Karaciğer Lekeleri Nedenleri ve Tedavisi

Karaciğer Lekeleri Nedenleri ve Tedavisi

Karaciğer lekeleri yüzde veya ellerin üstünde düz açık kahverengi lekeler. Yaşlılık lekeleri olarak da bilinen bu lekeler pigmanı artmış büyüklüğü çil boyuyla 5-8 cm. arasında değişebilen zararsız çillerdir. Bunlar 55 yaşından sonra gayet sık görülür ve en fazla ellerin üstünde ve alında görülür. Sıklıkla güneşte fazla kalmaya bağlansa da bilinmeyen nedenlerle olabilir.

TEDAVİ
Çoğu kimseler tedavi ettirmeye çalışmazlar. Estetik amaçlarla bunlar renk açıcı maddelerle hafifletilebilir veya dondurularak yok edilebilir. Yüksek koruma özelliği olan güneş yağı kullanmakla bunların tekrarı önlenebilir veya yenilerinin çıkması azaltılabilir.

Lentigo çillerle karışan bir deri renk bozukluğu hastalığıdır. Lentigo her yaşta görülebilir. Lentigo çilden daha koyu renkli ve büyüktür. Yaz kış deride kalır. Yaz aylarında rengi koyulaşır.

Lentigonun çeşitleri vardır. An sık görülen solar lentigodur. Karaciğer lekesi olarak da bilinir. Özellikle açık tenli kişilerde güneşe maruz kalan deri alanlarında görülür. El sırtı,yüz,omuz, sırt ve göğüs ön yüzde ortaya çıkar. Değişik boyutlarda net sınırlı kahverengi lekeler şeklindedirler. El sırtında ortaya çıkanlar yaşlılık lekeleri olarak adlandırılır.

Özellikle akut güneş yanıklarından sonra, sırt, omuz ve gövdede derinin soyulmasını takiben lentigolar yaygın bir şekilde deride belirebilir. Lentigolar kansere dönüşmez. Tedavileri estetik amaçlarla yapılır.

Lentigo tedavisi:
Renk açan kremler
Kryoterapi ( buz tedavisi)
Kimyasal peeling

Lazer tedavileri
İntense pulsed light (IPL)
Pulsed dye lazer (510 nm)
Q- switched ruby lazer (694 nm)
Q- switched alexandirite lazer ( 755 nm)
Q- switched ND: YAG lazer (532-1064 nm)
KTP lazer (532 nm)
Fraksiyonel lazerler (Fraxel laser)
CO2 lazer
Erbium lazer

Bu yazı karaciğer lekesi nedir, karaciğerde leke, akciğer lekesi nedir, akciğer lekesi, ciğerde leke tedavisi, ciğerde leke ne anlama gelir, ciğerde leke görülmesi, ciğerlerde leke  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

karacigerde leke, ciğerde leke, karacigerde leke ne demek, karaciğer lekesi, karaciger lekeleri, karacigerde leke nedir, karaciğerde leke görülmesi, karaciğerde leke görülmesi nedir, karaciğer lekesi nedir, cigerde leke görülmesi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz