Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve Tedavisi

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve Tedavisi

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve Tedavisi

Son zamanlarda dünyaya gelen bebeklerin neredeyse %60’ı sarılık meydana gelmektedir. Anne adaylarının oldukça merak ettiği bu konu hakkında araştırma yaparak Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve bu sorunu tedavisi ile ilgili detaylı bir yazı hazırlamak istedik. Öncelikle sarılık hastalığı anne karnında tespit edilemeyen, doğumdan 2 ya da 3 gün sonra kendisini gösteren bir durum olduğunu belirtmek istiyoruz. İlk olarak kanda ortaya çıkan “bilirubin” maddesi bir anda çoğalmaya başlayarak cilt ve gözlerde sarı renk tonunun oluşmasına neden olmaktadır.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Tanısı Nasıl Konulur?

Bu hastalık ile ilgili birçok teorinin meydana geldiğini ifade eden doktorlar sorunun ilk olarak yukarıda açıklamasını yaptığımız kan nedeni ile oluştuğunu ifade etmektedir. Genel olarak her yeni doğan bebeğin kanında 1 metreküpe 6 milyon alyuvar oranı bulunmaktadır. Doğum sonrasında kullanılmayan fazla alyuvarlar parçalanmak zorunda kalmaktadır. Alyuvarlar içerisinde bulunan yüksek miktardaki demirler karaciğerde depolanmak durumunda kalır. Bu depolama “bilirubin” denilen maddenin kan içerisinde artış göstermesine neden olur. Bu tepkimenin sonucunda ise halk arasında sarılık olarak adlandırılan rahatsızlığın meydana gelmesine neden olur.

Ortalama olarak yeni doğan bebeklerin %80 gibi bir oranında meydana gelen sarılık anne ve babaların büyük bir korku yaşamalarına neden olur. Özellikle ilk bebeklerini kucağına alan aileler, tecrübesizlikleri nedeni ile birçok yanlış durumun meydana gelmesine de neden olmaktadırlar. Yeni doğan bebeklerin derisi üzerinde yapışkan ve koruyucu bir madde bulunduğunu bilmeyen anneler, göbek bağının kesilip bebeğin saf su ile yıkanmasının ardından asıl deri yapısını görürler. Bebeklerin derisi ilk 2 3 gün kıpkırmızı bir haldedir. Özellikle ilk gün domates rengine benzeyen deri rengi ikinci gün çürümüş vişne rengine kadar değişim göstermektedir. Dördüncü güne kadar devam eden derideki renk değişimi yavaş yavaş derinin kuruyup soyulmaya başlaması ile sarılık kendisini göstermeye başlar. Kırmızı bir renge sahip olan deri ilk birkaç gün sarılığın tespit edilememesine neden olur. Vücut üzerinde belirtilerini görebilmek için biraz tecrübe gerektirdiğini belirterek daha çok bu durumun anneanne ya da babaanne tarafından keşfedildiğini de hatırlatmak isteriz.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri eğer hafif geçiyorsa gözlerde görülmez. Eğer sarılık şiddeti yüksek ise tüm vücut ve göz ile beraber ağız içlerinde dahi çeşitli belirtilerin meydana geldiğini görebilirsiniz. İlk dört gün eğer sarılık başlamadı ise umutlanmayınız. Bu sorun bebeklerin büyük bir bölümünde er ya da geç görülmektedir. Genellikle sarılık 20. güne kadar tamamen geçmiş olur. 20 gün üzeri durumlarda halen bu sorun devam ediyorsa muhakkak doktor kontrolüne gitmenizi öneriyoruz. Sarılık, bebeklerin gelişimini olumsuz yönden etkilemez. Bir miktar kilo düşüşlerinin meydana geldiği görebilirsiniz. Endişelenmeyin 9 ve 10. günden itibaren kilo artışlarının normal boyutlara ulaşacağını göreceksiniz.

Bebeklerde Sarılık Tedavisi Nasıl Olur?

teknolojinin gelişmesi insanlara en çok sağlık alanında yarar sağlamaktadır. Sarılık tedavisi bir süre öncesine kadar tedavi edilemezken ışın teknolojisinin gelişmesi ile artık işler daha kolay yürümekte. Fototerapi yöntemi ile bebeklere mavi ve yeşil ışıklar vererek “bilirubin” denilen maddenin dışarı atılmasını sağlıyor. Bu sayede kısa sürede sarılıktan kurutulan bebekler daha sağlıklı bir gelişime sahip oluyorlar.

Bu yazımızda sizlere Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Belirtileri ve Tedavisi hakkında bilgiler verdik umarız faydalı olmuştur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz