Farenjit İçin Bitkisel Tedavi Formülleri!

Farenjit İçin Bitkisel Tedavi Formülleri!

Farenjit, boğazda enfeksiyon veya iltihap için kullanılan tıbbi terimdir ve boğazda sürekli rahatsızlık, ağrı ve çiziklere neden olur. Akut  Farenjit  3-7 gün içinde iyileşirken, kronik farenjit birkaç haftaya kadar sürebilir.Farenjit olma sebebi en sık soğuk, virüs gibi bir viral enfeksiyon ve daha az bakteri veya mantar enfeksiyonu neden olur. Ayrıca mekanik, kimyasal veya termal tahrişte sebebiyet verebilir.

Farenjiti tetikleyen  risk faktörleri arasında soğuk algınlığı veya grip olmak, boğaz ağrısı ya da soğuk algınlığı olan biriyle yakın temasta bulunulmak, sigara içilmesi, sık sık sinüs enfeksiyonu geçirmek, alerjiler ve kuru hava .

Farenjit emptomlarına gelince Öksürük ,boğazda çatlama,hapşırma, burun akıntısı, ateş, baş ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrıları, ciltteki kızarıklıklar, boyundaki şişmiş lenf bezleri (bezler), yorgunluk, yutma sorunu ve iştah kaybı olabilir.

Nadir görülen  bakteryel bir enfeksiyondan kaynaklanan farenjit bademcikler, kulak enfeksiyonu, sinüs enfeksiyonu, boğaz apsesi ve bademciklerin arkasında apse oluşturabilir.

Farenjit vakalarının çoğu, ilaç almadan bir hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Uygulayabileceğiniz basit ev ilaçları  hem enfeksiyon geçene kadar rahatlama hemde   semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olmaya yarayabilir.

İşte farenjit için evde uygulayabileceğiniz en iyi  ilaçlar:


1.Tuzlu Su

Sıcak tuzlu su ile boğaz ağrısı tedavide etkili bir yoldur. Tuz, farenjit oluşturan bakterileri veya virüsü öldürmeye yardımcı olabilir.
Üç çay kaşığı tuz (tercihen deniz tuzu) iki fincan ılık suyla karıştırın ve gargara yapın. Gargara yaptıktan sonra suyu boşaltın.Bunu bir ila iki gün boyunca günde birkaç kez yapın.

2. Bal

Bal, farenjit için geleneksel bir ilaçtır.Reçetesiz ilaçlara kıyasla balın üst solunum yolu enfeksiyonlarında iyileşme sağladığı  biliniyor. Antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı bal enfeksiyonla savaşabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir.
Eşit miktarda bal ve elma sirkesi karıştırın. Bu karışımın bir çorba kaşığı her dört saatte bir ağrıyı gidermek için içiniz.
Alternatif olarak, bir çay kaşığı bal bir fincan ılık suda karıştırın. Yarım limon suyu ilave edin ve iyice karıştırın. Durumunuz düzelene kadar gün boyunca yavaşça yudumlayın.

3.Zencefil

Zencefil, farenksin şişmesini azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Antibakteriyel özellikleri virüsleri ve bakterileri öldürerek enfeksiyonu tedavi etmeye de yardımcı olur.
Bir çay kaşığı ezilmiş zencefil kökünü bir bardak suya ekleyin. Beş dakika kaynatın. Bir çorba kaşığı bal ve birkaç damla limon suyu ekleyin. Bu sıcak çayı günde iki veya üç kez içiniz. Ayrıca hızlı bir şekilde iyileşmek için birkaç kez taze zencefil kökünden küçük bir parça alarak çiğneyebilirsiniz.

4.AcıToz Biber

Acı toz biber, farenjit için etkili ve popüler bir başka bir ilaçtır. Acı toz biberde kapsaisin olarak bilinen bileşik, anti-enflamatuar, antiviral ve antibakteriyel bir madde işlev görür. Bu doğal madde ağrıyı ve şişkinliği azaltacak ve enfeksiyonla savaşmaya  yardımcı olabilir.
Bir bardak sıcak suya yarım çay kaşığı acı biberi ekleyin ve sıcak su ile karıştırın. Ayrıca bir çorba kaşığı limon suyu ekleyebilirsiniz. Günde birkaç kez bu karışım ile gargara yapın. Birkaç gün içinde daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.
Alternatif olarak, bir bardak sıcak suda, dörtte bir çay kaşığı toz biber ve biraz bal ve limon suyunu karıştırın. Daha iyi hissedene kadar bu içeceği yavaşça birkaç kez yudumlayın.

5.Zedeçal

Farenjit için diğer büyük çare, güçlü antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan tki zerdeçaldır.
Zerdeçal ve sofra tuzunu bir fincan sıcak suda bir buçuk çay kaşığı karıştırın. Karışım ile günde iki kez gargara yapılabilir.
Ayrıca yarım çay kaşığı zerdeçal ve karabiber tozu bir bardak sıcak sütle karıştırabilirsiniz. Yavaşça yudumlayın. Hızlı bir şekilde iyileşmek için bu içeceği bir veya iki defa içiniz.

6.Hatmi Çiçeği

Hatmi çiçeği kökü geleneksel olarak boğaz ağrısı ve farenjit semptomlarının tedavisinde kullanılmıştır. Onun müsilajı cildi sarar ve tahrişi gidermek için boğazı yatıştırır.
Kurutulmuş hatmi çiçeği kökü bir çorba kaşığı kaynar suya bir fincan ekleyin.
15-20 dakika demleyin. Süzün ve  biraz bal ekleyin.
Daha iyiye gelene kadar günde iki ila üç bardak bu bitki çayını için.
Not: Bu ilaç gebe veya emziren kadınlar veya diyabetik kişiler için uygun değildir.

7.Sarımsak

Anti-inflamatuar, antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden dolayı, sarımsak farenjit için başka mükemmel bir  ilaçtır. Aktif bileşik allisin bakterileri öldürmek için özellikle iyi bir yöntemdir.Bir  fincan sıcak suya birkaç damla sarımsak yağı ilave edin. İki veya üç gün boyunca günde bir veya iki kez bu solüsyon ile gargara yapın.
Alternatif olarak, bir çay kaşığı rendelenmiş sarımsak, dörtte bir çay kaşığı tarçını bir fincan kaynar suya ekleyin. Bir iki dakika daha kaynatın ve sonra süzün. Rahatlamak için bu çayı günde iki kez iç.
Ayrıca taze bir sarımsak tanesini dişleriniz arasında ezin. En iyi sonuç için bunu günde birkaç kez yapın.

8.Meyan Kökü

Meyan kökü, boğaz ağrısı tedavisinde binlerce yıldır alternatif ilaçlarda kullanılmaktadır. Bağışıklık uyarıcı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.
Bir çorba kaşığı ezilmiş meyankökünü bir bardak sıcak suya ekleyin. Üzerini kapatıp beş dakika demleyin. Süzün ve bir çay kaşığı limon suyu ekleyin. Daha iyi hissedene kadar günde bir kez iç.
Alternatif olarak, Yarım çorba kaşığı meyan kökü tozu ve yarım çorba kaşığı balı  bir bardak ılık suyla karıştırın. Tamamen iyileşene kadar günde bir kez için.
Ayrıca tahriş olan boğazı yatıştırmak için meyankökü şekerleri çiğneyebilirsiniz.
Not: Diyabet, yüksek tansiyon, adrenal hastalıklar veya böbrek veya karaciğer fonksiyonlarında azalma olanlar için bu ilaçlar tavsiye edilmez.

9. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, farenjit tedavisinde yardımcı olabilecek antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip popüler bir asitli içecektir. Ayrıca yardımcı birkaç besin  ve vitaminler vardır , bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun pH seviyesini dengeler.Bir bardak ılık suda  1-2 yemek kaşığı elma sirkesini karıştırın. Biraz bal ekleyin ve sonra yavaş yavaş için. Daha iyi hissetmeye başlayıncaya kadar bu toniği günde bir veya iki kez için.
Bir çay kaşığı tuz, bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bir fincan ılık suyla gargara çözümünüde yapabilirsiniz. İyi karıştırın ve semptomlarınızı hafifletmek için gerektiği gibi her 15 dakikada bir bu solusyonla gargara yapın.

Ayrıca tavuk suyuna çorba tüketebilirsiniz bu boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur.
Vücudunuzu nemli tutmak için birkaç kez su için.
Kuru ve acı bir boğazı nemlendirmek ve yatıştırmak için nemlendirici kullanın.
Sigara içmeyin veya diğer tütün ürünlerini kullanmayın ve ikinci el dumanlardan kaçının.
Hızlı bir şekilde iyileşmek için bol bol dinlenin.
Bu çözümler ve ipuçları birkaç gün içinde daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, bir haftadan fazla süreyle farenjit semptomları varsa, bir doktora görünmelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz