Diyabeti Azaltmak İçin Yenmesi Gereken Yiyecekler!

Diyabeti Azaltmak İçin Yenmesi Gereken Yiyecekler!

Diyabet böbreklerinizi, gözlerinizi, kalbinizi ve tüm sisteminizi içeren vücudunuzdaki neredeyse tüm organları yavaş yavaş etkileyebilen bir hastalıktır.

Diyetinize özen göstermeniz, hastalığınızın gelişip ilerlemesini durdurabilir veya komplikasyonlarla karşılaşmamanız açısından büyük fark yaratabilir. Aslında, diğer birçok kronik ve dejeneratif hastalıklarla birlikte Tip 2 diyabet gelişiminin ardındaki başlıca faktörlerden biri kötü bir diyettir.

Bazı akıllı diyet seçimlerini yapmak, Tip 2 diyabetin önlenmesini veya kontrol edilmesine yardımcı olabilir. Sağlıklı ürünleri düzenli olarak tükettiğinizde kan şekeri seviyenizi stabilize ederek veya azaltarak şeker hastalığını kontrol edebilirsiniz. Diyabet için ilaç kullanıyorsanız  yediğiniz ve içtiğiniz şeyler dikkat ederek  hastalığınızın daha iyiye doğru gitmesini sağlayabilirsiniz. İnsülin kullanan tip 1 ve tip 2 diyabetlilerin sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği olarak üç ana öğün öğünler arasında ve gece yatmadan önce üç ara öğün olmak üzere altı öğün beslenmesi gerekir. Genellikle yapılan yanlış insülin enjeksiyonunu yaptıktan sonra yarım saat beklemeden hemen veya 5 dakika sonra yemek yenilmesidir.

İşte şeker hastalığını azaltmak için tüketebileceğiniz sağlıklı seçimler ;

1.Yoğurt

Yoğurt D vitamini , protein  ve kalsiyum açısından zengindir. Birçok çalışma kalsiyumdan zengin gıdaları yiyen kişilerin kilo vermesinin kolaylaştığını ve ayrıca insüline dirençli olma olasılığının daha az olduğunu göstermiştir. Yoğurt ayrıca güçlü kemik ve dişlerin oluşumuna yardımcı olur. Yağsız sade yoğurt kullanın ve yiyin veya tüketirken içine bir kutu taze meyve ilave edin. Ayrıca kan şekeri seviyenizi kontrol etmek için düşük yağlı sütü diyet planınıza da ekleyebilirsiniz.

2.Çilek

Her çeşit meyve, antioksidanlar, vitaminler ve lif ile doludur ve kanser ve kalp hastalığına karşı da koruma sağlayarak kan şekeri seviyenizi kontrol etmenize yardımcı olur . Çilek, kızılcık, koyu renkli meyve çeşitlerini seçebilirsiniz. Tatlı bir şey yeme isteğini bastırmak için meyveler akıllıca bir seçimdir. Tahıllara veya salatalara taze meyveler ekleyebilir, kurutulmuş versiyonları sağlıklı bir aperitif olarak yiyip az şekerli tatlılar yapmak için kullanabilirsiniz.

3.Balık

Diyabetikseniz, omega-3 yağ asitleri yüksek olan balıklar düzenli olarak yenmelisiniz. Balık iyi bir protein kaynağıdır ve daha yağlı etler yerine sağlıklı bir seçimdir.
Haftada en az iki kere balık yemeyi hedefleyin. Somon, sardalya, uskumru ve ton balığı gibi soğuk suda yaşayan balıklar şeker hastaları için en iyisidir.
Fırında pişirilmiş veya ızgarada pişirilen balıkları yemeye dikkat edin.Kızarmış balık sağlıksız bir seçim olabilir. Eğer balık yemiyorsanız, balık yağı takviyeleri almak konusunda bir doktora danışın.

4.Tarçın

Tarçın çeşitli bileşenleri glikoz metabolizmasını destekler ve kolestrolü düşürür. Yapılan çalışmalar diyabetlilerde; Günde bir buçuk çay kaşığı tarçın tozu açlık kan glikoz düzeylerini önemli ölçüde düşürebilir ve insülin duyarlılığını artırabilir denmiştir.
Diyetinize tarçın eklemenin birçok yolu vardır. Kahvenize biraz serpin, sabah kahvaltıda hazırladığınız yulafa karıştırın , tavuk veya balık yemeklerine ilave edin. Ayrıca orta boy tarçın çubuğunu sıcak suda ıslatarak  tarçın çayı elde edebilirsiniz.

5.Yeşil Yapraklı Sebzeler

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kalori  ve karbonhidrattan düşüktür ve iyi miktarda C vitamini, çözünmeyen elyaf, magnezyum ve çok sayıda kalsiyum içerir.
Kan şekeri seviyenizi neredeyse hiç etkilemediğinden, bu besinler diyabetliler için faydalıdır. Araştırmalar yapraklı sebzelerin Tip 2 diyabet riskini düşürdüğünü gösteriyor.
Şeker hastalığını önlemek veya yardımcı olmak için mutlaka ıspanak, lahana, pazı,  dereotu,maydonoz, marul  ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerden oluşan salata tercih edebilir ve günde iki porsiyon tüketebilirsiniz.

6.Tam Tahıllar

Tam tahıllı gıdalar, magnezyum, krom, omega-3 yağ asitleri ve folat gibi çok çeşitli besin içerir. Bütün tahıllar, kan şekeri seviyenizi korumanıza yardımcı olabilir ve kan basıncını ve LDL’yi (kötü kolesterolü) düşürebilir. Tam tahıllar ayrıca kalp hastalığını önlemede rol oynayabilecek güçlü bitki kimyasalları, lignanlar ve flavonoidler içerir .
Diyetinize daha fazla tahıl eklemek için bir yol, basitçe beyaz pirinçten kahverengi pirince ve rafine undan tam buğday ununa geçebilirsiniz.

7.Kuruyemişler

Kuruyemişler, sağlıklı yağlar, vitaminler, lifler ve magnezyum ve E vitamini gibi kan şekeri seviyenizi dengeleyebilecek çok miktarda mineral içerir. Fındık insülin direncini azaltmaya ve kalp hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olur. Diyabetik olanlar veya Tip 2 diyabetten kaçınmak isteyenler düzenli olarak fındık yemelidir. Ceviz, badem, fındık,fıstık vb. tercih edebilirsiniz. Kuruyemişler enzim inhibitörlerini nötralize etmeye yardımcı olurlar,kuruyemişleri bir gece suda bekletmek en iyisidir. Sabahleyin, fındıkları sudan çıkarın ve öyle tüketin.

8. Zeytinyağı

Zeytinyağı, antioksidanlar ve tekli doymamış yağlar ile yüklüdür ve kalp rahatsızlığı riskini azaltmakta ve insülin direncini azaltarak kan şekerini sabit tutmaya yardımcı olmaktadır.
Zeytinyağı ayrıca aşırı kilolu şeker hastaları için önemli olan kilo kaybına da yardımcı olur .
Sade sızma zeytinyağı seçin, çünkü az işlendiği ve 30’dan fazla antioksidan ve anti-inflamatuar bitki bileşiği içerir. Salatalarınıza bol zeytinyağı kullanıp et ve sebzeleri sote etmek içinde tercih  edebilirsiniz.


9.Fasulye

Fasulye diyet lifi için iyi bir kaynaktır ve ayrıca protein, magnezyum ve potasyum bakımından zengindir. Tüm bu mineraller diyabetli olanlar için çok önemlidir. Fasulye sindirim sürecini yavaşlatabilir ve bir yemek yedikten sonra kan şekeri seviyenizi korumaya yardımcı olabilir. Beyaz,soya ya da siyah fasulye  tercih edebilirsiniz. Fasulye, ana yemeklerdeki bir bileşen olarak, çorbaya veya salataya ekleyerek veya garnitür olarak birçok yönden diyetinize dahil edebilirsiniz.

10.Kuskonmaz:

2000 yılı aşkın süredir sifali bitki olarak bilinen kuşkonmazın tüm dünyada kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Yoğun vitamin mineral içeriği, bitkisel kimyasalları ile başta diyabet, kalp sağlığına faydaları, bağırsak aktivitesini artırıcı özellikleri ile bilinen lezzetli, aromatik bir besindir. Içeriginde yer alan glutatyon antioksidan içeriği ile kan şekeri dengesinin sağlanmasında destek sağlar.
Türk mutfak kültüründe çok da yer almayan bu sebzeyi salata, ızgara sebze, makarna, et yanına sos olarak kullanabileceğiniz gibi hafif limon,sirke ve zeytinyağı ile haşlanmıs olarak da tüketebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: ,

Yorum Yaz