Sağlıklı Bir Yaşam İçin Hareketlenin

  • SAĞLIKLI YAŞAM, SPOR
  • Sağlıklı Bir Yaşam İçin Hareketlenin için yorumlar kapalı
  • 1.366 kez görüntülendi

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Hareketlenin

Fiziksel Aktivite Nedir?: Yürüyüş ve yüzme gibi egzersizler fiziksel aktivite kapsamına girer. Günlük etkinliklerde fiziksel açıdan daha fazla hareketli olmak da fiziksel aktivite sayılır.

Ne Kadar Fiziksel Aktiviteye İhtiyaç Var?: Haftanın hemen her günü en az 30 dakikalık fiziksel etkinlikte bulunmaya gayret göstermek gerekir. Fakat Türkiye nüfusunun üçte ikisinden fazlası bu hedefe uzak bir yaşam sürmekle beraber ne kadar hareketsiz bir yaşam sürdüğü düşünülürse bu oran şaşırtıcı olmaktan çıkabilir

Fiziksel Aktivite Neden Gerekiyor?: Fiziksel aktivite gerek sağlık gerekse insanın kendisini iyi hissetmesi açısından önem taşır. Fiziksel aktivite kalp hastalığının yanı sıra şişmanlık, diyabet, hipertansiyon, yüksek kan kolestrolü ve kemik sağlığındaki bozulma gibi diğer tıbbi sorunlarla karşılaşma riskini de azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca yaşamdaki streslere karşı çok önemli bir panzehirdir, insanın gevşemesine ve iyi uyumasına yardımcı olur. Bu sayede kişi kendisini daha zinde hissederek, yaşamdan daha fazla zevk alabilir.

Fizksel Açıdan Daha Aktif Hale Nasıl Gelinir?: Orta düzeyde fiziksel aktivite sağlık açısından faydalıdır. Örneğin, mümkün olan her durumda araba kullanmak yerine merdivenler kullanılabilir ve otobüsten erken inip güneş ışığı altında güzel bir yürüyüş yapılabilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.