1 kg zayıflamak için kaç kalori yakılmalı-1 kg vermek için kaç kalori yakılmalı

  • KALORİ CETVELİ, OBEZİTE
  • 1 kg zayıflamak için kaç kalori yakılmalı-1 kg vermek için kaç kalori yakılmalı için yorumlar kapalı
  • 1.902 kez görüntülendi

1 kg zayıflamak için kaç kalori yakılmalı-1 kg vermek için kaç kalori yakılmalı

Zayıflamanın iki temel gereksiniminden bir tanesi egzersiz,  diğeri ise kalori kontrolü yoluyla vücudun normalde aldığından daha az miktarda kalori almasını sağlayarak yağ yakımını teşvik etmektir. Bu noktada bizlerin kilo vermek için yapması gereken ilk işin hareket kapasitemizi artırmak, ikincisinin ise boğazımıza hakim olmak olarak özetleyebiliriz. Bu yazımızda hareket ederek zayıflama’nın nasıl olması gerektiği konusunda bir takım faydalı bilgiler vermeye çalışacağız.

Öncelikle kilo vermek için egzersizle zayıflamadan faydalanacaksanız bu durumda her gün düzenli olarak egzersiz yapma alışkanlığını edinmenizde kesin bir fayda bulunmaktadır. Hergün spor ve zayıflama hareketleri yapma imkanımız olmasa bile en azından haftada 3-4 gün yani gün aşırı olacak şekilde bir takım egzersiz hareketleri yapmakta fayda vardır. Tabi bunu yapacak zamanınız yoksa en azından haftada 2*3 kez egzersiz hareketleri yapmak bizlerin kilo vermesi için katkı sağlayacaktır.

Zayıflamak kilo vermek diyoruz da 1 kilo vermek için ne kadar kalori harcamak gerekiyor. Bunun hesabı aslında çok basit. 1 kilo vermek ile kastedilen vücuttan 1 kg yağ yakımı olduğuna göre 1000 gram yağ yakmak için gerekli olan kalori miktarını bilmemiz bunun için yetiyor. 1 gram yağı vücutta yakmak ortalama 8 kalorilik bir enerjiyi açığa çıkarmaktadır. Bu enerji işte spor ve zayıflama hareketleri ile harcadığımız enerjinin ta kendisidir. 1000 gram için ise basit bir aritmetik hesaplamayla 8000 kalorilik bir yağ yakımının gerektiği kolaylıkla bulunabiliyor. Yani kısacası 1 kilo zayıflamak için 8000 kalori eşdeğeri bir zayıflama egzersizleri uygulamamız gerekiyor.

Peki 8000 kalorilik enerji hangi sporların kaç saatlik performansına eşdeğerdir.

Ağırlık çalışmak 30 saat saatte 270 kalori:
Araba kullanmak 55 saat saatte 150 kalori
Dans etmek 45 saat saatte 180 kalori
Bahçe işleri 30dak saatte 150 kalori
Aerobik 19 saat saatte  440 kalori
Bisiklete binmek 13 saat saatte 630 kalori
Yürüyüş yapmak 39 saat saatte 210 kalori
Basketbol oynamak 16 saat saatte 550 kalori
Golf oynamak 27 saat saatte 310 kalori

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.