Evde boy uzatma yöntemleri ve doğal boy uzatmanın yolları nelerdir?

  • SPOR
  • Evde boy uzatma yöntemleri ve doğal boy uzatmanın yolları nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 1.779 kez görüntülendi

Evde boy uzatma yöntemleri ve doğal boy uzatmanın yolları nelerdir?

Boy uzaması bir çok kişinin özellikle ergenlik dönemindeki sorunlarının başında gelmektedir. Bu konuda çok şey yazılıp çiziliyor. Ancak okurların en çok merak ettikleri şey, evde boy uzamasının mümkün olup olmdığı, mümkünse bunun nasıl gerçekleşeceğidir. Peki gerçekten evde boy uzama egzersizleri gerçekten işe yarıyor mu?

İnternette boy uzaması ile alakalı bir arama yaptığımızda pek çok web sitesinin değişik ürünler satarak boy uzamasına katkı sağlayacaklarını iddia ettiklerini görmekteyiz. Boy uzaması bu tür bitkisel takviyelerin, doktor kontrolünde yapılan ilaç tedavilerinin yanında egzersiz, beslenme gibi evde boy uzatan yöntemler ile de yapılması pekala mümkündür. Beslenme ve boy uzatan yiyecekler konusunu başka bir yazıda ele almayı planlıyoruz. Bu yazımızda ise evde boy uzatma yöntemleri olarak egzersiz hakkında önemli bir takım ipuçları vereceğiz.

Öncelikle belirtmek gerekir ki boy uzaması yeterli beslenme, boy uzamasının en önemli yardımcısıdır. Boy uzatan yiyecekler ile beslenenlerde büyüme hormonları daha aktif bir şekilde çalışmakta ve böylelikle boy uzamasına da yardımcı olmaktadır. Beslenme ile birlikte ise özellikle egzersizler, kemik uzamasının halen devam ettiği ergenlerde ve erken yetişkinlik dönemlerinde boy uzamasına katkı sağlamaktadır.

Aşağıda sizlere kısaca anlatacağımız boy uzatma hareketleriyle 6 ayda 3 cm kadar boyunuzu uzatabilirsiniz.

Boy uzaması için yapılması gereken egzersiz yöntemleri:

Öncelikle boy uzamasında faydaları olan egzersizlerin kas gruplarını güçlendirici hareketlerden de mümkün olduğunca faydalanılması gerekiyor. Bunun için hafif şiddette fitness egzersizlerini uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Kas yapısının yeterince gelişmediği kişilerde uygulanan boy uzama egzersizlerinin sanıldığı gibi olumlu etki sağlamadığı bilinmektedir. Çünkü kasları güçlendirmeden esneme hareketleri vb. boy uzatıcı hareketleri hakkıyla yapmak zor olmaktadır.

Esneme hareketleri: Esneme hareketleri boy uzamasında kullanılan ve hayati önemi olan egzersizlerdir. Genellikle ısınma hareketleri olarak bilinen ve ortaokulda, lisede beden eğitimi dersi öncesinde yapılan esneme hareketleri, bu açıdan kesinlikle her gün uygulanması gereken egzersizler olarak tavsiye edilebilir. Esneme hareketlerini günde ortalama 20 dakika yapmanız yeterli olacaktır. Car stretch (araba koltuğunda oturuyormuş gibi iki ayak üzerinde 90 derecelik oturma pozisyonunda bir süre beklemek) cobra stretch (kobra şeklinde vücut yüzkoyun yerde iken başın üste doğru kaldırılarak karşıya bakılması, el ve ayaklar üzerinde yüzükoyun durma, örümcek hareketi, basit ayak egzersizleri, kol ve omuz esnetmeleri bu esneme hareketleri arasında sayılmaktadır.

Asılma egzersizleri: Asılma egzersizlerini muhakkak daha önceden tecrübe etmişsinizdir. Oldukça etkili ısınma hareketleri olan asılma egzersizleri ortalama olarak günlük 15 dakika yapıldığında sizlerin doğal boy uzaması sürecine oldukça katkı sağlayacaktır. Asılma egzersizleri de denilen bu boy uzatma hareketleri ilk zamanlar uygulanması biraz zor görünürler ancak zamanla yapıldıkça ve hareketlerde ustalaşıldıkça yapılması da kolaylaşır. Askıda kalma hareketlerinin en iyi şekilde fayda sağlaması için 10 ar saniyelik sürelerle 12 tekrar şeklinde uygulanması tavsiye edilmektedir. Esneme hareketlerinin en bilineni barfiks hareketidir. Kollarımızla bir demir çubuğa dikey pozisyonda asılarak sallanmak ta asılma hareketidir. Ayrıca basket oynarken yapılan zıplama hareketleri de asılma hareketlerinin bir diğer versiyonudur.

Yüzme egzersizleri: Yüzme boy uzamasına yardımcı bir spor dalı olarak dikkat çekicidir. Bu nedenledir ki şimdiye kadar yüzme öğrenmediyseniz bundan sonrasında yüzmeyi öğrenmenin tam zamanıdır. Haftada en azından 5 saat kadar yapılacak yüzme hareketleri zamanla boy uzamasına doğal olarak ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Kurbağalama olarak bilinen yüzme tekniği, tüm vücudu etkili bir biçimde çalıştırdığı için diğer yüzme tekniklerine nazaran boy uzamasına daha fazla katkı vermektedir. Kollar, bacaklar ve göğüs bölgesindeki kasları yoğun bir şekilde aktif hale geçiren kurbağalma tekniği omur arası mesafenin de artmasına olanak sağlıyor ve boy uzamasına bu yönüyle de fayda sağlıyor.

Yukarıda saydığımız boy uzama tekniklerini uygulayan ergen ve gençlerde kemiklerin gerçekten uzadığına şahit olacaksınız. Boy uzama yaşının geçtiği kişilerde de enteresan bir biçimde bu hareketler boyu uzatıyor. Bunun nedeni ise hareketsizlik nedeniyle genç yaşlara göre göreceli olarak kısalmış olan boyumuzun eski performansına erişmesidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.