Mide Ekşimesi Nedenleri ve Tedavisi

Mide Ekşimesi Nedenleri ve Tedavisi

Mide ekşimesi, hastanın midesinde yanma ile birlikte ekşime hissi uyandıran ve nedenleri çok çeşitli olan bir rahatsızlıktır.

Mide Ekşimesi Nedenleri: En önemli nedenleri, yanlış yemek alışkanlıkları olan, fazla yemek ve yemek sonrası uzanmak, bozulmuş yiyecekler ve baharatlar olarak sayılabilir. Ayrıca, mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri, safra kesesi iltihabı, reflü ve gastrit mide ekşimesine neden olabilir. Hamilelikte mide ekşimesi şikayetleri oldukça fazladır.Alkol de midedeki yanma hissini arttırır.

Mide Ekşimesi Belirtileri: En belirtin özelliği midede yanma ve ekşime hissidir. Hastanın ağzına ekşi ve yakıcı bir sıvı gelebilir. Bu belirtiler yemekten önce, yemek sırasında ya da yemekten 2-3 saat sonra görülebilir.

Mide Ekşimesi Tedavisi: Fazla yememek, yemekten sonra yatmamak ve eğilmemek mide ekşimesi şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur.Alkol ve sigaradan, asitli, kafeinli ve kolalı içeceklerden uzak durulmalıdır. Öğün başına daha az yemek, fakat öğün sayısını arttırmak faydalıdır. Yemekleri azar azar, iyice çiğnenerek yenmeli, baharatlı, ekşili ve biberli gıdaları tüketmekten kaçınmalıdır. Alınan önlemlere rağmen devam eden mide ekşimesinin nedeni sindirim sistemi hastalıkları olabilir. Bu nedenle, teşhis ve tedavi için doktora başvurulmalıdır.

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir: Midenin dostu olan Muz, mide yanması ve ekşimesi şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, çiğ zeytinyağı da faydalıdır.

Bu yazı mide ekşimesi nedir, mide ekşimesi hastalığı, mide ekşimesi tedavisi, mide ekşimesi belirtileri, mide ekşimesi nedenleri, mide ekşimesi sebepleri, mide ekşimesi nasıl geçer, mide ekşimesine ne iyi gelir, mide ekşimesi tedavisi, bitkisel mide ekşimesi tedavisi, mide ekşimesi için şifalı bitkiler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

mide eksimesinin nedenleri, mide eksimesi ne iyi gelir, agız eksımesı, gebelikte mide ekşimesi, mide eksimesine iyi gelen, mide eksimesi nasil gecer, gebelikte ağiz ekşimesi, mîde ekşimesine ne iyi gelir, ekşime nedir, ağızda ekşime nedenleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz