Yoga Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yoga Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yoga bugün her köşede bizlere ulaşana kadar binlerce yıl boyunca sadece bir Doğu öğretisi olarak kalmıştı. Kaynağını Hindistan’dan alan bu sistem 1950 lerde Batı dünyasına açılarak gelişmeye ve değişmeye devam etti. Şimdilerde kendimize uyarladığımız haliyle Yoga’yı bir anlamda modern hayatın en büyük desteklerinden biri olarak kullanabiliyoruz.

Öncelikle yoga nedir?
Yoga, bütünleşme demektir. Aslında birbirinden farklı bir çok kola ayrılır. Günümüzde spor salonlarında, parklarda, stüdyolarda yapılan fiziksel bir egzersiz olan yoga tarzını Hatha Yoga olarak tanımlayabiliriz.

Yoga egzersizleri bedeni hareketlerle canlandırıp açarken, her zaman nefes farkındalığı ile büyük bir fark yaratır. Yani siz egzersiz yaparken aynı zamanda da özel bir nefes çalışması yaparsınız. Nefesle birlikte yoga hareketlerini uyumlu bir şekilde kullanarak bedenmimizi stres yüklemeden çalıştırmayı öğreniriz. Bütün vücut adeta oksijenle yıkanır. Kan dolaşımıyla birlikte hücre yenilenmesi artar, bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Metabolizma canlanır. Yani bir anlamda yoga’nın bir gençlik sırrı olarak görülmesinin nedeni budur.

Yoganın Faydaları Nelerdir?
Yogaya başlamanın ilk koşulu öncelikle doğru nefes alıp vermeyi öğrenmektir. Bedeninize yapacağınız en büyük yardım da budur aslında; besinlerden bile önce en önemli yenilenme kaynağımız nefesimizdir. Bütün sinir sistemi üzerine müthiş bir rahatlatıcı etkisi olur. Akıl gündelik ritminden uzaklaşır ve yoga yaparken hayattan gerçek bir mola alabilirsiniz. Bu nedenle yoga dersleri harika bir stres çözünü olarak tanınır.

İlk yoga dersine katıldığınızda belki de vücudunuzu ne kadar sıktığınızı, belki de ne kadar kuvvetsiz olduğunuzu fark edersiniz. Bütün bunlar bir başlangıçtır ve ilk hedef kendimizi fark etmektir. Yoga kendinizi daha iyi tanımanız için bir araçtır ve bu noktadan sonra kişisel ihtiyacınıza göre çalışma sizi etkilemeye başlar.

Duygusal ve stres kaynaklı birikimler vücutta fiziksel olarak da etkisini gösterir ve zaman içinde dejenerasyon (yaşlanma) hızlanır. Bu sıkışmış bölgeleri açmak, rahatlamak ve en önemlisi kapalı yerlere okjijenin girmesini sağlayarak yenilenmek yoga hareketlerinin üstünde önemle durduğu bir konudur.

Ancak yoga sadece esnemek anlamına gelmez, aynı zamanda özellikle sırt ve karın bölgelerini, kolları, bacakları kuvvetlendirerek duruşunuza ve fiziksel sorunlarınıza mutlaka destek olur. Yoga, kas sisteminin dışında iç organları da etkileyecek şekilde tasarlanmıştır; içsel temizlenmeyi destekleyen bir egzersizdir. Ve bir çok sindirim sorununa yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Düzenli yapıldığında bu muhteşem etkilerini fark edenler sayesinde bugün “yoga” dünya çapında tanınan bir akıma dönüştü. Herkesin yoga deneyimi ve yaşadığı etkiler kendine özgü, eşsiz kabül edilir. Bu nedenle kulaktan duymakla yetinmeyin. Gündelik hayatınızdan kendinize bir saatlik bir hediye verin ve yogayı kendiniz deneyim edin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz