Yeşil Kahvenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yeşil Kahvenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yeşil kahve, espresso olarak adlandırdığımız kavrulmuş kahve çekirdeğinin ham haline denmektedir. Tıpkı siyah çay ve yeşil çayın aynı bitkiden oluşması gibi, yeşil kahve ve espresso kahve çekirdekleri de aynı ağaçtan üretilmektedir. Fakat kahve çekirdeklerinin görmüş olduğu işlemler, hem kahvenin rengini hem de kahvenin çeşidini belirlemektedir. Yeşil kahveyi espresso’dan ayıran özellik sadece kahvenin işlem görmesi değildir. Aynı zamanda yeşil kahvenin tüketim biçimi de farklılık göstermektedir.

Yeşil kahve önceleri bulunması zor gıdalar arasında yer alırken şimdilerde satış pazarı oldukça yaygınlık gösteren bir ürün haline gelmiştir. Kilosunun ortalama olarak 25 TL gibi bir fiyata bulabildiğiniz yeşil kahve, aynı zamanda mükemmel bir antioksidan, aminoasit ve vitamin deposu durumundadır.

Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Yeşil kahve zayıflamak için faydalıdır

Yeşil kahve, diğer kahve ürünleri gibi kavrulma işlemi görmediğinden içerisindeki klorojenik asitte her hangi bir kayıp yaşamıyor. Klorojenik asidin en büyük özelliği ise metabolizmayla buluştuğunda yağ yakıcıbir etkiye bürünmesidir. Tüm insanlarda aynı etkiye sahip olmasa da yeşil kahvenin uzman bir diyetisyen ile birlikte programlanarak tüketildiğinde zayıflamak için olumlu etki yaptığı bilinmektedir.

Yeşil kahve şeker hastalığına faydalıdır

Yapılan araştırmalara göre yeşil kahve çekirdeklerinin düzenli olarak kullanılması sonucunda kandaki şeker miktarını düzenleyici etkiler yaptığı tespit edilmiştir. Ayrıca kavrulmuş kahve çekirdeklerine göre içerisinde çok daha az kafein bulunduran yeşil kahve vücudun genel sağlığına faydalıdır.

Yeşil kahve cilde faydalıdır

Yeşil kahvenin içerisindeki yüksek antioksidan miktarının, ciltte hasarlara neden olan bakteri ve mantar gibi mikropları hedef aldığı belirtilmiştir. Bu mikropların vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan yeşil kahve, cildin onarımının hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

Yeşil kahve kolesterole faydalıdır

Amerika’da yapılan deneylere göre yeşil kahvenin içerisindeki enzimlerin kötü kolesterol (LDL) miktarını azalttığı ve iyi huylu kolesterolünde artışına zemin hazırladığı belirtilmiştir. Bu nedenle düzenli yeşil kahve tüketmenin kolesterolü düzenleyici bir etkisi olmaktadır.

Yeşil kahve bağışıklık sistemine faydalıdır

 

Yeşil kahve içerisinde, vücut bağışıklık sistemini destekleyen, antikorların gücünü artıran, vitamin ve minerallerin emilim hızını çoğaltan antioksidanlara sahiptir. Düzenli olarak tüketeceğiniz yeşil kahve ile hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Yeşil kahve beyin ve kalp sağlığına faydalıdır

Kalp ve damar sağlığını destekleyici nitelikte olan yeşil kahve, damarların içerisinde plak birikmesini önlemektedir. Kalbe zarar verecek damar oluşumlarını önleyen yeşil kahve aynı zamanda beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlayarak vücuda faydalı olmaktadır.

Yeşil kahve enerjik ve zinde hissetmenizi sağlar

Özellikle de sabahları güne yeşil kahve ile başlamanız, gün boyu vücudunuzu zinde hissetmenize yardımcı olacaktır. İçerisindeki etken maddelerle birlikte yeşil kahve, metabolizmayı hızlandırır ve daha enerjik olmanızı sağlar.

Yeşil Kahve Nasıl İçilir?

Yeşil kahvenin hazırlanışı oldukça basittir. Yeşil kahveyi pişirmek için öncelikle iyice öğütülmesi gerekmektedir. Tıpkı Türk kahvesi gibi hazırlanan yeşil kahve için öncelikle, bir cezve içerisine 1 kahve fincanı kadar su koyulur. Daha sonra öğütülmüş yeşil kahve ocakta pişirilmek üzere içi su dolu cezveye eklenir. Daha sonra yeterli kıvama geldiğinde ocağın altı kapatılır. Yeşil kahveniz hazır.

Yeşil kahve tat olarak bitki çaylarına benzese de pişirilme şekli Türk kahvesi ile aynıdır. Renk ve koku bakımından kavrulmuş kahveden farklı bir yapısı olduğu için yeşil kahveyi içerken tatlanması için bir miktar bal kullanabilirsiniz.

Yeşil kahvenin faydalarından yararlanmak için haftada en fazla 2 ya da 3 kez tüketmelisiniz.

Yeşil Kahvenin Zararları Nelerdir?

Özellikle son zamanlarda yeşil kahvenin zayıflatıcı etkisini duyan bir çok bilinçsiz tüketici düzensiz bir şekilde yeşil kahve tüketmeye başlamıştır. Aşırı derecede tüketilen yeşil kahve, vücutta fazla biriken kafein miktarına neden olmaktadır. Fazla kafein ise, sinir bozukluğu, halsizlik, tansiyon hastalıkları, anemi, kalp çarpıntısı, böbrek bozuklukları ve kemiklerde güçsüzlük gibi problemlere neden olmaktadır.

Yeşil kahve, doğal olarak tükettiğimiz ve normal tüketimlerde her hangi bir zararı bulunmayan bir maddedir. Fakat, yeşil kahve tüketimi gerçekleştirdiğimiz günlerde, bol bol sıvı alımı yapmayı ihmal etmemeliyiz. Yeşil kahvenin tüm faydalarını ve zararlarını bilerek ve bilinçli bir şekilde tükettiğimiz takdirde yeşil kahvenin insan vücuduna her hangi bir olumsuz yönü bulunmamaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz