Yeşil Çay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • ALTERNATİFTIP
  • Yeşil Çay Hakkında Bilmeniz Gerekenler için yorumlar kapalı
  • 755 kez görüntülendi

Yeşil Çay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeşil çay  ülkemizde çok fazla tercih edilmeyen ve bilimsel kaynaklar tarafından en faydalı şifalı bitkiler arasında gösterilen oldukça önemli bir şifa kaynağıdır. Sizler için hazırladığımız bu makalede yerli ve yabancı pek çok kaynak taranarak yeşil çayın faydaları, yeşil çayın zararları, yeşil çayın tüketilmesi gibi önemli konulara değinmek istedik. Bu makaleyi yazarken bazı uzmanların görüşlerine yer verdiğimiz gibi daha önce yeşil çayı sıklıkla tüketen insanların düşüncelerine de yer vermek istedik.

Yeşil Çay

Türk kültüründe yeşil çayın pek yeri olmasa da klasik çayın büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu iki çay arasında bilimsel olarak hiçbir fark bulunmamaktadır. Tek fark bu iki bitkinin işleniş biçimleridir. Normal çayın sağlık için bazı zararları tespit edilmiş olsa da yeşil çayın oldukça fazla yararı olduğu herkes tarafından bilinmekte ve sıklıkla bu konuya değinilmektedir.

Yeşil Çay Hakkında Uyarılar; zararlarına da değinmek gerekirse kesinlikle bağışıklık sisteminde bozukluklar bulunan insanlar ve tiroit rahatsızlığı çeken insanların doktor önerisi olmaksızın yeşil çay tüketmemeleri gereğidir. Bu şekilde bu çayın sık tüketilmesi oldukça önemli rahatsızlıkların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu konuda daha önceki bağımsız kaynaklardan destek almanız da önem teşkil etmektedir.Bu şifalı bitkimizin Latince ismi camellia sinensisdir. Bu bitkinin yaprakları kullanılarak üretilir. Bildiğimiz çay daha farklı işlemlere maruz kalarak oksidasyona uğrarken, yeşil çay oldukça doğal bir şekilde sofralarımıza ulaşmaktadır.

Yaklaşık olarak beş bin yılı geçkin bir süredir de kullanıldığı tahmin edilmektedir.İlk olarak yeşil çay Çin ve Japonya başta olmak üzere pek çok Doğu Asya ülkesinde sağlıklı yaşamak için tercih edilmiştir. Bu şekilde tercih edilmesinin asıl nedeni ise sağlık önerileri ve bir takım ilaçların yapılmasıdır. Bilinenin de ötesinde oldukça farklı ve çeşitli hastalığın profesyonel olarak iyileştirilmesine desteği olduğu bilinmektedir.

Yeşil Çayın İçeriği Nedir?

Peki ama bu mucizevi besin kaynağının içeriği nedir. Bunca yıldır şifa kaynağı olarak kullanılması tamamen tesadüfü midir yoksa bir takım bilimsel gerçeklere mi dayanmaktadır. Öncelikle yeşil çayın içerisinde insan sağlığı açısından pek çok zengin maddenin bulunduğunun bilinmesi önemlidir. Ayrıca yoğun bir E vitamini kaynağı olduğundan dolayı cildimizi besler. Madensel maddeler bakımından da oldukça zengindir. Manganez, selenyum ve çinko bunlardan sadece birkaç tanesidir.  Genellikle şifalı bitkiler söz konusu olduğunda bir takım yanlış düşünceler ortaya atılmaktadır. Fakat yeşil çay hakkında yazılan her şey tarafsızdır.Biraz önce değindiğimiz zengin içeriğinin de faydasıyla zengin bir antioksidan olarak da kullanılmaktadır. Bu antioksidan madde günlük yaşantının stresli yapısından sıyrılmak istediğiniz anda ortaya çıkar. Bu şekilde uzun yıllar kullanılmasının nedenini daha iyi bir şekilde anlamak mümkün olmaktadır. Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkes günlük düzenli olarak yeşil çay tüketmelidir. Makalemizin başında bahsettiğimiz rahatsızlığa sahip olan insanlar doktor uyarısı dahilinde kullanırlarsa kendi sağlıkları açısından da faydalı olacaktır.

Yeşil Çayı Nasıl Tüketmek Gerekmektedir?

Hemen her besin maddesinde olduğu gibi bu şifalı bitkinin de tüketiliş şekli büyük bir önem arz etmektedir. Sizin için uygun şartlar altında bu çayı düzenli olarak tüketmeniz ve önerilen dozun üzerine çıkmamanız ayrıca öneme sahip olmaktadır. Yeşil çay satan firmalar bir takım yasa boşluklarından faydalanarak günlük on beş fincana kadar yeşil çay tüketiminin zararlı olmayacaklarını beyan etmektedir.Yeşil çayın etkileri göz önüne alındığı zaman bu rakamın tüketilmesi gereken rakamın oldukça üstünde olduğu açıktır. Bu rakam pek desteklenmemektedir. Bu sebepten yeşil çayınızı günlük dört ile beş fincanın üzerine çıkmadan tüketmeye gayret gösterirseniz sizin için faydalı olacaktır.

yeşil çay faydaları zararları

Bir diğer önemli husus ise farklı şekillerde satışı yapılan bu şifalı bitkinin nasıl tüketilmesi gerektiğidir. Pek çok şekilde satışı yapılmasına rağmen en fazla tercih edilen ve tavsiye edilen tüketim yöntemi yaprak olarak tüketilmesidir. Bu sayede içeriğinde bulunan faydalı maddeleri suya daha kolay bırakabilmektedir. Aynı zaman bir takım yabancı uygulamalara dahil olması daha zor görünmektedir. Ama siz yine de güvendiğiniz markalardan yeşil çay almaya özen gösterebilirsiniz. Zira bazı çıkarcı kişiler yanlış şekillerde sizlere bu ürünleri pazarlayabilmektedir. Bu uygulamaların dışında bulunmanız faydalı olacaktır.

Alternatif Tıp Ve Yeşil Çay

Yeşil çayı doğrudan tüketmenin de ötesinde Çin ve Hindistan başta olmak üzere kullanıldığı yöntemler ile de tercih edebilirsiniz. Bu yöntemler yaralı bölgenin üzerine ılık bir suya yatırılmış yaprak şeklinde koymanız da tavsiye edilmektedir. Bu durum yaraların kısa bir süre içerisinde iyileşmesini sağlamaktadır.Aynı şekilde şiş olan gözlere bir bez içerisine koyulmuş yeşil çay uygularsanız da kısa bir süre içerisinde faydasını görebilirsiniz.  Ayaklarda oluşan mantar benzeri rahatsızlıkların doğrudan tedavi edilmesinde de yeşil çaya sıklıkla başvurulduğu bilinmektedir. Bu özelliğini ise içeriğinde bulundurduğu antibakteriyel malzemelerden sağlamaktadır.

Hiç Yeşil Çay Tüketmeyenlere Öneriler

Uzmanlar haftada en az bir fincan kadar yeşil çay tüketimini önermektedir. Ama siz bu rakamı herhangi bir engeliniz bulunmadığı sürece daha fazlalaştırabilirsiniz.Bu tavsiyemiz ise yeşil çay tüketen herkese! Yeşil çayın yüksek sıcaklıkta tüketilmesi oldukça önemli rahatsızlıkların yaşanmasına neden olabilmektedir. İçeriğinde bulunan antioksidan madde yüksek sıcaklık altında yemek borusu kanserine neden olacağından dolayı tercih edilmemelidir. Bir süre oda sıcaklığında beklettikten sonra servis yaparsanız ihtiyacınız olan desteği daha kısa bir süre içerisinde sağlamanız mümkün olacaktır.

yeşil çay zayıflatır mı

Peki Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?

Ülkemizde çok fazla yeşil çay tüketilmediğinden dolayı faydaları hakkında da yabancı makalelere sadık kalmak gerekmektedir. Öncelikle yeşil çay yüksek antioksidan ve vücutta uzun süre kalması pek tavsiye edilmeyen bir başka deyiş ile vücuda yoğun bir şekilde alınması tavsiye edilmeyen bir takım maddeler içerebilmektedir. Bu sebepten yoğun bir şekilde kullanılmasındansa günlük 2-3 fincan tüketimi yapılması daha da önemli olmaktadır.Bir başka büyük artısı ise antibakteriyel ve antioksidan etkisidir. Bu şifalı bitkiyi sırf bu etkilerinden faydalanmak adına bile kullanabilirsiniz. Ama ne olursa olsun yeşil çay bir değildir. Sadece alternatif tıp içerisinde yardımcı özelliğinden faydalanmak adına kullanılmalıdır. Bu özelliğinin ötesine geçmek pek tavsiye edilmezİnsan ömrünü uzattığı söylenmektedir. Alerjilere ve kemik rahatsızlıklarına karşı yoğun olarak kullanılması tavsiye edilir.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Bilinen çok fazla zararı bulunmamasına rağmen kullanan insanların değindiği en büyük zararı uykusuzluk vermesidir. İçeriğindeyoğun oranda kafein bulundurduğundan dolayı sık tüketilmesi geceleri uykusuzluk yaşamanıza sebep olabilmektedir.Bazı uzmanlar tarafından yeşil çayın psikolojik rahatsızlığı olan insanlar tarafından kullanılmasını desteklememektedir. Bu sebepten bu ürünü kullanmak istemiyorsanız ilk baştan başlamamanız gerektiğini söyleyebiliriz.Aynı zamanda yeşil çay böbrek dostu değildir! Böbreğinizin yorulması ve böbrek hassasiyeti yaşamamak istiyorsanız yoğun tüketimden uzak durmaya gayret edebilirsiniz. Kafein var diye korkmanıza hiç gerek yoktur. Yeşil çayın içerisinde bulunan kafein kahveye oranla son derece azdır.

Son Olarak yeşil çay söz konusu olduğu zaman özellikle Türk milletinin bir takım tabuları yıkması gerektiğini düşünüyoruz. Geleneksel olarak tükettiğimiz çayında faydaları bulunmaktadır. Ama yeşil çay ile kıyaslanmayacak kadar azdır. Bu sebepten günlük düzenli olarak en azından 2-3 fincan bile olsa yeşil çay tüketmek sağlığımız açısından faydalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.