenilebilir ve oralarda ücretsiz olarak yaptırılır.

Bebeklerde Pamukçuk (Aft):

 

Bebeklerde Pamukçuk

Bebeklerde Pamukçuk

Ufak bebeklerde ve bilhassa anne sütü emmeyenlerde dil üzerinde, damakta ve yanak iç yüzeyinde beyaz tüy gibi kabarıklıklar belirir. Parmak ucuna tülbent sarılarak bu lekeler bastırmak suretiyle silinirse dil üzerinin kırmızı olduğu ve- bazen kanadığı görülür. Aft olan bebekler meme almak istemezler ve ağızları ağrır.

Anne veya inek sütünden çeşitli vitaminleri alamayan çocuklarda çok olur. Çocuğun zayıf kalmasına, iştahsız olmasına sebep olur. SağIıklı bebeklerde pek görülmez. Süt az gedip de nişastalı mama verilenlerde de kolayca pamukçuk olur.

Anne sütü yoksa bebeğe inek sütü vermeli ve inek sağlıklı ise süt kaynatılmamak ,sadece emzirilecek miktarı 36 C kadar ısıtılıp ¡biberonla bebeğe verilir.

Anne yeterli çiğ sebze ve meyve yemezse, sütünün kalitesi düşük olur ve onu emen bebekte pamukçuk görülür. Hamur işi, patates, pirinç, şeker ve şekerli şeyleri fazla yiyen annenin bebekleri de pamukçuk olur. Bu anneler 3 – 4 gün bu nevi gıdaları yemezler, daha çok çiğ sebze ve meyve yerlersç sütleri düzelir ve bebeklerinin de pamukçuğu kendiliğinden geçer.

Öneriler :

Bir kaleme siteril pamûk dolamak, temiz suya batırmak ve her emzirmeden sıonra bebeğin ağız içi, dil üzeri bu pamukla silinip atılmalı.

Her emzirme ve temizlikten sonra bebeğin diline ve ağız içine parmak ucu ile yoğurt sürmelidir.

Anne her gün bir miktar buğday çimi ve bira mayası yerse bebeği gerekli B vitaminlerini alır ve pamukçuk pek olmaz.

Sık sık bebeğim ağzına Karadut şurubu, Havuç suyu, Limon suyu sürmeli.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz