Leblebinin Faydaları Nelerdir?

Leblebinin Faydaları Nelerdir?

LEBLEBİNİN FAYDALARI

Kıtır kıtır özelliği, tadı, doyuruculuğuyla çokça tercih edilen ve kuruyemişçilerde bulunan tezgahlarda yerini alan leblebi, nasıl yapılacağı, nasıl elde edildiği gibi özellikleri yüzünden merak konusu haline geldi. Özellikle Çorum Leblebisi tadıyla, kıvamıyla herkesin dilindedir. Çorum ili artık çorum leblebisiyle özdeşleşmiş durumdadır. Sadece tadıyla merak konusu değil, aynı zamanda özellikle bayanların bu leziz yemiş ile ilgili merak ettikleri başka konularda var. Biz de yazılarımızda sizler için leblebi nerede yetişir, leblebi zayıflatır mı, leblebi kilo aldırır mı, leblebi kalorisi, leblebi nasıl yapılır, neye iyi gelir, leblebi tarifi gibi konularını ele aldık.

LEBLEBİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Leblebinin FaydalarıBu şifalı ve leziz yemişin faydaları çok olmakla birlikte en gözde olan faydası mideye iyi gelmesi ve zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Eğer reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıklarınız varsa mutlaka sık sık tüketmenizi öneririz. Hem mide öz suyunuzu emer, hem de ağrısız bir mideye sahip olmanızı sağlar. Mide rahatsızlığı olan kişiler gönül rahatlığı ile tüketebilir. Bu yemişi yiyerek zayıflamanız da mümkündür. Bu kuruyemişi tüketerek abur cubur yemekten kurtulacak ve kolay bir şekilde zayıflayacaksınız. Özellikle  yedikten sonra üzerine su içerseniz tamamen bir tokluk hissedeceksiniz.

Diğer faydası ise bayanlar için hamilelik dönemindedir. Hamilelik döneminden sonra sütünün az gelmesinden yakınan loğusa bayanların çaresi de bu yemiştir.. Leblebi sayesinde loğusa bayanların süt miktarı artacaktır. Tüm bunların yanında vücut direncini arttırarak sizi zinde tutar.

Bu leziz yiyecek özellikle ramazanda olduğumuz şu günlerde rahatlıkla tüketilebilen yiyecekler arasındadır. Özellikle geceleri iftardan sonra çayın yanına afiyetle yenir. İftardan sonra genellikle çay demlenir. Yanına kek, çekirdek, kuruyemiş gibi yiyecekler aranır. İşte bu yemişi de iftar sonrası kuruyemiş olarak yiyebilirsiniz.

Beliniz mi ağrıyor? Kemik ağrıları hele hele bel ağrıları için bu leziz kuruyemişi tercih edebilirsiniz. Yine aynı şekilde bel ağrıları gibi diş ağrıları için de fayda sağlar. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardım eder. Böbreğinde taş olan kişiler leblebi yiyebilir. Hazımsızlığı giderici özelliği vardır. Bu sayede bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder. Ses açmaya fayda sağlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz