Siyatik Ağrısı için En İyi Egzersizler

Siyatik Ağrısı için En İyi Egzersizler

Siyatik Ağrısı için En İyi Egzersizler
Siyatik siniri belden bacaklara doğru inen büyük bir sinirdir. Siyatik hastalığı siyatik sinirini etkileyen ve sırt ile bacaklarda büyük ağrılara yol açan bir durumdur. Bu problem siyatik siniri sıkıştığı veya disklerin sıkışmasıyla tahriş olduğu zaman gerçekleşir. Siyatik sadece bir hastalık değil, aynı zamanda fıtık, disk ve omurga daralması gibi hastalıkların da belirgin bir semptomudur.

Siyatik ağrısı çok rahatsız edicidir ve bir insanı 8 haftaya kadar süren zaman aralıklarında gündelik görevleri yerine getirmekten alıkoyabilir. Ancak bazı egzersizler ve korunma yöntemleri akılda tutulup uygulanırsa ağrı azalabilir ve daha kısa zamanda ortadan kalkabilir.

Siyatik ağrısını azaltmak için evde yapılabilecek egzersizler
Siyatik ağrısı olan insanlar bir iki gün dinlenmeyi seçse de siyatik ağrısıyla başa çıkmanın en iyi yolu iyi bir egzersiz rutini ve etkili bölge üzerinde her gün dikkatlice çalışmak için hareketler uygulamaktır. Dinlenmek ağrıyı bir süreliğine azaltsa da, açıkçası hareketsizlik durumun daha da kötü olmasına sebep olabilir. Bu yüzdendir ki, egzersiz yapmak ve sırt ile omurgadaki diskleri güçlendirmek için çalışmak çok önemlidir.

siyatik agrı

Eğer bir doktora görünecek olursanız, durumun ciddiyetine göre muhtemelen sizi bir fizik terapi uzmanına yönlendirecektir. Ancak, ağrıyı azaltmak ve bu probleme son vermek için evde kendiniz de bazı egzersizler ve hareketler yapabilirsiniz. Aşağıdaki egzersiz planını takip edin.

Kas Güçlendirme Egzersizleri
Egzersizler karın kaslarını güçlendirerek siyatik durumunu iyileştirmek üzere sırta daha fazla destek kazandırır. En iyisi hastanın hafif bir güçlendirme rutini ve siyatik ağrısını iyileştirmek için esneme uygulamaları yapmasıdır.

Teşhise göre Egzersizler

Bir uzmana göründüğünüzde, size siyatik ağrınızın altında yatan nedenlere uygun bir egzersiz planı hazırlayacaktır. Bu durumda, önemli olan doktorunuzun teşhisine güvenmektir, çünkü uygun olmayan egzersiz siyatik ağrısını kötüleştirip süresini uzatabilir.

Esneme Egzersizleri
esneme
Siyatik ağrısını rahatlatmak için iyi bir rutin, sebebinden bağımsız olarak, aşağıdaki şu esneme egzersizlerini içermelidir:

Piriformis kas esnemeleri
Bel esnemeleri
Diz arkası esnemeleri
Siyatik için Egzersizler
Yukarıda bahsettiğimiz gibi, siyatik ağrısına neden olan durum ne olursa olsun, önemli olan bir egzersiz rutini oluşturmaktır. Bunu akılda tutarak, sizlere önereceğimiz egzersizler aşağıda:

Fıtık olan disklerden kaynaklı siyatik:

Uzanma egzersizleri
Sırt esnetme egzersizleri
Üst sırt esnetme egzersizleri
Bükülmeler ve karın esnetmeleri, bunlar karın kaslarını güçlendirmek için yapılır.
Spinal stenoz siyatiği:

Dorsal esneme egzersizleri
Yukarı doğru yürüme
Bükülmeler ve karın esnetmeleri
Dejeneratif disk problemlerine dayalı siyatik:

Yukarı doğru yürüme
Köprü egzersizleri
Düşük Tempolu Aerobik Egzersizler
Sebebine göre siyatiği rahatlatmak için belli başlı egzersizleri akılda tutmanın yanı sıra, ayrıca biraz aerobik egzersizler yapmalısınız, bu da problemin azalmasına ve vücudun genel sağlığına katkı sağlar. Bel için yapılabilecek en iyi egzersizlerden biri yürümektir. Bu egzersizisi her gün 30 dakika yapmak size bir aerobik seansının etkisini verecektir. Siyatik sinirinin durumu iyileştikçe, siz de aerobik aktivitenizi bisiklete binerek, hafifçe koşarak veya daha hızlı yürüyerek arttırabilirsiniz.

Akılda tutulması gerekenler
Siyatik egzersizleri düzgünce yapmak çok önemlidir, çünkü öyle yapmazsanız etkisiz olabilirler ya da sorunu kötüleştirebilirler. Genelde, size egzersizleri fizyoterapist, kiropraktör veya fizik tedavi uzmanı gibi profesyonel uzmanlar eşliğinde öğrenmenizi öneriyoruz.
Yürürken veya otururken duruşunuza dikkat etmeniz gerekir.
Aşırı kalori tüketmekten kaçının. Çünkü aşırı kilo bu durumu daha da kötüleştirir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz