Yüz ve Ciltteki Siyah Noktalar Nasıl Gider? Doğal Tedavi

Yüz ve Ciltteki Siyah Noktalar Nasıl Gider? Doğal Tedavi

İnsanların ciltlerinde bulunan ve cildin nefes almasına yarayan gözeneklerin, birikinti ile dolmasına siyah nokta adı verilir. Siyah noktaların oluşumu özellikle yağlı ciltlerde meydana gelir. Çünkü yağlı ciltlerde bulunan gözenekler daha çabuk dolmaktadır. Bu durum da insanları son derece rahatsız eden bir görüntünün oluşmasını sağlar.

Siyah noktalar özellikle yüzde meydana gelir. Yüzün yağlı bölgelerinde sıklıkla karşımıza çıkar. İnsanlar için siyah nokta karşılaşılmak istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle de özellikle siyah nokta sıkıntısı olanlar bunlardan hemen kurtulmak ister. Siyah noktalara hemen çözüm sağlamak; lekenin kalıcı olmaması noktasında da son derece önemlidir. Çünkü uzun süre temizlenmeyen siyah noktalar, belirli zaman sonra sivilce ya da akneye dönüşebilir.

Siyah Nokta Neden Oluşur?

Siyah noktalar, vücutta bulunan yağların deri altında toplanması ve bir gözenekten dışarı çıkması sonucunda oluşur. Oluşan bu yağlar siyah renkte olduğu için de siyah nokta adını alır. Çünkü gözenekten yüzeye çıkan yağ; burada hava ile temas eder. Havanın teması ile bu yağ parçaları siyahlaşır.

Siyah nokta oluştuktan sonra hemen önlem almak oldukça önemlidir. Çünkü hemen önlem alınmazsa bu siyah noktalar kalıcı hale gelir. Daha da önemlisi de vücutta sivilce oluşumunu ortaya çıkarır.

Siyah noktalar oluştuktan sonra uygun tedavi yöntemleri gerçekleştirerek; bu oluşumu ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için en uygun yollar, doğal yöntemlerdir. Doğal yöntemler kullanarak evde hazırlayacağınız bir maske ile siyah nokta oluşumunu etkili bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Böylece yüzünüz her zaman canlı ve temiz bir görüntüye sahip olur. Unutmamak gerekir ki; siyah noktalar her zaman cildin temiz görüntüsü önünde engel olur.

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları

Siyah noktalar genellikle iyi bir şekilde temizlenmeyen ciltlerde oluşur. Bu nedenle de eczanelerden cilt yapınıza göre edineceğiz yüz temizleme ürünleri size bu noktada yardımcı olur. Ancak oluşan siyah noktaların giderilmesinde sadece kullanılan yüz temizleme ürünleri yeterli değildir. Bunun yanında alternatif yüz maskelerine de ihtiyaç duyulur. Doğal yollardan hazırlanan yüz maskeleri ile siyah noktalarınızdan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Siyah Nokta Nasıl Engellenir

Siyah noktaların ortadan kaldırılmasında en önemli şey, etkili yolu bulmaktır. Sabır ile uygulayacağınız maske sayesinde siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Siyah noktalar için bulunan maskeleri uygularken ilk seferde tüm siyah noktalardan kurtulmayı beklememek önemlidir. Siyah noktalar nasıl ki hemen oluşan bir durum değil ise; ilk seferde de ortadan kaybolan bir durum da değildir.

Siyah noktalarınızdan kurtulurken yapmamanız gereken tek şey; siyah noktaları sıkmaktır. Siyah noktaları sıkmak lekenin daha da büyümesine neden olur. Anında lekeden kurtulmuş gibi bir görüntü ortaya sunsa da durum aslında tam olarak öyle değildir. Siyah noktaların sıkılması; orada sivilce oluşumuna da neden olur.

Buhar Banyosu

Siyah noktaların giderilmesindeki ilk aşama buhar banyosudur. Çünkü buhar banyosu ile cilt üzerinde bulunan siyah noktalar yumuşar ve çıkması daha kolay bir hale gelir. Bu durum da daha sonra uygulayacağınız maskenin işe yarar olmasını arttırır.

Buhar banyosu için tencerenin içerisine su ve bir miktar tuz koyun. Daha sonra bu suyu kaynatın. Kaynama işleminden sonra çıkan buharı yüzünüze uygulayın. Bu şekilde yüzünüz yumuşayacak ve içerisinde biriken toksinler son derece kolay bir şekilde çıkacaktır. Siyah noktadan kurtulma noktasında yapılacak ilk ve en önemli işlem buhar banyosudur.

Yulaf Unu Maskesi

Yulaf unu ile hazırlayacağınız maske, sizi kısa süre içerisinde siyah noktalarınızdan kurtaracaktır. Bu maskeyi hazırlamak için bir kaşık yulaf unu içerisine iki kaşık su ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı pişirin. Karışımın un kıvamına gelmesi gerekir. Eğer gelmediyse; o kıvamı tutturana kadar su ekleyin. Un kıvamına gelen karışımınızın ılımasını bekleyin. Soğuyan karışımı siyah noktaların bulunduğu yere uygulayın. Bir süre sonra yüzünüzde bu karışım kuruyacaktır. Kuruduktan sonra yıkayıp güzelce temizleyin. Haftada iki defa yapacağınız bu uygulama ile siyah noktalarınızdan kalıcı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Bal Maskesi

Bal maskesi siyah nokta giderme yöntemleri arasında oldukça tercih edilir. Bal hem cildi besleyen hem de siyah noktaları yok eden bir besindir. Bu nedenle de insanlar, siyah noktalardan kurtulma konusunda en çok bal yöntemine başvurur. Bir tatlı kaşığı balı alıp yüzünüze uygulayın. Daha sonra balın yüzünüzde kurumasını bekleyin. Yaklaşık 15 dakika sonra bal yüzünüzde kuruyacaktır. Kuruyan balı yüzünüzden temizleyin. Balı yüzünüzden temizlerken, kâğıt havluyu kullanabilirsiniz. Kâğıt havluyu ıslatarak yüzünüzdeki baldan kurtulabilirsiniz.

Bal maskesini yaptığınız anda cildinizin son derece yumuşadığını göreceksiniz. Düzenli olarak bal maskesi uyguladığınızda ise siyah noktalar ortadan kaybolacaktır. Cildiniz son derece hoş bir görünüme ulaşacaktır.

Karbonat Maskesi

Karbonatın girmediği bir alan kalmamıştır. Her konuda insanlara en iyi çözümü sunar. Karbonat ve aspirin karışımı ile bir maske hazırlayarak siyah noktalarınızdan da kurtulabilirsiniz. Çünkü karbonat insan cildi için de son derece faydalıdır.

Karbonat maskesini hazırlamak için ihtiyacınız olan şeyler; bir paket karbonat, bir adet aspirin ve sudur. Bir adet aspirini toz haline getirerek, karbonat ile karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz karışımın içerisine su ilave edin. Karışım, macun kıvamına gelen kadar suyu eklemelisiniz. Daha sonra kıvam elde ettiğiniz karışımı yüzünüze uygulayın. Maskeniz kurudukça yüzünüzde bir gerginlik hissedersiniz. Maske artık dökülmeye başladığında da maskeyi yüzünüzden temizleyebilirsiniz. Yüzünüzü yıkamanız; maskenin tamamen temizlenmesi noktasında önemlidir. Yüz ve ciltteki siyah noktalar bu maske sayesinde anında ortadan kalkar.

Limon Suyu Yoğurt Maskesi

Yoğurdun ve limonun cilt için etkileri herkes tarafından bilinir. Bu iki etkili maddenin birleştirilerek hazırlandığı karışım ise siyah noktaların temizlenmesinde son derece önemli bir etki sunar.

Bir kâse yoğurda bir limonun suyunu ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra oluşan bu karışımı yüzünüze sürün. 15 dakika içerisinde karışım yüzünüzde kuruyacaktır. Daha sonra su ile yüzünüzü yıkayarak; yoğurt karışımını temizleyin. Bu sayede cildinizi siyah noktalardan temizlemek için oldukça etkili bir maske uygulamış olursunuz. Maskeyi, haftada bir defa tekrarlamak, yüzdeki tüm siyah noktaların ortadan kalkmasına yardım eder. Siyah noktaları doğal yollardan yok etmek hazırlayacağınız bu maskeler ile olanaklı olacaktır. Siz de oldukça hızlı ve kolay bir şekilde bu maskeleri düzenli şekilde kullanırsanız; cildinizdeki siyah noktalardan kurtulursunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz