10 Adımda Bel Ve Boyun Sağlığı

10 Adımda Bel Ve Boyun Sağlığı

10 Adımda Bel Ve Boyun Sağlığı

Bel ve boyun ağrısı, insanlarda en çok görülen sağlık problemlerinden biridir. Genelede her iki kişiden birinin yaşamında en az bir kez bel ve boyun ağrısı çektiği görülür. Dayanılamayacak kadar ağrılarla hayatı zorlaştıran bel ve boyun ağrılarını minumuma indirmenin çözümünü sizler için değerlendirdik ve siz sevgili saglikfan.com takipçileri için derlediğimiz yazımızı sizlere sunduk, işte bel ve boyun sağlığını korumanın 10 yöntemi.

SIRTINIZI HERZAMAN DİK TUTMAYA ÇALIŞIN

işyerinde iki büklüm, öne kay­mış bir şekilde asla oturmayın. Boşlukta, sırt dayamadan otur­mak omurgaya çok daha fazla yük bindirir. Sırtınızı dik ve er- gonomik bir koltukta dayaya­rak oturmaya özen gösterin.

BİLGİSAYAR VE GEREÇLERİNİZİ DOĞRU YERLEŞTİRİN

Bilgisayarın monitörü tam kar­şınızda olmalı. Göz seviyeniz bilgisayar ekranının üst-orta seviyesine gelmeli. Klavye de karşınızda konumlanmış halde ve dirsek seviyesinde bulun­malı.

‘KÜTLETME’ HAREKETİ YAPMAYIN

Halk arasında boynu ve beli “kütletme” diye tabir edilen anormal, zorlayıcı hareketleri asla yapmayın. Bu hareket kısa süreli rahatlatıyor gibi gelebilir. Ancak uzun vadede omurgayı yıpratan ve bozan kısır dön­günün, eklem yüzeylerindeki ciddi aşınma ve bozulmaların nedeni olacaktır!

BOYNUNUZU BOŞLUKTA BIRAKMAYIN

Boyun özellikle yorulduğu için boşlukta kalmamalı. Boynunu­zun yorulmaması için sırtınızı, fırsat bulduğunuzda başınızı her zaman koltuğa yaslayın.

AĞIR YÜKLERİ KONTROL­SÜZ KALDIRMAYIN

Yerden veya masadan ağır bir yükü kontrolsüz biçimde kal­dırmayın. Kaldırabileceğiniz­den fazla yükü yardımsız ve desteksiz asla almayın.

HER SAAT BAŞI HAREKET EDİN

Koltukta çok uzun süre otur­mayın. Her saat başı kısa sü­reliğine de olsa ayağa kalkın, esnetici egzersizler yapın veya dolaşın.

ERGONOMİK AYAKKABI­LAR GİYİN

Uzun süre ayakta kalıyorsanız,ayağınıza uygun ergonomik ayakkabı giyin. Omurgaya faz­la yük binmesine neden olan çok yüksek topuklu ayakkabı­lardan kaçının

EGZERSİZ YAPIN

işyerinde yapabileceğiniz basit ve etkili boyun ile bel egzer­sizleri omurgayı korumada en etkili yöntemdir. Hekiminizden egzersiz listesi isteyin. Kont­rollü, uzman rehberliğinde düzenli sporun sizin için en iyi koruma ve tedavi yöntemi ol­duğunu da unutmayın!

ÇANTANIZDAKİ GEREKSİZ YÜKLERDEN KURTULUN

Her gün kullandığınız iş çanta­sı ağır olmamalı. Çantayı hep aynı tarafta taşımamaya da dikkat edin.

İDEAL KİLONUZDA KALIN Omurganızın üzerine binen yükü azaltmak için ideal kiloda kalmaya, fazla kilolardan kur­tulmaya özellikle dikkat edin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz